خلاصه اهم اخبار(شامگاهی)

  1. 1.  میزان بهبودی هند تقریبا 49 فیصد است. کل 114073 بیمار از کووید-19 تا 9 صبح امروز بهبود یافته اند. وزارت بهداشت می گوید که 80 فیصد ازمیان 115042 بیمار با علایم خفیف یا بدون علامت ویروس کرونا هستند. 
  2. سرلشکر هریندر سینگ ازلشکر14 سپاه ارتش هند با ژنرال چینی لیو لین در مورد مسئله مرزی در لاداخ  مذاکرات دارد. هر دو کشور برای مذاکرات توافق کردند تا مسایل مربوط به مرز را حل وفصل کنند.
  3. وزارت امور خارجه هند می گوید که مذاکرات دیپلماتیک با چین قبل از جلسه افسران ارتش دو کشور در یک فضای صمیمی برگزار شد. هر دو کشور توافق کردند که متعهد به روابط پایدار، مسالمت آمیز و دوستانه هستند.
  4. انجمن شهری برهن ممبی((BMC آزمایش کووید-19را در آن پایتخت مالی هند افزایش داده است. ممبئی به دلیل بیماری همه گیر کووید-19، بدترین متاثره در هند است. 
  5. درایالت تامیل نادو، بیش از 5 لاک نفر برای کووید-19مورد آزمایش قرار گرفته اند. این ایالت از نظر آزمایش ویروس کرونا در بین بهترین ها است. 
  6. صراعظم مودی با رئیس جمهور ریواندا پول كاگامه صحبت كرد. دو رهبر در مورد وضعیت ناشی از چالش های دوقلوی کووید 19 و اقتصاد گفتگو کردند. هند به رواندا برای کمک و یاری پایدار در مبارزه با بیماری همه گیر اطمینان داد. هند تجهیزات و داروهای ضروری را برای آن ملت آفریقایی ارسال کرده است.
  7. صندوق بین المللی پول (IMF) از پاکستان خواسته است که حقوق کارمندان دولت خود را منجمد کند، حتی وقتی که این کشور با چالش های کووید-19 و افزایش قیمت ها روبرو است. سال گذشته،  صندوق بین المللی پول یک بسته نجاتی وام، اما با شرایط سخت به پاکستان داده بود.
  8. اتحادیه اروپا گفته است که پس از 30 جون، برای  بازگشتن گردشگران و سیاحان به این بلوک اجازه خواهد داد. بیشتر کشورهای اروپایی با رکوداقتصادی  روبرو هستند. صنعت گردشگری در بسیاری از کشورها ورشکسته شده است.
  9. قوای دولت لیبی با حمایت سازمان ملل، جنگسالار خلیفه هافتر را از دژ وی طارهونا در غرب لیبی، بیرون راندند. پس از ورود نیروهای دولتی در این شهرجشن ها برگذار می شوند.
  10. در بامیکو، پایتخت مالی  هزاران تن اعتراض کنندگان از رئیس جمهور ابراهیم بوبکر کیتا خواسته اند که به علت سوء معامله با بحران های مختلف، کناره گیری کند. مالی نیز درگیر شورش است.