آخرين سرخط اخبار جهان

شورای پژوهشِ پزشکیِ هند می‌گوید که هیچ گسترش جامعه کووید-۱۹ تاهنوز در این کشور وجود ندارد. دولتِ هند حاکی است که میزانِ بهبودیابی از کووید-۱۹ در این کشور به‌بیش از ۴۸ درصد و میزانِ مرگ و میر به ۲.۸ درصد رسیده که از میان بهترین در جهان است.

دولتِ هند می‌گوید که آن برای تامین هرکدام احتیاج بعلّتِ بیماریِ همه‌گیرِ کووید-۱۹ آماده است. دولتِ این کشور نیز استفاده از رمدسیویر را برای درمانیِ مبتلایانِ شدیدِ ویروسِ کُرونا به‌تصویب رسانده است.

انتظار می‌رود که طوفانِ گردبادِ نیسارگا نزدیکِ علی باغ به‌زمین برسد. قرار است که این طوفان ایالت‌های مهاراشترا و گجراتِ هند را تحتِ تاثیر بگذارد. وزیدن بادِ بسرعت ۱۲۰ کیلومتر فی ساعت و بدنبال آن باران شدید پیشگویی شده است.

مردم در این هردو ایالتِ هند به‌محلّاتِ محفوظ‌تر انتقال یافته‌اند. نیروی دریاییِ هند برای فراهمی کمک به‌ان دی آر اف و اس دی آر اف بحالت آماده باش قراردارد. از ماهیگیران خواسته شده است که به‌دریا نروند.

پاسدارِ ساحلِ هند بعضی از ماهیگیران را به‌محلّات محفوظ‌تر برده است. آن از مراقبت شدید در دریا نگهداری می‌کند و برای انجام عملیات نجاتی آماده است.

نخست وزیرِ هند نارندرا مودی با رئیس جمهور ایالاتِ متحده دونالد ترامپ گفتگو نمود. نخست وزیر مودی در تویتش اظهار داشت که گفتگویِ او با رئیس جمهور ترامپ شامل ریاست ایالاتِ متحده از گروه-۷، وضعیتِ کووید-۱۹ و قضیه‌های دیگر نفع متقابل بوده.

رئیس جمهورِ ایالاتِ متحده به‌نخست وزیرِ هند برای شرکت در کنفرانسِ سران گروه-۷ دعوت نموده که قرار است در ماه سپتامبر برگزار شود. رئیس جمهور ترامپ خواستار توسعۀ عضویت گروه-۷ گردیده است.

تظاهراتی برسرِ قتلِ یک شخص سیاه‌پوست در مینیاپولیس در هشتمین روز متوالی ادامه داشت. مقرّراتِ منع عبور و مرور در محلّات مختلفِ ایالاتِ متحده به‌اجرا درآورده شده است. رئیس جمهور ایالاتِ متحده دونالد ترامپ راجع به‌استقرار ارتش بخاطر کنترلِ وضعیت اخطار نموده است.

قرار است که نخست وزیرِ هند نارندرا مودی کنفرانسِ ویدیویی را با همتای استرالیایی‌اش تشکیل بدهد. ممکن است که آنها قضیه‌های متعدّدی ازجمله هند و پاسفیک، کووید-۱۹ و پیوندهای دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار بدهند.

میزانِ گسترش کووید-۱۹ در ایالتِ مهاراشترای هند برای اوّلین بار به‌پایین‌تر از میزانِ میانگین ملّی ۴.۷۵ درصد آمده است.