اولین اجلاس بسطح وزیران ۲+۲هند و ژاپن

نویسنده:  سومن شرما

مترجم: دکتر احمد علی

اولین اجلاس بسطح وزیران امور خارجه و دفاع۲+۲ هند و ژاپن در دهلی نو صورت گرفت. وزیر امور خارجه ژاپن آقای توشی متسو موتیگی و وزیر دفاع آن کشور آقای تاروکونو با همتایان هندی شان وزیر امور خارجه هند دکتر اس جیا شنکر و وزیر دفاع این کشور آقای راج نات سینگ مذاکراتی را انجام دادند. این اجلاس ۲+۲ مظهر ترفیع در روابط دو جانبه و توسعه روابط دفاعی و استراتژیکی بود. مشارکت استراتژیکی هند و ژاپن از زمان سال ۲۰۰۰  به سطح مقامات مابین گروه های عامل مشترک صورت گرفته است. این مذاکرات از سال ۲۰۱۰ بسطح معاونین وزارت صورت گرفته اما اکنون بسطح وزیران ترفیع یافته است.

       این نوع اجلاس دو جانبه برای اولین بار در دوره حکومت نخست وزیر سابق هند اتل بیهاری واجپای و در دوره حکومت نخست وزیر سابق ژاپن یوشیرو موری در سال ۲۰۰۰-۲۰۰۱ پیشنهاد شده بود.

       هر دو دهلی نو و توکیو در بیانیه مشترک گفتند که تروریستهای فعالیت کننده از پاکستان برای صلح وامنیت منطقه ای مایه خطر هستند. این بیانیه مشترک از کره شمالی خواستار شده که همه سلاحهای نابودی همگانی و موشکهای قاره پیمای همه بردها را بموجب قطعنامه های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل از بین ببرد.

       این مذاکرات بسطح وزیران  ۲+۲ در خلال بازدید نخست وزیر ژاپن شنزو آبه از هند در اواخرماه جاری برای کنفرانس عالی سالانه هند و ژاپن صورت گرفته است. برای اولین بار روابط دو جانبه هند و ژاپن در سال ۲۰۰۶بالا رفته و بدنبال آن رزمایش نظامی مشترک در سال ۲۰۰۷ صورت گرفته که رزمایش مالابار یک قسمت مهم آن می‌باشد. ژاپن از سال ۲۰۱۵ بعنوان یک کشور عضو در رزمایش مالابار شرکت نموده است.

       در سال گذشته، ارتش هند و نیروهای زمینی ژاپن برای اولین بار رزمایش مشترک را انجام دادند که برای مبارزه با تروریسم بوده. این مذاکرات برای رزمایش مشترک نیروی هوایی ادامه دارند که در اجلاس وزیران ۲+۲ مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود. این رزمایش هواپیمای جنگنده انتظار می رود بزودی بتحقق برسد.

       در حالیکه ژاپن مذاکرات بسطح وزیران ۲+۲ را با شش کشور انجام میدهد، هند فقط در این مورد با آمریکا و ژاپن مذاکراتی را انجام می دهد. بهر حال در ماه سپتامبر سال جاری در حاشیه اجلاس شورای امنیت سازمان ملل، وزیران امور خارجه آمریکا، هند، ژاپن و استرالیا برای اولین بار در نیویورک برای مذاکرات چهار جانبه تشکیل جلسه دادند. تقریبا دو هفته قبل، این همه چهار کشور، اولین مذاکرات رومیزی عملی شان برعلیه تروریسم را انجام دادند و اینطور به این گروه چهارجانبه تاکید نمودند.

       تحلیل و تجزیه گران اظهار نظر می کنند که نگهداری صلح در صدر  اجلاس ۲+۲ قرار داشته که در سخنرانی نخست وزیر هند در بانکوک در سال جاری در کنفرانس سران آسیای شرقی منعکس شده که او در آنجا درباره ابتکار عمل اقیانوسهای هند و پاسفیک برای آزادی کشتی رانی، صلح و ثبات تذکر داده.

       روابط هند و ژاپن با پروژه های متعدد مانند قطارهای سریع السیرروبه توسعه می‌نهد. در حالیکه پروژه های دفاع متعدد نیز در نظر گرفته شده این تاکید روز بروز بیشتر می شود. طرفین در دوران اجلاس بسطح وزیران ۲+۲ گرایش خود را برای انجام مذاکرات برای قرارداد حصول و خدمات باهمی از خود شان دادند که در افزایش همکاری دفاعی مابین طرفین سهم به سزا خواهد داشت. یک افسر رابطه عمومی در مرکز اطلاعات مربوط به منطقه اقیانوس هند در گروگرام بکار گماشته خواهد شد که هند آن را در دسامبر ۲۰۱۸  اغاز نموده است.