सर्वोच्च अदालतले गम्भीर रूपमा रोगी व्यक्तिहरूलाई इच्छा मृत्युको अनुमति दियो

एक ऐतिहासिक फैसलाअन्तर्गत सर्वोच्च अदालते शुक्रबार गम्भीर रूपमा रोगी व्यक्तिलाई इच्छा मृत्युको अनुमति दिएको छ। सर्वोच्च अदालतका मुख्य न्यायाधीश दीपक मिस्राको अध्यक्षता भएको एउटा पाँच सदस्यीय संवैधानिक पीठले दिशानिर्देश तथा प्रक्रियाहरूअनुसार इच्छा मृत्युको अनुमति दिइयोस् भनी परेको याचिकामा सुनुवाई गर्दै उक्त फैसला दियो।

ए. के. सिकरी, ए. ए. एम. खानविलकर, डि. वाइ चन्द्रचुड र अशोक भूषण सम्मिलित पीठले कसले रोगीको इच्छालाई पूरा गर्ने छ र चिकित्सकीय बोर्डले कसरी सो इच्छाप्रति सहमति दिन सक्छ भन्ने दिशानिर्देश तय गऱ्यो।

सर्वोच्चले कुनै विधान व्यवहारमा नआएसम्म आफ्नो दिशानिर्देश र निर्देशहरू प्रचलनमा रहने बतायो। इच्छा मृत्यु भनेको कुनै व्यक्तिले आफूलाई असाध्य रोग लागेपछि जीवन-रक्षक प्रणालीमा नराखियोस् भनी स्वेच्छाले मृत्युलाई अँगाल्न खोजेको अवस्था हो।