عنوان : بازدید معاون وزیر خارجه ایالات متحده از هند

نویسنده: دکتر استوتی بانرجی

مترجم: هما ددوال

استفان بیگن معاون وزیر خارجه ایالات متحده در روز ۱۲ اکتبر سفر سه روزه خود به هند را آغاز کرد. بر اساس بیانیه رسمی ، این سفر به پیشرفت مشارکت استراتژیک جامع جهانی ایالات متحده و هند و همینطور چگونه ایالات متحده و هند می توانند باهم  برای پیشبرد صلح ، رفاه و امنیت در هند و اقیانوس آرام و سراسر جهان کار بکنند ، تمرکز کرد. آقای بیگن با مقامات ارشد دولت هند ملاقات کرد و در فورم هند و آمریکا خطبه کلیدی ایراد کرد. این بازدید یک  پیشروی مهمی برای گفتگوی ۲ + ۲ در سطح وزیران خارجه و دفاع دو کشور در اواخر این ماه در دهلی جدید ، قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ۳ نوامبر ، است. این سومین گفتگو در قالب “۲ +۲ ”  است که پس از روی کار آمدن رئیس جمهور دونالد ترامپ در ماه جنوری ۲۰۱۷ ایجاد شده بود. در اجندای مذاکرات ” ۲ + ۲ ” امضای توافق نامه مبادله و همکاری اساسی (بی ای سی اِی)  شامل است که به ایالات متحده خواهد گذاشت  تا داده های ماهواره و سانسور  دیگر را با هند برای بهبود هدف گیری و هدایت ارتش هند به اشتراک بگذارد. این چهارمین “توافقنامه بنیادی” است که پس از براه اندازی پیمان ها در سال ۲۰۰۲ (برای حفاظت از اطلاعات مشترک ارتش) ، ۲۰۱۶ (اشتراک تدارکات) و ۲۰۱۸ (یک پیمان ارتباط امن) ، بین هند و ایالات متحده امضا شد. دو کشور در یک مشارکت امنیتی که منافع دو کشور و چگونگی تلاقی آنها با یکدیگر را ارزیابی می کند ، گرد هم آمده اند. این مشارکت از همسویی سیاسی در موضوعات به همکاری دفاعی و فناوری تبدیل شده است. دامنه توافق بین دو کشور از جمله در روابط حساس این فناوری شاهدی بر تعمیق روابط است. همچنین، احتمال میرود که اجندای مذکور همه گیری جهانی و افزایش تجاوزات توسط چین در چندین جبهه آسیا را شامل دارد.

این بازدید آقای بیگن همچنین قابل توجه است چون یک هفته پس از دیدار چهار وزیر خارجه  از استرالیا ، هند ، جاپان و ایالات متحده در توکیو تحت قالب گروه چهار ملتی صورت گرفت. ایالات متحده تمایل خود را برای رسمیت بخشیدن به این گروه و ایجاد وزنه ای برای افزایش تجاوزات چینی در منطقه ابراز کرده است. علاوه از امنیت مسیرهای باز ناوبری در هند و اقیانوس آرام ، این بازدید همچنین با هدف بررسی ساخت زنجیره های تأمین متبادل و مقاوم برای صنایع ایالات متحده در شرایط پس از کووید-۱۹ انجام شد.

روابط ایالات متحده با چین به دلیل مسائل تجاری دو جانبه ، تجاوزات چینی ها در هندو-اقیانوس آرام و ادعاهای مربوط به واکنش بهداشت عمومی چین در روزهای اولیه ویروس بسیار پرتشنج است. جنگ تجاری بین دو کشور باعث شده است که ایالات متحده به دنبال گزینه هایی برای وابستگی بیش از حد به زنجیره های تأمین چین باشد. این امر به خوبی مطابق  با پالیسی هندی “آتما نربر بارت” یعنی هند  متکی به خود است.  تنش های اخیر هند و چین نیز قرار بود در طول سفر بیگن و سپس در گفتگوهای 2 + 2 مورد بحث قرار گیرد.  هر دو وزیر امور خارجه  امریکا پمپئو و وزیر دفاع اسپر در رابطه با درگیری مرزی هند و چین با همتایان هندی خود دائما در ارتباط بوده اند. توسعه پایدار اقتصاد نیز یک نکته مهم در بحث ها بود. دو کشور  با هدف تمرکز بر چشم انداز مشترک دو کشور در مورد امنیت منطقه هند و اقیانوس آرام، به مسائل دو جانبه، منطقه ای و مسایل کلیدی جهانی ، کار می کنند.

در جلسات، احتمال  می رود پاسخ به همه گیری جهانی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. در ماه مارچ ، سکرتروزارت  امور خارجه هند  آقای شرینگلا و معاون وزیر خارجه ایالات متحده استیون بیگن به همراه دیگر کشورهای گروه چهار ملتی  تماس های هفتگی را آغاز کردند و بعداً سایر همتایان هند و اقیانوس آرام به این موضوع پیوستند که تلاش ها برای مبارزه با بیماری همه گیر را مورد بحث و هماهنگی قرار دهند.  همچنین ،همکاری برای کووید-۱۹ در اجندای  آقای بیگن به سفر بنگلادش پس از هند است. نکته قابل توجه این است که ایالات متحده پس از انعقاد قرارداد همکاری دفاعی با مالدیو در ماه سپتامبر  بر بنگلادش ، همسایه نزدیک هند هم تمرکز دارد. این بخشی از روند مبادلات مستقیم بین ایالات متحده و کشورهای کوچکتر آسیای جنوبی است. هند هم توجه خود را بر  ساخت همسایگی پایدار و صلح آمیز متمرکزدارد.