تعهدات روبه تعمق هند با ترکیه

نویسنده: دیپانجن رای چودهری

مترجم: محمد انظر نجمی

 هند و ترکیه در گذشته اخیر پیشقدمی قاطعی در جهت افزایش اشتراک شان با دو جلسه پشت در پشت سطح مقامات ارشد نموده اند. ترکیه برای پاک کردن خط امتیاز در روابط اش مابین همدست روبه ظهور- هند، و متحد مرسومی- پاکستان هدف دارد. انقره دکتر ابراهیم کالین، مشاور ریاست جمهوری اش را به دهلی جدید فرستاد که برای همکاری دامنه دار در مقابله با تروریزم و عدم رادیکال سازی و نیز اقدام در جهت افزایش کسر اقتصادی اشتراک تقاضا کرد.

هند برای مقابله کردن با خطر تروریزم ماورای سرحدی که از دیر باز دستخوش وی بوده است، اشتراک ترکیه خواست. مسئله حملات اخیر تروریستی در سری لنکا نیز شامل مذاکرات بود وقتیکه دکتر ابراهیم کالین با مشاور امنیت ملی هند اجیت دوال ملاقات کرد.

دو جانب مذکور روی مسائل جهانی و منطقوی از جمله آنهایکه مربوط به آسیای جنوبی و آسیای غربی می باشند، تبادل نظرات نمودند.

 هر دو جانب بر اهمیت همکاری باهمی  تمام کشور ها برای خاتمه تروریزم در تمام شکل و صورت هایش و به کیفر کردار رساندن تمام مرتکبین و سرپرستان حملات تروریستی تاکید نمودند. مقامات از هر  دو کشور بر روابط تمدنی و کلتوری تاکید بیشتر وارد آوردند.

یک عنصر کلیدی بازدید دکتر کالین ملاقات اش با دانشوران و علمای ارشد اسلامی بود چون انقره و دهلی جدید برای همکاری نمودن در ساحه عدم رادیکال سازی آرزو دارند. هدف این ملاقات بطور خوبتر فهمیدن سیستم کلتوری و  تعدد حزبی و رسم و سنت اسلامی هند بود.

چند روز بعد از بازدید دکتر کالین از هند، آقای سیدات اونال نائب وزیر امور خارجه ترکیه بازدید سه روزه ای از هند کرد. وی با گیتیش شرما، سکرتر غرب در وزارت امور خارجه ملاقات نمود و روی جنبه های مختلف روابط دو  جانبه از جمله بررسی فرصتها برای افزایش روابط  تجارت و سرمایه گذاری شور و مذاکرات داشت. دو جانب مذکور از وضع فعلی در مناطق تدریجی شان بررسی و نیز روی بسیاری مسائل چند جانبه تبادل نظرات نمودند.

حمایت ترکیه برای مقابله با چالش از طرف پاکستان خیلی مهم است چون انقره یک همدست مرسومی اسلام آباد می باشد. هر چند ، آقای رجب طیب اردغان رئیس جمهور ترکیه برای تماس دامنه دار پیوسته ترکیه با آسیای جنوبی خواسته است. بازدید آقای اردوغان از هند در سال ۲۰۱۷ به خاتمه تعصب و امتیاز روابط اشاره نمود وقتیکه موصوف برای بهبودی اشتراک شخصی با صدراعظم هند خواست. پریزیدنت اردوغان بویژه بر این واقعیت تاکید نمود که هند، بزرگترین دموکراسی جهان زود پس از براه اندازی کودتا برای برطرف کردن وی چند سال پیش با دولت اش تماس داشته بود.

هند برای معامله با پالیسی پاکستانی به کار بری تروریزم ماورای سرحدی بعنوان وسیله ای آن کشور ، با سه قطب آسیای غربی – عربستان سعودی ، ایران و ترکیه سرگرم می باشد.

فرصتهای سرمایه گذاری در سکتور های مخصوص چون سیاحت و جهان گردی، شهرهای هوشمند، بناسازی، زیربنا و تکنالوژی اطلاعات نیز بوسیله هر دو کشور اکتشاف شدند. پس از بازدید رئیس جمهور ترکیه از هند در سال ۲۰۱۷ ، تجارت دوجانبه پیوسته رشد نموده و  فعلاً به سطح۶. ۸ بلیون دالر قرار دارد. تجارت هند و ترکیه در یک و نیم دهه اخیر بطور قابل ملاحظه افزایش یافته است. صادرات عمده هند به ترکیه شامل نفت و روغن های متوسط، فیلامان های دست ساخته و فائبر های اساسی ، پرزه جات و تجهیزات ماشینی ، شیمی جات زیستی وغیره می باشند. صادرات ترکیه به هند تخم های خشخاش، تجهیزات ماشینی و مکانیکی، اسباب آهن و فولاد ، شیمی جات غیر زیستی، مرواریدها و سنگهای قیمتی و نیز فلزات ، سنگ مرمر وغیره را شامل دارد.

هند و ترکیه دارای روابط تاریخی هستند. اولین مبادله سفارتهای دیپلماتیک مابین خلافت عثمانیه و حکمروایان این شبه قاره درسالهای ۸۲-۱۴۸۱ صورت گرفته بود .صوفی نامدار مولانا جلال الدین رومی به صورت سنن تصوف و جنبش بکتی در شبه قاره هند هم نوایی و هم گرایی یافت. تماسهای اخیر تاریخی مابین هند و ترکیه در شکل مسیون طبی بریاست دکتر مختار احمد انصاری، مبارز آزادی خواه معروف هندی به ترکیه دوران جنگهای بلقان و جنبش خلافت در ۱۹۱۲ یافت می شود. هند از جنگ آزادی ترکیه و تاسیس جمهور ترکیوی در دهه  دوم  قرن گذشته نیز  حمایت کرده بود.