ایالات متحدۀ امریکا نیاز دارد از مذاکرات با طالبان بررسی کند

نویسنده: جِ اِل کول جلالی

مترجم: هما ددوال

ایالات متحده امریکا از تعهد اش برای بیخ کندن تروریزم در هر شکل و صورت اش منحرف شده است. از ماه جولایی سال گذشته آن داخل مذاکرات با طالبان شده است. ششمین دوره این مذاکرات در دوها، قطر هفته گذشته شروع شدند و هنوز در جریان اند. مذاکرات مذکور تا اکنون هیچ نتیجه به دست نداده اند. نماینده مخصوص امریکا برای مذاکرات زلمه خلیل زاد بقرار راپور گفته است که مذاکرات مذکور به عقب کشی عساکر امریکا از افغانستان، ضمانت علیه تروریزم، تضمین مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان برای آغاز حل سیاسی و متارکه جنگ دائمی متمرکز می باشند.

مداخلۀ مستقیم امریکا در افغانستان دارای یک سابقۀ هفده سال تا ماه سپتامبر ۲۰۰۱ می‌ باشد، وقتی که تروریست‌ ها برج‌ های دوگانه مرکز تجاری جهانی در نیویارک را مورد حمله قرارگرفتند. بدنبال آن امریکا بر علیه تروریزم اعلان جنگ نمود. آنکشور تصمیم گرفت که القاعده و رهبرش اسامه بن لادن را به‌ کیفر برساند که او را بعنوان در پشت این حملات بر سرزمین امریکا محسوب نمود. آنکشور همچنین اعلام نمود که به‌ بیخ‌ کنی طالبان از افغانستان برای فراهمی پناه ‌گاه‌ های محفوظ به‌ القاعده و رهبرش و همچنین برای جلوگیری از رشد و توسعه شبکات‌ تروریستی دیگر بپردازد.

واشنگتن از آن زمان به‌ بعد مکرراً تعهد برای خاتمۀ همۀ انواع تروریزم را نشان داد. امّا آنکشور در سال گذشته برای دومین بار شروع به‌ انحراف از تعهدش به‌ فرض اینکه بعضی از تروریست‌ های خوب هم وجود دارند، نمود. این مکرراً با تجربه ای مواجه شده است که یک تروریست، تروریست می ‌باشد و نمی‌ تواند یک تروریست خوب یا بد وجود داشته باشد. در سراسر جهان این احساس وجود دارد که امتیاز مابین یک تروریست خوب و بد بر اساس ملاحظات نژادی سالم استوار نمی‌ باشد و عزم بیخ ‌کنی تروریزم از جهان را ضعیف می ‌نماید.

امریکا پس از تصمیمش برای آغاز مذاکرات با طالبان در سال گذشته همچنین در اوایل امسال اعلام نمود که نصف تعداد چهارده هزار نفر از سربازان مستقر در افغانستان را پس خواهد گرفت. این تصمیم حتی در خود امریکا نیز مورد انتقاد قرار گرفته شد و همچنین منجر به‌ استعفای وزیر دفاع امریکا جیم ماتیز شد. بار دیگر این انتقاد بخصوص در دور دو نقطه می ‌چرخد که این عقب‌ کشی باید بتدریج باشد و واشنگتن باید حضور مهاجمی‌ اش را تا بیخ ‌کنی کامل تروریزم نگهدارد.

امریکا موفق به‌ خاتمۀ تسلط طالبان بر افغانستان شد؛ باوجود آن اسامه بن لادن بطور متداوم تا سال ۲۰۱۱ پوشیده بود. بهرحال ایالات متحدۀ امریکا بطور ناگهان و بطور متوقع شروع به ‌انتقال توجه ‌اش به‌ عراق نمود که سر انجام منجر به ‌جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ شد و در ظهور داعش و خلافتش کمک نمود.

باتوجه به ‌این پس‌ منظر و نفوذ گستردۀ طالبان در افغانستان، بدون انسجام طالبان به ‌جامعه افغانی جریان عمده برای امریکا در این لحظه سازگار نخواهد بود که از آنکشور جنگ ‌زده عقب‌ کشی نماید. این بخصوص این ‌طور می ‌باشد که همسایۀ نزدیک افغانستان، پاکستان تروریزم را یک وسیلۀ سیاست دولتی ‌اش نمود و در تاسیس یک دولت سازگار در کابل منافع خود خواهانه را دارد. پاکستان بکوشش خود برای تکمیل نقشه‌ های شوم خود از طریق وسایلی که این منطقه را بیشتر بی‌ثبات خواهد ساخت، ادامه خواهد داد. نامزدگی مسعود اظهر بعنوان یک تروریست جهانی یک فرصت دیگری را به ‌اسلام‌ آباد فراهم نمود تا علیه تروریزم اقدام شدید بگیرد.

در پرتو این حقایق، واشنگتن باید انحراف خود را مورد تجدید نظر قرار بدهد و به‌ تعهدش برای بیخ‌ کنی همۀ انواع و مظاهر تروریزم از جهان ثابت قدم بماند.