خلاصه اهم اخبار (شامگاهی)

  1. 51.784 نفر از بیماری کووید-19 در کشور درمان شده اند. میزان بهبودی به بیشتر از41.37 فیصد رسیده است.
  2. وزارت بهداشت می گوید که 7.9 بیمار کووید 19 ازمیان 100000 نفر وجود دارند. میزان مرگ و میر در کشور 3.2 فی صد است. این وزارت همچنین اعلام كرد كه آمار بهبودی هند ازمیان بهترین جهان است؛ حتی فراتر از کشورهای پیشرفته که از تجهیزات درمانی خوبتر برخوردار هستند، می باشد.
  3. نیتی آایوگ می گوید که هند به دلیل قرنطینه گسترده سرتا سرملت، در کاهش سرعت انتشار ویروس کرونا دراین کشور موفق بوده است.
  4. سکّم ، تنها ایالتی در کشور است که از زمان شیوع بیماری همه گیر در هند، حتی یک مورد کووید-19 را گزارش نکرده است. قرار است از  تاریخ 13 جون مدرسه ها  و پوهنزیی ها بازشوند.
  5. ثبت سازی  بلیط ها برای خدمات هوایی از 25 مئی آغاز می شود. بسیاری از ایالت ها گفته اند که مسافران داخلی باید در قرنطینه خانگی باشند.
  6. صدراعظم مودی اطمینان داد که دولت مرکزی تمام کمک لازم را به بنگال غربی و اودیشا فرام خواهد نمود. دو ایالت مذکور توسط سوپر سیکلون آمفان مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. صدراعظم گفت که سیکلون در زمان بیماری همه گیر کووید-19 بر مشکلات مردم افزوده است. تلاش های بازسازی در هر دو کشور ادامه دارد.
  7. 850 شهروند خارجی که در ماه مارچ دریک تجمع  جماعت تبلیغی در دهلی شرکت کرده بودند،  توسط پلیس دهلی مورد تحقیقات قرار داده شده اند. 916  عضو جماعت هنوز در مراکز قرنطینه هستند.
  8. مالدیو اقدام سازمان همکاری اسلامی (OIC) برای سانسور کردن هند نسبت به اسلام فوبیا  را رد کرده است. مالدیو گفت که این ادعا “واقعاً نادرست” است. وی افزود که هند مسکن بیش از 200 میلیون مسلمان است. ماله گفت که چنین اقدام هماهنگی درآسیای جنوبی را تحت تأثیر گذارده می تواند.
  9. ایالات متحده گفته است که قانون امنیت ملی چین برای معامله با اعتراضات در هنگ کنگ، علیه مردم است. این اقدام  روابط ایالات متحده و چین را بیشتر خراب کرده می تواند.
  10. ناسا برای یک خدمه تحت هدایت Space X که در تاریخ 27 ماه مئی راه اندازمی شود، اجازه داده است.