امریکا و هند و معافیت قیودات ایرانی

نویسنده:دکتر استوتی بنرجی

مترجم : محمد انظر نجمی

در اوایل هفته جاری، مایک پومپیو وزیر امور خارجه ایالات متحده اعلان کرد که امریکا معافیت برای تورید نفت از ایران را تجدید نخواهد کرد. هند، چین و متحدین امریکا – جاپان، کوریای جنوبی و ترکیه بعلت عدم تجدید این معافیت بیشترین متاثر خواهند شد. سه کشور دیگر فعلاً مستثنی – ایتالیا، یونان و تائیوان واردات شان را بسطح صفر پائین آورده اند.

دولت ترمپ پس از عقب کشی از پیمان ذروی ایران اقدامات در جهت بطور اقتصادی و دپلوماتیک مجزا کردن ایران می گرفته است. استثنی های مذکور برای هند و کشور های دیگر برای مدت ۱۸۰روز در ماه نوامبر ۲۰۱۸اعلام شده بود. قرار است این مدت بروز دوم مئ به پایان رسد. اعلام این نوع از طرف امریکا متوقع بود. وزارت امور خارجه هند گفته بود که هند با دولت امریکا تماس دارد و این امر اشاره می کند که این موضوع هم اکنون زیر بحث و بررسی قرار می داشت. هند، در این مورد ادامه به مذاکرات با مامورین امریکایی دارد و در جهت تمدید معافیت کار می کند. وقتیکه مذکرات ادامه دارد، هند روی علی البدل های نفت ایران نیز فعالیت می نماید. وزارت امور نفت و گاژ طبیعی توضیح داده است که پلان های محکم در جهت تضمین نمودن فراهمی بمقدار شایسته نفت خام از ملل دیگر وجود دارد. شرکت نفت هند (آی اُ سی) گفته است که پالایش گاهها نفت خام از یک عده منابع وارد می کند و از چند ماه گذشته تدارکات علی البدل آماده می سازد.

عربستان سعودی، امارات متحده عرب و اعضای دیگر سازمان اوپیک به هند اطمینان داده اند که کمبود نفت را پر خواهند کرد. باوجود این اطمینان دهی ها، قیم بین المللی نفت رو به افزایش دارد. فعلاً قیم مذکور بسطح عالی شش ماهی قرار دارد. افزایش قیم نفت بر کسر مالی و کسرهای حساب فعلی هند فشار وارد خواهد آورد و تورم را افزوده می تواند چون مصرف کنندگان این قیمت عالی را تحمل خواهند کرد. هند با شرکای خود در آسیای غربی برای خریدن نفت با شرایط مشابهی ایران مذاکرات دارد. هند برای شرایط کنترات سالیانه نیز تقاضا می کند که برای هند بمقابل کنترات های موضعی ارزانتر خواهد شد.

هند دومین بزرگترین خریدار نفت ایران بعد از چین می باشد که ۱۱فی صد واردات نفت هند را به حساب می آورد، و برای هند، ایران بعد از عراق و عربستان سعودی سومین بزرگترین فراهم کننده نفت می باشد. شرایط پرداخت مساعد هند است که تحت آن دهلی جدید قیمت نفت را بصورت روپیه هندی از طریق یک بانک هند می پردازد. پول مذکور برای خریداری اقلام ضروری چون داروجات و مواد غذایی بوسیله ایران بکار برده می شود.

اگر هند از قیودات مذکور تخلف ورزی می کند، مواجه به قیودات ثانوی خواهد گردید که در نتیجه آن شرکت ها و موسسات هندی از بکار بردن سیستم بین المللی انتقال بانک داری (سویفتی) ممنوع خواهند شد و بعضی از دارایی ها و املاک شان در امریکا هم ضبط شده می تواند. بدین سبب، شرکت های هندی از اشتغال داشتن با ایران اجتناب می ورزند.

روابط هند و ایران، علاوه از فراهمی انرژی خیلی محکم می باشند. ایران تماس مهم به افغانستان و آسیای مرکزی مسدود شده پاکستان به هند فراهم می نماید. پروژه بندر چا بهار بعلت این قیودات متاثر نخواهد شد؛ ولی چون این پروژه برای هند خیلی مهم است، ایران علاقه خود را کاسته می تواند. مامورین چینی گفته اند که چین مخالف قیودات یک جانبه امریکا می باشد. ترکیه نیز گفته است که این قیودات را رد می کند. هند یک قدم میانه تر می گیرد چون این کشور از مساعی امریکا در جهت تطبیق نمودن نگرانی های هند روی تروریزم حمایت یافته پاکستان ستایش می کند.

وقتیکه اختلافات ما بین هند و ایران روی چند مسئله وجود دارد، هند روابط خود با هر دو امریکا و ایران را نگه داشته است.