وزیر دفاع می گوید هند متعهد به صلح وهمزمان آماده حفاظت از تمامیت ارضی است

نویسنده: پدم سینگ

مترجم: انظرنجمی

وزیر امور دفاع هند آقای راجنات سینگ درمورد اوضاع در لداخ شرقی به مجلس نمایندگان پارلیمان  یا لوک سبها توضیحاتی ارائه داد. وزیر دفاع گفت، هند معتقد است كه امتداد مرزی هند و چین بر اساس اصول ثابت جغرافیایی است كه توسط پیمانها و توافق نامه ها، و همچنین استفاده و شیوه های تاریخی،  بخوبی شناخته شده ازقرن ها بوسیله هر دو طرف، تأیید شده است. هرچند، موضع چینی ها این است که مرز بین دو کشور به طور رسمی مشخص نشده است.

هند و چین به طور رسمی توافق کرده اند که مسئله مرزی یک مسئله پیچیده می باشد که نیاز به صبروتحمل دارد و متعهد شده اند تا یک راه حل عادلانه، معقول و قابل قبول باهمی را از طریق گفتگو و مذاکرات صلح آمیز بجویند. در عین زمان، دو طرف همچنین توافق کردند که نگهداری صلح و آرامش در نواحی مرزی، یک اساس ضروری برای توسعه بیشتر روابط دوجانبه است.

وزیر دفاع گفت، براساس توافقنامه های مختلف، دو جانب مذکورموافقت كرده اند كه صلح و آرامش در امتداد خط كنترل واقعی را بدون مواضع شان مربوط به ترازبندی خط کنترول واقعی و همچنین در مورد مسئله مرزها نگهدارند. بر این اساس است که روابط کلی ما از سال 1988 ببعد پیشرفت چشمگیری داشته است. موضع هند این است که روابط دو جانبه، همزمان با مذاکرات و گفتگو در مورد حل مسئله مرز، ادامه به رشد داشته می توانند.

وزیر دفاع به مجلس خبر داد كه از ماه اپریل، هند به تجمع نیروها و تسلیحات بوسیله چین در مناطق مرزی متصل به لداخ شرقی متوجه شده است. در اوایل ماه مئی، طرف چینی برای جلوگیری از گشت زنی طبیعی و سنتی نیروهای هندی در منطقه دره گالوان اقداماتی را انجام داده بود که منجر به رویارویی شد. حتی وقتیکه قوماندانان زمینی، طبق مقررات توافق نامه ها و پروتکل دو جانبه درمورد این وضعیت غور و بررسی می کردند، طرف چینی در اواسط ماه مئی چندین بار تلاش کرد تا از خط کنترول واقعی در سایر بخشهای سیکتورغربی تجاوز کند. این شامل کونگکالا ، گورا و کناره شمالی دریاچه پانگونگ  بود. این تلاش ها بزودی کشف شده و در نتیجه توسط نیروهای مسلح ما به طور مناسب پاسخ داده شد.

هند از طریق مسیرهای هردو، دیپلماتیک و نظامی این مطلب را برای چین واضح کرده است که بیجنگ در تلاش است تا بطور یک طرفه وضع موجوده را تغییر دهد. این مطلب بطور واضح به چین ابلاغ نموده شده است كه این چنین اقدام غیر قابل قبول است.

آقای سینگ گفت، رفتار نیروهای مسلح ما در طول این رویدادها نشان می دهد که در حالی که آنها صبر و شکیبایی را در برابر اقدامات تحریک آمیز نگهداشتند، آنها بطور مشابهی شجاعت و دلیری را بوقت ضرورت برای محافظت از تمامیت ارضی هند، نشان دادند.

وزیر دفاع هند گفت، هیچ کس نباید در باره عزم هند برای حفاظت از مرزهای خود شک کند. هند عقیده دارد که احترام و حساسیت متقابل اساس روابط صلح آمیز با همسایگان است. وی گفت، هند می خواهد وضعیت فعلی را با گفتگو حل کند. هند در گفتگوها با چین سه اصل اساسی را نگهداشت که موقف دهلی جدید را تعیین می کند. این سه اصل عبارت اند از:  هر دو طرف باید خط کنترول واقعی راکاملاً رعایت کنند؛ هیچ یک از طرفین نباید تلاش کند تا وضع موجوده  را یک جانبه تغییر دهد؛ و تمام توافق و تفاهم نامه ها بین دو طرف باید به طور کامل رعایت شوند.

اقدامات چین نشانگر بی اعتنایی و بی احترامی آشکار به توافقنامه های مختلف دو جانبه می باشد. جمع آوری نیروها توسط چین در ضد توافقنامه های قبلی است. احترام و رعایت دقیق خط کنترل واقعی اساس صلح و آرامش در نواحی مرزی است و در توافقنامه های 1993 و 1996 به خوبی برسمیت شناخته شده است. در حالی که نیروهای مسلح هند کاملاً متعهد و پایبند به آن پیمانهاهستند، اما از طرف چین این چنین عمل متقابل بوجود نمی آید.

وزیر دفاع با تأکید گفت که هند متعهد به حل و فصل مسائل جاری در مناطق مرزی ما از طریق مذاکرات صلح آمیز و شور ومشورت می باشد. در پی این هدف هم، وی با همتای چینی خود در مسکو ملاقات گفتگوهای عمیق کرد. این مطلب به صراحت ابلاغ شد که نگرانی های هند مربوط به اقدامات چین است که جمع آوری تعداد زیادی از عساکر، رفتارهای تهاجمی و تلاشهای آنها برای تغییر یک جانبه وضع موجوده باتخلف ورزی از توافقنامه های دو جانبه را شامل دارد. وزیر امور خارجه هند هم با وزیر خارجه چین در مسکو ملاقات کرد.

دو طرف به توافقنامه ای دست یافته اند که، اگر صادقانه توسط طرف چینی اجرا می شود، منجر به عقب کشی کامل سربازان و برقراری صلح و آرامش در نواحی  مرزی شده می تواند.

وزیر دفاع به مجلس اطمینان داد که روحیه نیروهای مسلح هند بسیار بالا است. بازدید صدراعظم به قوماندانان و سربازان ما اطمینان داده است که سایرملت پشت سر آنها ایستاده اند. آقای سینگ خواست تا مجلس قطعنامه ای را در حمایت از نیروهای مسلح که در ارتفاعات بزرگ و در شرایط بسیار خصمانه آب و هوا در لداخ از مادر میهن دفاع می کنند، تصویب کند.