ویتنام: لنگری در سیاست اقدام به‌شرق هند

نویسنده: دکتر تیتلی باسو

مترجم: دکتر احمد علی

نایب رئیس جمهور، جمهوری سوسیالیست ویتنام دان تایی نگوک تین برای انجام مذاکرات به‌سطح هیئت نمایندگی با نایب رئیس جمهور هند آقای ام ونکیاه نایدو یک بازدید رسمی از هند را بعمل آورد. ویتنام یک لنگر مهم در سیاستِ اقدام به‌شرقِ هند و استراتژی بزرگتر هند و پاسفیک هند می‌باشد. علاوه بر این هنویی کلیدی در روش برخورد کشورهای کامبوج، جمهوری دموکراتیک خلق لاووس، میانمار و ویتنام می‌باشد چون هدف اصلی‌اش تقویت روابط گستردۀ اقتصادی و استراتژیکی با آسیای جنوب شرقی می‌باشد.

در این بازدید آخیر، تحکیم بیشتر مشارکت استراتژیکی گستردۀ هند و ویتنام مرکز توجّه بود. یکی از مشخصات برجستۀ بازدید نایب رئیس جمهور ویتنام دان تایی نگوک تین، اعلام پروازهای مستقیم مرتبط کنندۀ هند و ویتنام بود. علاوه براین قراردادی برای تاسیس یک دفتر مسکونی صدای ویتنام در دهلی بامضا رسید. نایب رئیس جمهور ویتنام در دوران بازدیدش از بودگیا نیز زیارت نمود.

در سال ۲۰۱۶ هنگامی که نخست وزیر نارندرا مودی از ویتنام بازدید نموده، روابط دوجانبه به‌سطح مشارکت استراتژیکی گسترده‌ای بمنظور پشتیبانی از نظم منطقۀ وابسته به‌قوانین ترفیع یافت. ویتنام دربارۀ سیاست اقدام به‌شرق هند یک نظریۀ مثبت را دارد و از یک نقش مهم هند در قبال موضوعات منطقه‌ای استقبال می‌نماید. همکاری دوجانبه با مبادلات دید و بازدیدهای عالی‌رتبه، همکاری سرویس به‌سرویس، دید و بازدیدهای کشتی‌های دریایی، تربیت و ظرفیت‌سازی، تدارکات و انتقال تکنولوژی دفاعی بعلاوۀ همکاری در فورم‌های منطقه‌ای از قبیل اجلاس وزیران دفاع آسیان به‌علاوۀ کنفرانس سران آسیای شرقی، همکاری میکانگ گنگا، اجلاس آسیا و اروپا، سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی تحکیم یافته.

هند در سال ۲۰۱۶ یک وام دفاعی ۵۰۰ میلیون دلار آمریکایی را به‌ویتنام فراهم نموده. با کاربرد این وام برای تدارکات دفاعی قراردادی برای کشتی‌های گشت‌زنی سریع‌السیر در دور از ساحل مابین شرکت لارسن و تبرو و پاسداران مرزی ویتنام بامضا رسیده است. علاوه براین، هند برای اعطای ۵ میلیون دلار آمریکایی برای ساختن یک پارک نرم‌افزار ارتش در دانشگاه تله مخابرات در نهاترانگ تعهد نموده است. علاوه براین، یک یادداشت تفاهم مابین پاسداران ساحلی دوکشور برای مبارزه با جرایم فرامرزی بامضا رسیده. علاوه براین، یک یادداشت تفاهم راجع به‌امنیت سایبر مابین وزارت امنیت عمومی ویتنام و وزارت الکترونیکس و فنّاوری اطلاعات هند وجود دارد. به‌علاوه همکاری دفاعی و امنیتی، همکاری اقتصادی یک ستون مهم روابط دوجانبه می‌باشد. هند بعنوان یکی از ۱۰ برجسته‌ترین شریک تجاری هند می‌باشد. در آسه‌آن، ویتنام دومین بزرگترین مقصد صادراتی برای هند بدنبال سینگاپور و چهارمین بزرگترین شریک تجاری در دنبال اندونیزی، سینگاپور و مالیزی می‌باشد. ۵ بخش مهم بشمول لباس و منسوجات، داروسازی، اجناس کشاورزی، کالاهای چرمی و کفش‌ها و مهندسی مرکز توجّۀ ویژه‌ای می‌باشند.

ویتنام بعنوان یکی از اقتصادهای روبه‌توسعه‌ترین آسیای جنوب شرقی، فرصت‌های متعدد را به‌هند فراهم می‌نماید. هند در بخش‌هایی از قبیل انرژی، استخراج معدنی، فرآیند کشاورزی، تولیدات شکر، مواد شیمیایی کشاورزی، فنّاوری اطلاعات و لوازم یدکی اتومبیل سرمایه‌گذاری نموده است. ویتنام از سرمایه‌گذاری‌های هند در دریای متنازع چین جنوبی استقبال نموده است. کمیسیون نفت و گاز طبیعی خارجی هند در بلوک‌های استخراج هیدرو کربنات در ویتنام بشمول ۶.۱ بلوک سهم بسزا دارد که یک دارایی تولیدکننده و ۱۲۸ بلوک می‌باشد که یک دارایی استخراجی در حوزۀ دور از ساحل پهوکانه می‌باشد. علاوه براین، کمیسیون نفت و گاز طبیعی هند، شرکت‌های متعدد هندی بشمول تاتا پاور، صنایع ریلائنس، جیمپکس، ج‌کِ تایرس و شرکت محدود داروسازی گلنمارک فرصت‌های بازرگانی را در ویتنام دنبال می‌نمایند.

ریشۀ مشارکت استراتژیکی هند و ویتنام را می‌توان در سابقۀ تاریخی جست. در سال ۱۹۵۴ پاندیت جواهرلعل نهرو درمیان اولین بازدیدکنندگان از ویتنام پس از پیروزی‌اش بر علیه فرانسه در دین بین پهو بوده. سپس، پریزیدنت هوچی‌مین که در هند نیز بعنوان عموهو به‌شمار می‌رفت، در سال ۱۹۵۸ از هند دیدار نموده. این بازدیدش بدنبال بازدید اولین رئیس جمهور هند دکتر راجیندرا پراساد از ویتنام در سال ۱۹۵۹ صورت گرفته. از آن زمان به‌بعد، دید و بازدیدهای عالی‌رتبه ادامه داشته و این منجر به‌انسجام روابط دوجانبه شده.

چون ویتنام در صدر سیاست اقدام به‌شرقِ هند قراردارد، هند به‌سرمایه‌گذاری‌اش در ترفیع مشارکت استراتژیکی جامع هند و ویتنام به‌اوج اعتلای نوین در نفوذهای تاریخی، اهداف مشترک منطقه‌ای و جهانی و تشدید همکاری در منطقۀ گستردۀ هند و پاسفیک در پس‌منظر تحولات استراتژیکی جغرافیایی ادامه خواهد داد.