آخرين سرخط اخبار جهان

۸۰ درصد مواردِ کووید-۱۹ فقط در ۵ ایالتِ هند وجود دارند. تعدادِ بسیار کمتر مریضانِ کووید-۱۹ در ایالت‌های دیگر این کشور گزارش شده‌اند. دولت حاکی است که میزانِ دوبرابرشدنِ تعدادِ عفونت‌زدگانِ ویروسِ کُرونا در هند اکنون ۱۳.۳ روز است.

دولت هند می‌گوید که قرنطینه در سراسرِ هند در کاهش دادنِ گسترش ویروسِ کُرونا موثّر بوده است. بقرارِ وزارتِ بهداشتِ هند، اکنون میزانِ بهبودیابی از کووید-۱۹ در هند به ۴۰.۹۷ درصد رسیده است.

راه آهن هند ۳۱ صدهزار کارگرِ مهاجر را بعد از یکم ماه مه ۲۰۲۰ ازطریق ۲۳۷۱ قطار به‌ایالت‌های میهنی‌شان برگردانده است.

دکتر هارش واردان وزیرِ بهداشتِ هند مسئولیتِ ریاستِ هیئتِ اجرایی ۳۴ عضوی سازمانِ بهداشت جهانی را بعهده گرفته است.

نخست وزیرِ هند نارندرا مودی همراه با سرِوزیر مامتا بانرجی قسمت‌های بنگالِ غربی را ارزیابی هوایی نموده که بعلّتِ گردبادِ شدیدِ امفان خسارتِ زیادی دیده‌اند. نخست وزیر مودی کمک مالی ۱۰۰۰ کرور روپیه به‌این ایالت را اعلام نموده و گفت که دولتِ مرکزی هند هرکمک را به‌ایالتِ بنگال غربی فراهم خواهد کرد.

بیش از ۵۵۰۰ درخت در اثر گردبادِ شدیدِ امفان در کلکاتا از پاهای‌شان درآمده. بعضی از قسمت‌های این ایالتِ هند تا هنوز پرآب و محروم از نیروی برق‌اند.

نخست وزیرِ هند نارندرا مودی نیز از ایالتِ اودیشا بازدید کرده و خسارتِ واردشده از گردبادِ شدیدِ امفان به‌آن ایالت را رسیدگی نمود. او مذاکراتی را با آقای ناوین پاتنایک سرِوزیرِ ایالتِ اودیشا بعمل آورد. دولتِ مرکزیِ هند اعانۀ فوری ۵۰۰ کرور روپیه را برای این ایالت اعلام نموده است.

یک هواپیمای پاکستانی حاملِ ۹۰ مسافر و ۸ عضو خدمه که از لاهور به‌کراچی می‌رفت، بزودی قبل از به‌زمین نشستن در کراچی در یک ناحیۀ مسکونی سقوط کرد. محلِّ سقوطِ آن هواپیمای خسارت زیادی را دیده است.

ایالتِ کرناتکایِ هند مقرّراتِ قرنطینۀ ناشی از کووید-۱۹ را نرم ساخته است. فقط قرنطینۀ هفت روزه‌ای برای مراجعت‌کنندگان به‌آن ایالت ضروری است.

سازمانِ بهداشتِ جهانی حاکی است که آمریکای جنوبی مرکزِ جدیدِ ویروسِ کُرونا است.