رهبران جهانی یک سری انفجاراتی در سریلانکا را مورد نکوهش قرار می دهند؛ هند برای فراهمی هرچه کمک ممکنه به آن ملت جزیره‌ای پیشنهاد می نماید.

رهبران جهانی انفجارهای زنجیره‌ای در سریلانکا را مورد نکوهش قرار داده اند. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا این انفجارهای بمب را بعنوان حملات تروریستی وحشتناک قلمداد نموده گفت که آمریکا آماده به کمک به سریلانکا می باشد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که مسکو یک شریک معتبر کلمبو در مبارزه با تروریسم بین المللی است. رهبران ازکشورهای متعدد بشمول بریتانیا، آلمان، ترکیه، زولاند جدید، بنگلادش و پاکستان با سریلانکا اظهار همبستگی نموده اند. اسقف فرانسیس ضمن نکوهش این حملات گفت که او برای کسانیکه از این خونریزی آسیب دیده اند دعا می کند.

نخست وزیر هند نارندرا مودی با رئیس جمهور سریلانکا مایتریپالاسریسنا و نخست وزیر آن کشور رانیل ویکرما سینگه گفتگو نموده و برسر تلفات جانی بیگناهان در تهاجم تروریستی دیروز ابلاغ تسلیت صمیمانه نمود. آقای مودی طی گفتگوی تلفنی پیشنهاد فراهمی هرکمک مکننه به سریلانکا برای تامین امنیتش علیه چالشها مانند چالش تروریسم را تجدید نمود. آقای راهول گاندی رئیس حزب کنگره و آقای امیت شاه رئیس حزب باراتیا جاناتا نیز برسرِ انفجارات بمب در سریلانکا اظهار غم واندوه نموده اند. هند با شدیداً مورد نکوهش قرار دادن سری انفجاراتی در سریلانکا ابراز نموده که این کشور همیشه با تروریسم مخالفت نموده و هرنوع تروریسم را مسترد ساخته است. وزارت امورخارجه هند در یک انتشاریه اش حاکیست که دهلی نو متقاضی بعمل آوری اقدام هماهنگ توسط جامعه جهانی علیه تروریسم از جمله تروریسم فرامرزی شده است. درعین حال خانم سوشما سواراج وزیر امورخارجه هند با وزیر امورخارجه سریلانکا تیلک مارا پانا گفتگوی تلفنی نموده و ابلاغ نموده که هند آماده به فراهمی هرکمک بشردوستانه به آن کشور می باشد. خانم سواراج به همتای سریلانکایی اش گفت که هند آماده به فرستادن تیم‌های پزشکی اش می باشد. خانم سواراج قبلاً در یک تویت ابراز نمود که او در تماس مرتب با کمیسار عالی هند در کلمبو قرار دارد.