هند تعاملات با عربستان سعودی را تشدید می نماید

نویسنده : دکترمحمدمدثرقمر

مترجم: دکتراحمدعلی

هند وعربستان سعودی با روابط دوستانه مرسومی برخوردار می باشند. هردو کشور شرکای استراتژیکی هستند و به جبهه‌های مختلف باهم کار می کنند. این دراین پرتو است که مشاور امنیت ملی هند اجیت دوال بازدید دوروزه‌ای را از عربستان سعودی انجام داد. مشاور امنیت ملی هند با شاهزاده ولیعهد محمد بن سلمان ملاقات نموده و با همتای سعودی‌اش مساعد بن‌محمدالعیبان مذاکراتی را انجام داد. در دوران این جلسات عده‌ای از موضوعات مهم دوجانبه منطقه‌ای و بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفته. یکی از موضوعات کلیدی که برای بحث و بررسی مطرح شده چگونگی‌هایی برای تشکیل شورای مشارکت سوق الجیشی هند وعربستان سعودی بریاست مشترک نخست وزیر نارندرا مودی و شاهزاده ولیعهد محمدبن سلمان بوده. 

این خیلی حایز اهمیت است که نخست وزیر پاکستان عمران خان درماه گذشته در مسیر مسافرتش به آمریکا برای شرکت در هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل از عربستان سعودی بازدید نموده بود. با توجه به حملۀ دیپلماتیکی پاکستان برتصمیم هند برای برچیدگی مادۀ ۳۷۰ قانون اساسی که به جامو وکشمیر یک موقعیت ویژه‌ای را بخشیده، بازدید عمران خان از عربستان سعودی خیلی مهم بود. دستور کارعمده بازدید عمران خان کسبِ حمایتِ عربستان سعودی برای وضع پاکستانی راجع به تصمیم هند بوده. 

این طور هدفِ بازدید آقای دوال مطلع ساختن عربستان سعودی دربارۀ موضع هند و تاکید به مسئله‌ای بوده که هند بعلت تروریسم فرامرزی دچار آن می باشد. عربستان سعودی نیز قربانی تروریسم بوده است. در ماه سپتامبر دو تسهیلات نفتِ آرامکو در ابقایق و خریس ظاهراً در حملاتِ درون توسط شبه نظامیان حوثی یمن مورد هدف قرار گرفته. کشور اسلامی داعش در عراق و سوریه نیز عربستان سعودی را درصدر حملاتش گذاشته است. 

هردو هند وعربستان سعودی در جبهه مقدم مقابله با تروریسم در آسیای جنوبی و غربی قرار دارند. ریاض یک نقش رهبری را در توافق نظر در جهان اسلامی برعلیه افراط گرایی و تروریسم ایفا نموده. وضع محکم هند راجع به مبارزه با تروریسم توسط رهبری عربستان سعودی برسمیت شناخته شده واین منجر به همکاری صمیمانه مابین آژانس‌های امنیتی هند وعربستان سعودی برای مبارزه با رادیکالیسم و تروریسم گردیده. همکاری امنیتی تحت حکومت نخست وزیر مودی تشدید یافته است. 

اعلامیه مشترک که پس از بازدید شاهزاده ولیعهد بن سلمان از دهلی نو در ماه فوریه ۲۰۱۹ میلادی صادر گردیده به لزوم برچیدگی ساختار تروریسم و جلوگیری از شبکه‌های مالی سرپرست تروریسم تاکید نموده. عربستان سعودی درسالهای اخیر برای مورد نکوهش قرار دادن حملات تروریستی درهند بشمول حمله‌ای در پولواما در ماه ژانویه سال جاری که در آن ۴۰ نفر از سربازان هندی و قبلاً درحملاتی در پتانکت واوری درماه ژانویه وسپتامبر ۲۰۱۶ میلادی جان خود را از دست داده بجلو آمده است.  

پس از حمله پولواما و حملۀ تلافی جویانه هند از طریق حملات بالاکت عربستان سعودی برای کاهش تشنج در آسیای جنوبی پرداخته است.  دهلی نو قویاً اظهار می دارد که جامو و کشمیر یک جزو لاینفک هند می باشد و تصمیمی برای برچیدگی مادۀ ۳۷۰ بمنظور درآوردن این ایالت در جریان عمده عمران‌های سیاسی و اقتصادی هند می باشد. 

موضوع مهم دیگری که در دستور کار بازدید مشاور امنیت هند اجیت دوال از عربستان سعودی قرار داشته به پیشنهاد گذاشتن پاکستان در فهرست سیاه توسط نیروی مکلف اقدامات مالی در اجلاس کاملش در اواخر ماه جاری تعلق داشته.  

روابط دوجانبه هند با عربستان سعودی در چند سال گذشته بطور قابل ملاحظه‌ای به بهبود گرائیده است و بازدید نخست وزیر مودی از ریاض در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ بنیاد یک جهت تازه‌ای را در مشارکت استراتژیکی نهاده. طرفین به روابط دوجانبه با هم دیگر خیلی اهمیت می دهند و به افزایش تجارت و سرمایه گذاری دوجانبه وتحکیم همکاری امنیتی وضد تروریسم توجه ویژه ای نموده اند.