خلاصه اهم اخبار

  1. رامنات کوویند، رئیس جمهور هند بمناسبت عیدالاضحیٰ به‌ مردم تبریک گفته است. رئیس جمهور گفت که عیدالاضحیٰ مظهر روحیۀ فداکاری و اخوت می‌باشد. این عیدبه‌ ما درس کمک به‌یکدیگر برای بهبودی همگان می‌دهد.

  1. صدراعظم هند نریندرا مودی نیز بمناسبت عیدالاضحیٰ به ‌مردم تبریک گفته است. صدراعظم در یک تویت گفت که عیدالاضحیٰ به‌ ما درس می‌دهد که یک جامعه مشمول و مبنی بر عدالت و مساوات را ایجاد نمائیم. آقای مودی بمناسبت عیدالاضحیٰ به صدراعظم بنگلادش شیخ حسینه هم تبریک گفت.

  1. جشن مقدس عیدالاضحیٰ یا عید قربان در سراسر هند برگزار می‌شود. مساجد به دلیل  بیماری همه‌ گیر ویروس کرونا تدارکات سرسخت و گسترده را برای فاصله ‌گیری اجتماعی بعمل آورده و از نماز‌گزاران برای دنبال کردن پروتکل‌های بهداشتی تقاضا شده است.

  1. در هند، با بهبودیابی 36569 نفر از مبتلایان کووید-19 در طول 24 ساعت گذشته تعداد بهبودیافتگان از این بیماری همه‌گیر ویروس کرونا در این کشور به  1,094,374  نفر رسیده است. دهلی دارای میزان بهبودیابی  89. 18 فصد می باشد.

  1. در کشور هند 525,689 تست کووید-19 در طول 24 ساعت گذشته انجام یافته است. ایالت‌های آندراپرادش و تامیل ‌نادو بطور مداوم بزرگترین تعداد تست ها را انجام می ‌دهند. میزان مرگ و میر بعلت بیماری همه‌گیر ویروس کرونا در هند به شرح فقط به 2.15 درصد قراردارد.

  1. مرحله سوم بازگشایی قرنطینه از امروز معتبر گردیده است. اگرچه بعضی از ایالت‌های هند مقررات منع عبور و مرور شبانه را ادامه می‌دهند. ممنوعیت گردهمایی، تعلیق موسسات تحصیلاتی، متروها و پروازهای جهانی معینه تا 31 ماه اگست ادامه خواهد داشت.

  1. پاکستان یکبار دیگر در امتداد خط کنترل درسیکتور راجوری جامو و کشمیر از آتش‌ بس تخلف ‌ورزی نموده است. یک سرباز هند در تیراندازی فرامرزی کشته شد. هند به این تیراندازی پاکستان پاسخ داده است.

  1. مایک پومپئو وزیر امورخارجۀ آمریکا گفته است که تجاوزکاری اخیر چین در لداخ شرقی و ادعای قلمرویی بیجینگ در بوتان عزایم وی را نشان می دهد.

  1. طبق محمد رستاد معاون وزیر ایران برای امورخیابان‌ها و انکشاف شهری، هند بناسازی و احداث تجهیزات ضروری در بندر چابهار را برای آغاز عملیات انجام می‌دهد.

10.چین بعلت اپیدمی ویروس کرونا رایگیری محلی را در هنگ کنگ به‌ تعویق انداخته است. اعتراضات روی قوانین امنیت ملی چین در این منطقه خودمختار ادامه دارد.