प्रधान मन्त्रीले आज नयाँ दिल्ली उन्मूलन टीबी शिखर सम्मेलनको उद्घाटन र क्षयरोग मुक्त भारत अभियानको शुभारम्भ गर्नुहुनेछ

प्रधान मन्त्री नरेन्द्र मोदीले आज नयाँ दिल्लीमा दिल्ली उन्मूलन टीबी शिखर सम्मेलनको उद्घाटन गर्नुहुनेछ। यो शिखर सम्मेलन स्वास्थ्य मन्त्रालय, विश्व स्वास्थ्य संगठनको दक्षिण पूर्व एसिया क्षेत्रीय कार्यालय र टीबी रोक साझेदारीको संयुक्त आयोजनामा सञ्चालन हुँदैछ।

श्री मोदीले क्षयरोग मुक्त भारत अभियानको पनि शुभारम्भ गर्नुहुनेछ। यस अभियान अन्तर्गत क्षयरोग उन्मूलनका लागि  राष्ट्रिय सामरिक योजनाका गतिविधिहरूलाई अगाडि बढाइनेछ।

राष्ट्रिय सामरिक योजना अन्तर्गत आगामी तीन वर्षमा 12 हजार करोड रूपियाँ खर्च गरिनेछ। आगामी तीन वर्षहरूमा वित्त पोषणका साथ राष्ट्रिय सामरिक योजनाको आदर्श वाक्यले हरेक टीबी रोगीलाई राम्रो उपचार प्राप्त होस् र चाडो भन्दा चाडो निको हुन सकोस् भन्न सुनिश्चित गर्नु हो। 2025 सम्म मुलुकबाट क्षयरोगलाई समाप्त गर्नु यसको लक्ष्य छ। राष्ट्रिय क्षयरोग कार्यक्रम अन्तर्गत 1997-देखि यता 2 करोड रोगीहरूको उपचार गरिसकिएको छ।