سخنان عالیجانب “رام نات کوویند” ریاست محترم جمهوری هند خطاب به مردم هند، بمناسبت هفتاد و چهارمین سالروز استقلال هندوستان

وطنداران عزیز من!

نمشکار!

این برای من جای بسیار مسرت میباشد که در آستانه هفتاد و چهارمین سالروز استقلال با همه مردم هند چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور، سلام و احوالپرسی کنم. 15 آگوست ما را با شور و شوق برافراشتن پرچم سه رنگ، شرکت در جشن ها و گوش دادن به آهنگ های میهنی پر می کند. در این روز، جوانان هند باید افتخار ویژه شهروندان یک ملت آزاد را احساس کنند. ما از یاد مبارزان و شهدای راه آزادی خود که فداکاری های آنها باعث شده است که به صورت یک ملت مستقل زندگی کنیم، قدردانی مینماییم.

صفات و مشخصات مبارزات آزادی ما، پایه و اساس هند مدرن را تشکیل می دهد. رهبران الهام بخش ما، انواع مختلفی از دیدگاههای جهانی را به وجود آوردند تا بتوانند روحیه مشترک ملی را خلق کنند. آنها متعهد به آزادسازی “مادر هند” از حاکمیت ظالمانه خارجی و تأمین امنیت فرزندان خود بودند. افکار و اقدامات آنها هویت هند را به عنوان یک ملت مدرن شکل داده است.

ما خوشبخت هستیم که “مهاتما گاندی” چراغ هدایت نهضت آزادی ما شد. به اندازه یک قدیس به عنوان یک رهبر سیاسی، او پدیده ای بود که می توانست فقط در هند اتفاق بیفتد. جهان به دلیل اختلافات اجتماعی، مشکلات اقتصادی و تغییرات آب و هوایی، به دنبال آموزه های “گاندی بزرگ” است. تلاش او برای برابری و عدالت، یک نمونه بارز از جمهوری ما است. خوشحالم که نسلهای جوان “گاندی بزرگ” را دوباره کشف کرده اند.

وطنداران گرانقدرم!

4- جشن های روز استقلال امسال بسیار محدود برگزار خواهد شد. دلیل آن بدیهی است. تمام جهان با وایروس کشنده ای روبرو شده است که همه فعالیت ها را مختل کرده است و بسیاری از آنها را کاملا متوقف کرده است. این مسئله، دنیایی را که قبل از این بیماری همه گیر در آن زندگی میکردیم، تغییر داده است.

5- توجه به این نکته بسیار اطمینان بخش است که دولت مرکزی ضمن پیش بینی این چالش عظیم، به موقع و به طور موثری پاسخ داد. برای کشوری بسیار گسترده و متنوع با تراکم بالای جمعیت، رفع این چالش نیازمند تلاشهای فوق بشری است. همه دولت های ایالتی مطابق با شرایط محلی اقداماتی را انجام دادند. مردم نیز از صمیم قلب حمایت می کردند. ما با تلاش های متعهدانه خود موفق شده ایم که بخش بزرگی از این بیماری همه گیر را مهار کرده و زندگی تعداد زیادی از مردم خود را نجات دهیم. این اقدامات ما توسط جهان مورد ستایش و تقلید وسیع قرار گرفته است.

ملت مرهون داکتران، پرستاران و سایر کارکنان صحی که به طور مداوم در خط مقدم مبارزه با این وایروس بوده اند، میباشد. متأسفانه، بسیاری از آنها جان خود را در نبرد با بیماری همه گیر مذکور از دست داده اند. آنها قهرمانان ملی ما هستند. تمام مبارزان کرونا مستحق ستایشی بزرگ هستند. آنها فراتر از خواست وظیفه ای خود و برای نجات جان و تأمین خدمات اساسی به ملت خود عمل کردند. داکتران، کارکنان صحی، اعضای تیم های مدیریت حوادث، پرسونل پولیس، کارکنان خدمات صحی، پرسونل خدمات پُستی، حمل و نقل، راه آهن و حمل و نقل هوایی، ارائه دهندگان خدمات مختلف، کارمندان دولت، سازمان های خدمات اجتماعی، شجاعانه کار کردند و شهروندان سخاوتمند نیز در حال نگارش داستانهای الهام بخش از شجاعت و فداکاری آنها وقتی شهرها در سکوت بوده و جاده ها متروک شده بودند، آنها خستگی ناپذیر کار کردند تا مردم از مراقبت های بهداشتی و امدادی، آب و برق، امکانات حمل و نقل و ارتباطات، شیر و سبزیجات، مواد غذایی و مواد خوراکی، دارو و سایر نیازها محروم نشوند. آنها جان خود را برای نجات زندگی و معیشت ما به خطر می اندازند.

در میان این بحران ، طوفانهای “آمفان” نیز ما را در بنگال غربی و اودیشا مورد حمله قرار داد. پاسخ هماهنگ تیمهای مدیریت حوادث، آژانسهای مرکزی و ایالتی و هشدار به شهروندان، باعث به حداقل رسیدن تلفات شد. سیلاب زندگی مردم ما را در ایالت های شمال شرقی و شرقی مختل کرده است. در میان چنین هجوم فجایع، دیدن همه اقشار جامعه برای کمک به افراد مضطرب، بسیار مسرت بخش است.

هموطنان عزیزم

8- بدترین ضربه ای که این بیماری زد به قشر فقیر و کارکنان با دستمزد حداقل روزانه بود. به منظور حمایت از آنها در این مرحله از بحران، در کنار اقدامات مهار وایروس، تمهیدات رفاهی نیز مورد اجرا قرار گرفته است. دولت با معرفی برنامه ” پرادان منتری غریب کالیان یوجانا”، به تعداد زیای از مردم اجازه می دهد تا از این طریق معیشت خود را بدست آورند و تأثیرات فقدان شغل، جابجایی و اختلال ناشی از این بیماری همه گیر را کاهش دهد. دولت همچنان به حمایت و کمک از بسیاری از ابتکارات که از جانب شرکت های بزرگ، جوامع مدنی و شهروندان ارائه می شوند، ادامه می دهد.

9- به نیازمندان مواد غذایی رایگان داده می شود تا هیچ خانواده ای گرسنه نماند. بزرگترین برنامه توزیع مواد غذایی رایگان در جهان تا پایان نوامبر 2020 تمدید شده است تا در حدود 80 کرور نفر بصورت ماهانه از این مساعدت ها مستفید شوند. برای اطمینان از دریافت این کمک ها توسط هرشخص در هر جای کشور، تمام ایالت ها تحت پوشش طرح “یک ملت – یک کارت جیره بندی” قرار گرفته اند.

دولت متعهد شده است تا از مردم هند در هر جای دنیا مراقبت کند و بیش از 10 لک شهروند هندی را تحت عنوان “ماموریت وند بهارات” به کشور بازگرداند. راه آهن هند برای تسهیل سفر و حمل و نقل مردم و کالاها، در این شرایط دشوار، خدمات شایانی را عملیاتی کرده است.

با اطمینان از نقاط قوت خود، ما به کمک سایر کشورها در مبارزه با بیماری کووید – 19 شتافتیم. هند با دادن پاسخ مثبت به تماس های سایر کشورها برای تهیه ادویه، بار دیگر نشان داد که در مواقع اضطراری در کنار جامعه جهانی است. ما در پیشبرد راهبردهای منطقه ای و جهانی برای پاسخی مؤثر به این بیماری همه گیر پیشگام بوده ایم. حمایت قاطع هند در انتخابات برای کسب کرسی غیر دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، گواهی بر حسن نیت ما در سطح بین المللی نیز میباشد.

این سنت هند بوده است که ما فقط برای خودمان زندگی نمی کنیم بلکه برای رفاه کل دنیا کار می کنیم. اتکا به خودِ هند به معنای خودکفایی بوده و به معنای ایجاد فاصله از جهان نیست. این بدان معناست که هند با حفظ هویت خود به تعامل با اقتصاد جهانی ادامه خواهد داد.

هموطنان گرانقدرم!

اکنون دنیا آنچه را كه پیشوایان ما از مدتها پیش گفته بودند متوجه می شود: “جامعه جهانی یك خانواده است”. با این حال، حتی در حالی که جامعه جهانی باید با هم در مقابل بزرگترین چالش پیش روی بشریت بجنگد، عده ای از همسایگان ما سعی کردند تا مصیبت را از حد بگذرانند. سربازان شجاع ما جان خود را در راه دفاع از مرزهای ما فدا کردند. آن فرزندان شایسته وطن، برای غرور و عزت ملی زندگی کردند و کشته شدند. همه ملت به شهدای دره “گالون” درود میفرستند. هر هندی از اعضای خانواده خود قدردانی می کند. شجاعت آنها در جنگ نشان داده است كه اگرچه ما به صلح اعتقاد داريم، اما قادر هستيم كه به هر تلاش تجاوز جويانه پاسخ قاطع بدهيم. ما به اعضای نیروهای مسلح، نیروهای شبه نظامی و پرسنل پولیس که از مرزها محافظت می کنند و امنیت داخلی ما را تضمین می کنند، افتخار می کنیم.

من معتقدم که در مبارزه با بیماری کووید – 19، زندگی و معیشت، هر دو ضروری هستند. ما به بحران فعلی به عنوان فرصتی برای شروع اصلاحات برای احیای اقتصاد به نفع همه، به ویژه دهقانان و کارآفرینان کوچک نگاه کرده ایم. اصلاحات برجسته در بخش زراعت معرفی شده است. اکنون دهقانان می توانند تجارت بدون مانع داشته باشند و بهترین قیمت را برای محصولات خود در هر نقطه از کشور دریافت کنند. برای حذف برخی از محدودیتهای نظارتی برای دهقانان، قانون کالاهای اساسی اصلاح شده است. این به افزایش درآمد زارعان کمک می کند.

وطنداران عزیزم!

15- ما درس سختی را در سال 2020 آموخته ایم. وایروس نامرئی این توهم را از بین برد که انسان ارباب طبیعت است. به اعتقاد من، هنوز دیر نشده تا بشر مسیر خود را اصلاح کند و با طبیعت هماهنگ باشد. این بیماری همه گیر، مانند تغییرات اقلیمی، جامعه جهانی با سرنوشت مشترک را بیدار کرده است. به نظر من، “همکاری های انسان محور” از “شمولیت اقتصاد محور” از اهمیت بیشتری برخوردار میباشد. هرچه این تغییر بیشتر باشد، برای بشریت بهتر خواهد بود. قرن بیست و یکم را باید به عنوان سده ای یاد کرد که بشریت باید اختلافات را کنار گذاشته و برای نجات سیاره خاکی همکاری کند.

16- درس دوم این است که همه ما در برابر مادر طبیعت برابر هستیم و در درجه اول، برای بقا و رشد به هموطنان خود وابسته هستیم. وایروس کرونا هیچ تقسیم مصنوعی ایجاد شده توسط جامعه بشری را تشخیص نمی دهد. این اعتقاد را تقویت می کند که ما باید بیش از همه از اختلافات، پیش داوری ها و موانع انسانی جلوگیری کنیم. شفقت و کمک متقابل به عنوان ارزشهای اساسی توسط مردم هند تصویب شده است. ما باید در رفتار خود این فضیلت را بیشتر تقویت کنیم. فقط در این صورت می توان آینده بهتر را برای همه ایجاد کرد.

درس سوم در مورد تقویت زیرساخت های صحی است. شفاخانه ها و لابراتوار های عمومی پیشرو در مبارزه با بیماری کووید – 19 بودند. خدمات صحت عمومی به فقرا در این زمینه کمک شایانی کرده است. با توجه به این، زیرساخت های صحت عمومی نیاز به گسترش و تقویت دارند.

18- درس چهارم مربوط به علم و فناوری است. این بیماری همه گیر، لزوم تسریع در پیشرفت در عرصه علم و فناوری را مورد توجه قرار داده است. در خلال باز و بسته کردن قفل های بعدی، فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان ابزاری مؤثر برای حاکمیت، آموزش، تجارت، مشاغل اداری و ارتباطات اجتماعی پدید آمده است. این مورد در رسیدن به اهداف دوگانه نجات جان و از سرگیری فعالیتها، کمک کرده است.

دفاتر دولت هند و دولتهای ایالتی برای انجام وظایف شان از واسطه های مَجازی بطور گسترده استفاده می کنند. دستگاه قضایی برای تحقق عدالت اقدام به برگزاری مراحل مجازی محکمه كرده است. لازم به ذکر است که در “رشتراپتی بهاون” نیز از تکنولوژی برای انجام همایش های مجازی و انجام بسیاری از فعالیت ها استفاده کرده ایم. ابزارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، یادگیری الکترونیکی و آموزش از راه دور را ارتقا بخشیده اند. کار از خانه در بسیاری از بخش ها به یک هنجار تبدیل شده است. این فناوری باعث شده است تا مؤسسات خاصی در بخش های دولتی و خصوصی به اضافه کاری بپردازند تا چرخ های اقتصاد حفظ شود. بنابراین، ما این درس را یاد گرفته ایم که اتخاذ علم و تکنولوژی، هماهنگ با طبیعت، به ماندگاری و رشد ما کمک می کند.

این دروس برای بشریت مفید خواهند بود. نسل جوان درسها را به خوبی آموخته و من معتقدم آینده هند در دست آنها امن خواهد بود. این شرایط دشوار برای همه ما است، بیشتر برای جوانان ما. بسته شدن مؤسسات آموزشی ما موجب اضطراب دختران و پسران ما شده و در حال حاضر سایه ای بر رویاها و آرزوهای آنها افکنده است. با این حال، من می خواهم که آنها بخاطر بسپارند که این اوقات دشوار دوام نخواهد آورد و آنها نباید دست از کار و رویاهای خود بکشند. گذشته مملو از نمونه های الهام بخش از بازسازی هیجان انگیز جوامع، اقتصادها و کشورها پس از چنین ویرانی هایی است. من مطمئن هستم که کشور و جوانان ما آینده ای روشن خواهند داشت.

دولت مرکزی با هدف تأمین آموزش آینده نگرانه به كودكان و جوانان ما تصمیم به اجرای سیاست آموزش ملی گرفت. من اطمینان دارم که با اجرای این سیاست، یک سیستم آموزشی با کیفیت جدید ایجاد خواهد شد و چالش های آینده را به فرصت ها تبدیل کرده و راه را برای هند جدید باز می کند. جوانان ما قادر به انتخاب آزادانه موضوعات خود با توجه به علایق و استعدادهای خود خواهند بود. آنها فرصتی برای درک پتانسیل های خود خواهند داشت. نسلهای آینده ما نه تنها قادر خواهند بود از قدرت چنین توانایی هایی کسب اشتغال کنند، بلکه قادر خواهند بود فرصت های شغلی برای دیگران نیز ایجاد می کنند.

“سیاست آموزش ملی” چشم انداز بلند مدت با تأثیرات گسترده است. این امر فرهنگ “گنجانیدن”، “نوآوری” و “نهادینه سازی” را در حوزه آموزش تقویت می کند. برای کمک به رشد ذهن جوانان، به آموزش و پرورش به زبان مادری تأکید شده است. این باعث تقویت زبان های هندی و همچنین وحدت این کشور خواهد شد. توانمندسازی جوانان برای ایجاد یک ملت قوی ضروری است. “سیاست آموزش ملی” گامی درست در این جهت میباشد.

هم میهنان گرانقدرم!

فقط ده روز پیش، ساخت معبد مقدس در ” رام جنما بهومی” در آیودیا آغاز شد. این در واقع یک لحظه افتخار آمیز برای همه بود. مردم این کشور مدت طولانی را صبر و تحمل کردند و سپس اعتماد خود را نسبت به سیستم قضایی با قبول حکم محکمه، تکرار کردند. موضوع ” رام جانمابومی” از طریق مراحل قضایی حل شد. همه طرفهای ذیربط و مردم با احترام حكم دیوان عالی را پذیرفتند و اخلاق صلح، عدم خشونت، عشق و هماهنگی را در معرض دید جهانیان قرار دادند. من به همه هموطنان بخاطر رفتار ستودنی شان تبریک می گویم.

همشهریان عزیز،

هنگامی که هند آزادی اش را به دست آورد، بسیاری پیش بینی کردند که تجربه ما با دموکراسی دوام نخواهد آورد. آنها سنتهای کهن و تنوع غنی ما را موانعی در جهت دموکراتیک ساختن سیاست ما می دیدند. اما ما همیشه آنها را به عنوان نقاط قوت خود پرورش داده ایم که بزرگترین دموکراسی جهان را پر جنب و جوش می کند. هند باید نقش اصلی خود را در پیشرفت بشریت بازی کند.

صبر و خِرَدی كه شما در برابر بیماری همه گیر کرونا از خود نشان دادید در تمام دنيا مورد تمجید و ستایش قرار گرفته است. من اطمینان دارم که شما به احتیاط خود ادامه خواهید داد و با مسئولیت پذیری بیشتری رفتار خواهید کرد.

ما به ویژه برای غنی سازی فکری و معنوی و ارتقاء صلح جهانی پیشنهادهای زیادی برای جامعه جهانی داریم. با این روحیه ، من برای سلامتی همه دعا می کنم:

باشد که همه خوشحال باشند،

باشد که همه عاری هر گونه بیماری باشند،

باشد که همه ببینند آنچه فرخنده است،

باشد که کسی به غم و اندوه نرسد.

پیام این دعا برای سلامت جهانی، هدیه بی نظیر هند به بشریت است.

یکبار دیگر در آستانه هفتاد و چهارمین سالروز استقلال به شما تبریک می گویم. برای شما آرزوی سلامتی و آینده ای روشن دارم.

تشکر از همه شما

زنده باد هند!