آخرين سرخط اخبار جهان

حتّی اینکه تعدادِ مواردِ کووید-۱۹ در هند افزایش یافته‌اند، این کشور کاملاً مصمّم به‌مرحلۀ اوّل بازگشایی است. قرار است بازارهای بزرگ و اغلبِ موسساتِ دیگر از روزِ دوشنبه بازگشوده شوند.

مدرسه‌ها، دانشکده‌ها، بنگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، تالارهای سینما و استخرهای شنا مسدود خواهند ماند.

پروتکل‌های معیاری عملیاتی برای فروشگاه‌های بزرگ، مجتمع‌ها و موسساتِ دیگر به‌میان گذاشته شده است.

حکومتِ دهلی از بیمارستان‌ها خواسته است که مریضان بدون علامت یا دارای علائم معتدل را مرخصی بدهند، بیش از ۱۵۳۰۰ مواردِ فعال کووید-۱۹ در دهلی وجود دارند امّا محض ۳۸۹۹ نفر از مبتلایانِ ویروسِ کُرونا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

۹۹ درصد مهاجران که خواهانِ مراجعت به‌ایالت‌های میهنی‌شان بودند، برگردانده شده‌اند. دولتِ هند به‌اطلاع دیوانِ عالی این کشور رسانیده که آن آماده به‌کار انداختن قطارهای بیشتری برای برگرداندنِ مهاجرین به‌میهن‌شان می‌باشد، دیوانِ عالی هند به‌دولتِ مرکزی و حکومت‌های ایالتی این کشور هدایت داده است که هرتلاش را برای برگرداندن کارگرانِ مهاجر به‌میهن‌شان در مدّت ۱۵ روز بعمل بیاورند.

ایالت‌های تلنگانا و پنجابِ هند برگشتِ اوّل کارگرانِ مهاجر از ایالت‌های میهنی‌شان را مشاهده نموده‌اند. یک شرکتِ ایالتِ تلنگانا بیش از یک‌صد نفر از کارگرانِ معماری از ایالتِ بیمار را فراخوانده است. کارگران کشاورزی از ایالت‌های اوتارپرادش و بیهار شروع به‌مراجعت به‌ایالتِ پنجاب نموده‌اند.

قرار است مقاماتِ ارشدِ نظامی هند و چین امروز تشکیل جلسه بدهند، هردو کشور ابراز نموده‌اند که اختلافات مبدّل به‌تنازع‌ها خواهند گردید.

هند تبلیغاتی را با تحتِ فشار گذاشتن ارجحیت‌هایش بعنوان یک عضو مشترک گروۀ آسیا پاسفیک در شورای امنیتِ سازمانِ ملل براه انداخته است. قرار است انتخاباتی برای کرسی‌های عضو دایمی شورای امنیت ۱۵ عضوی سازمانِ ملل در ۱۷ ژوئن برگذار شود.

تظاهراتی برسرِ قتل جرج فلوید یک شخصِ سیاه‌پوستِ آمریکایی واردِ هفتۀ دوم شده است. ماهرین بهداشتی آمریکایی اخطار نموده‌اند که تظاهرات گسترده در خلال بیماریِ همه‌گیرِ ویروسِ کُرونا می‌تواند منتج به‌افزایش مجدّد تعدادِ مواردِ کووید-۱۹ در ایالاتِ متحده بشود.