هند مناسباتش با اعضای بریکس را مستحکم می‌سازد

نویسنده: دکتر روپا ناراین داس

مترجم: شمس شیروانی

در تعاملاتِ چندجانبه‌ای هند، بریکس، گروه بندی مشتمل بر کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی، یک فضای بسیار مهمِ استراتژیکی را در سیاستِ خارجۀ خود از بدو وجود گروه بندی پنج ملتی اشغال کرده است. در انتقالِ شنهای جغرافیای سیاسی و اقتصادی، اقتصادهای روبه‌ظهور بریکس موجودیت‌های مهمی دارند که جهان بطور همرفته بر آن عقیده دارد. بنابراین در پرتوی مذکور، شرکتِ نارندرا مودی نخست وزیرِ هند در یازدهمین اجلاسیۀ سران بریکس در براسیلیا پایتخت برزیل، حایز کشش می‌باشد. جلوتر از اجلاسیۀ سران، نخست وزیر مودی حین برشمردنِ اهمیتِ جلسۀ سران گفته بود که هند و سایر کشورهای بریکس متوقع ایجاد میکانیسمی برای همکاری ضد تروریسم در داخل چاربوب بریسک می‌باشند.

نخست وزیر هند در خطابیه‌اش به شورای بازرگانی بریکس تاکید بر آن نمود که کشورهای مذکور به اتفاق تشکیل دهندۀ ۵۰% رشدِ اقتصادِ جهان می‌باشند. او گفت که “باوجود کسادِ اقتصادی در جهان توسعۀ تسریع یافتۀ اقتصادی کشورهای بریکس، میلیون‌ها نفر را از فقر بیرون کشید و در تکنولوژی‌ها و نوآوری موفقیت‌های تازه‌ای را بدست آورد… اندازۀ بازارِ ما و تنوع و متمماتِ ما بسیار به نفع یکدیگر می‌باشند”. با تقاضا از صنفِ بازرگانی، او گفت که هند آزادترین و مساعدترین اقتصاد برای سرمایه‌گذاری در جهان می‌باشد. حین توصیف نمودن هند بعنوان یک سرزمینِ فرهنگهای بیکران، نخست وزیر از رهبرانِ بازرگانیِ بریکس جهت سرمایه‌گذاری در هند بخصوص در توسعۀ زیربنایش استدعا نمود. او پیشنهاد کرده که تا اجلاسیۀ سران آیندۀ بریکس، دست کم ۵ زمینه شناسایی شوند که در آن تشریک مساعی را می‌توان میانِ ما براساس تکمیل‌گری تشکیل داد.

فورم بریکس یک سکوی را به‌رهبرانِ ارشدِ کشورهای عضو جهت بحث و بررسی مسایلِ جهانی مورد نگرانی و علاقه‌مندی متقابله فراهم می‌کند. سکویِ فرعی بریکس با توجۀ کامل توسطِ رهبران جهت رسیدن به‌یکدیگر و تشریک امکانات و تبادلِ نظریات بر مسایلِ دوجانبه‌ای منطقه‌ای و چندجانبه‌ای فراهم شده است. بنابراین تحتِ زمینۀ مذکور بوده که نخست وزیر مودی با ولادیمیر پورتین رئیس جمهور روسیه در حواشی اجلاسیۀ سران ملاقات نمود. با اظهار نظریه‌ای در قبال ملاقاتش با رئیس جمهور پوتین، نخست وزیر مودی توئت نمود که “یک ملاقاتِ فوق عالی با پرزیدنت پوتین داشتم. ما کُل حیطه روابط هند و روسیه را بررسی نمودیم. هند و روسیه بشکل وسیع در زمینه‌ها مانند تجارت، امنیت و فرهنگ همکاری می‌کنند. مردمِ کشورهای ما از مناسبات دوجانبه‌ای سود خواهد برد”. پوتین گفت که تجارتِ دوجانبه‌ای میانِ روسیه و هند یک رشد ۱۷% را بثبت رسانیده است. رئیس جمهور پوتین مودی را برای شرکت در مراسم جشنگیری روز پیروزی در روسیه در ماه مه سال آینده دعوت نمود.

نخست وزیر هند نیز با شی‌جین پینگ رئیس جمهور چین برای دومین بار در کمتر از یک ماه بعد از سومین جلسۀ سران غیررسمی در ماملّاپورم ملاقات نمود. هردو رهبر امکاناتِ تحکم مناسباتِ دوجانبه‌ای هند و چین را بحث و بررسی نمودند. ملاقاتهای فرعی فقط چند روز بعد از اینکه هند به‌عدم پیوستن به‌تشریکِ جامع اقتصادی منطقه‌ای تصمیم گرفته بود بعمل آمده‌اند. باید بطور چشمگیر در این پرتو خاطر نشان گردد که چین مشتاق به‌پیوستن هند در گروۀ مذکور می‌باشد. رهبران چین در این مورد ابراز خوشبینی کرده‌اند. طی ملاقات رئیس جمهور شی نخست وزیر مودی را بخاطر ترتیب دادن استقبالِ صمیمی به‌او طی دومین جلسه سران غیررسمی تشکر نمود. او نیز نخست وزیر مودی را برای شرکت در سومین جلسۀ سران غیررسمی دعوت نمود که در سال آینده چین از آن میزبانی خواهد کرد. مودی و شی نیز خاطرنشان ساختند که میکانیسم جدید سطح عالی در قبال تجارت و اقتصاد، باید در یک تاریخ زودتری برای تشکیل جلسه اعلام شود. هردو رهبر تمایل خود را ابراز داشتند که نمایندگانِ ویژه هردو کشور یک جلسۀ دیگری را برسرِ مواردی مربوط به‌مسئلۀ مرزی برگذار کنند و براهمیتِ حفظ صلح و آرامش بر مرز تاکید ورزیدند. آنها نیز مسایلِ مورد علاقه متقابله مانند بریکس، سازمانِ تجارتِ جهانی و گروۀ آرسی‌ای‌پی بحث و بررسی نمودند.

نخست وزیر هند و رئیس جمهور چین تدارکات جشنگیریِ ۷۰مین سالروز تاسیس روابط دیپلماتیک میانِ دو کشور در سال آینده را بررسی نمودند. هردو رهبر موافقت بر آن نمودند که آن روابط میانِ مردم‌شان را ترفیع خواهد بخشید.