آخرين اخبار جهان

۲۸ نفر در یک حادثۀ غرقاب شدن قایق در بوریگانگا نزدیک داکا به‌هلاکت رسیدند

بقرار گزارشی، امروز صبح حداقل ۲۸ نفر به‌هلاکت رسیدند هنگامیکه یک قایق مسافربر در رودخانۀ بوریگانگا نزدیک ناحیۀ شیام بازار داکا غرقاب شده. آژانس خبرگزاری رسمی بی اس اس گزارش نموده که عملیات جستجو و نجاتی ادامه دارد و تابحال ۲۸ جسد از رودخانۀ مذکور بازیافته شده‌اند. در این قایق بیش از ۵۰ نفر سوار بودند. عملیات نجاتی توسط سازمان ترابری آبی داخلی بنگلادش، سرویس آتش نشانی، پلیس رودخانه، پاسدار ساحل و تیم غوطه‌زن نیروی دریایی بنگلادش انجادم داده می‌شود.

شور و مشورت‌های بسطح معاون وزیر خارجۀ هند و فرانسه ازطریق کنفرانس ویدیویی بعمل آمده

معاون وزیر خارجۀ هند هارش واردان شرینگلا و فرانسوا دلاتر دبیر کل وزارت اروپا و امورخارجۀ فرانسه مذاکرات بسطح معاون وزیر خارجه را ازطریق کنفرانس ویدیویی در روز دوشنبه بعمل آوردند. آنها پیشرفت در همکاری کثیرالجهتی مابین این دو کشور را بررسی نمودند، و دربارۀ قضیه‌های نفع متقابل منطقه‌ای و جهانی و بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ تبادل نظر نمودند. هند از پیوستگی فرانسه به‌ائتلافی برای زیربنای جهندۀ فاجعه و فرانسه از شراکت هند در شورای امنیت سازمان ملل در ۲۲‌-۲۰۲۱ حسن استقبال نمودند.

هند بیانیۀ وزیر امورخارجۀ پاکستان دربارۀ تهاجم تروریستی کراچی را مسترد ساخته است

هند بیانیۀ وزیر امورخارجۀ پاکستان دربارۀ تهاجم تروریستی کراچی را مسترد ساخته و آن را بعنوان نامعقول و مضحک توصیف نمود. آقای انوراگ سریواستوا سخنگوی امورخارجۀ هند در پاسخ به‌سوالات خبرنگاران دربارۀ اتهامات نادرست وزارت امورخارجۀ پاکستان گفت که پاکستان نمی‌تواند این تقصیر برای مسایل داخلی‌اش را به‌هند انتقال بدهد. او مضافاً گفت که هند در مورد نکوهش قراردادن تروریسم هرکجا در جهان ازجمله در کراچی هیچ تامل نمی‌کند. آقای سریواستوا گفت که پاکستان حتماً باید راجع به‌موضع دولتش در وضیعتی هنگامیکه نخست وزیر پاکستان تروریست جهانی را بعنوان یک شهید توصیف می‌نماید، به‌خود بنگرد.

هند قراردادی را دربارۀ پروژۀ نیروی آبی با بوتان به‌امضا رسانده است

این قرارداد امتیاز انحصاری برای یک پروژۀ نیروی آبی تشریک مساعی ۶۰۰ مگاواتی کولونچو مابین دولت بوتان و شرکت محدود نیروی آبی کولونچو در روز دوشنبه در حضور مجازی وزیر امورخارجۀ هند دکتر اس جایشانکار و همتای بوتانی‌اش دکتر تاندی دورجی به‌امضا رسید. این پروژۀ نیروی آبی ۶۰۰ مگاواتی در مسیر پایین‌تر رودخانۀ کولونچو در بخش تراشیانگتس در قسمت شرقی بوتان قراردارد. هردو وزیر امورخارجۀ هند و بوتان اهمیت این توسعۀ نیروی آبی را تحت فشار گذاشتند بعلت اینکه آن یک ستون مهم همکاری اقتصادی دوجانبۀ سودمند متقابل می‌باشد.

سربازان پاکستان متوسل به‌آتش‌گشایی غیر برانگیزنده به‌مواضع هند در امتداد خط کنترل شدند؛ ارتش هند بطور محکم پاسخ داد

سربازان پاکستانی عصر گذشه در قلمروی جامو و کشمیر تحت حکومت مرکزی هند به‌مواضع هند در امتداد خط کنترل در بخش تانگدار در کوپوارا بدون هیچ برانگیزش آتش گشودند. سخنگوی دفاع هند گفت پاکستان بطور غیربرانگیزنده در امتداد خط کنترل در تانگدار ازطریق خمپاره اندازی و آتش‌گشودن از سلاح‌های دیگر از مقررات آتش‌بس تخلف‌ورزی نمود. ارتش هند پاسخ مناسبی به‌این آتش‌گشایی پاکستان داد. تابحال هیچ گزارشی جراحت یا خسارت جانی وجود ندارد.

بیش از ۳.۲۱ صدهزار نفر در هند تابحال از کووید-۱۹ بهبودیافته و میزان بهبودیابی در این کشور به ۵۸.۶۷ درصد رسیده است

دولت هند در روز دوشنبه گفت که ۳۲۱۷۲۳ نفر از مبتلایان ویروس کرونا تابحال در این کشور بهبود پیداکرده‌اند. تعداد بهبودیافتگان از کووید-۱۹ در شبانه روز گذشته به ۱۲۰۱۰ نفر و میزان بهبودیابی از این مرض به ۵۸.۶۷ درصد رسیده. وزارت بهداشت و رفاۀ خانوادۀ هند حاکی است که با گزارش شدن ۱۹۴۵۹ مورد جدید کووید-۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته تعداد کل موارد به ۵۴۸۳۱۸ نفر رسیده است. در روز واحد ۳۸۰ مرگ در هند گزارش شده و این‌طور تعداد هلاک‌شدگان از ویروس کرونا در این کشور به ۱۶۴۷۵ نفر رسیده است. فعلاً ۲۱۰۱۲۰ مورد فعال کووید-۱۹ در هند وجود دارند. شورای پژوهش پزشکی هند گفته است که ۱۷۰۵۶۰ نمونه تابحال در لابراتوارهای مختلف در طول ۲۴ ساعت گذشته در این کشور مورد آزمایش عفونت ویروس کرونا قرارداده شدند.

دولت هند ۵۹ آپ تلفن همراه ازجمله تیک‌تک، هیلو و وی‌چات مضر به‌حاکمیت و تمامیت هند را ممنوع قرارداده است

دولت هند ۵۹ آپ تلفن همراه را ممنوع قرارداده است که مضر به‌حاکمیت و تمامیت هند، دفاع هند، وضع امنیتی و نظم عمومی‌اند. وزارت الکترونیکس و فناوری اطلاعت هند در یک انتشاریه گفت که این آپ‌ها ممنوع قرارداده شدند با نظر به‌این اطلاعی که آنها مشغول به‌فعالیت‌ها اند که مضر به‌حق حاکمیت، تمامیت، دفاع، وضع امنیت و نظم عمومی این کشور می‌باشند. این آپ‌های ممنوع شامل تیک‌تک، هیلو و وی‌چات‌اند.

قرار است، هند و چین سومین دورۀ مذاکراتی را برای تشنج‌زدایی در قسمت شرقی لداخ بعمل بیاورند

ارتش‌های هند و چین امروز دورۀ دیگر مذاکرات بسطح سپهبد را در کوششی برای تشنج‌زدایی در قسمت شرقی لداخ بعمل خواهند آورد. این جلسه نیز چگونگی‌ها را برای قطع درگیری سربازان از منطقۀ حساس صورت نهایی خواهد داد. این سومین دورۀ مذاکرات بسطح سپهبد خواهد بود و منابع حاکی است که این در بخش چوشول در خط کنترل واقعی به‌طرف هند برگزار خواهد شد. سپهبد هاریندر سینگ از هیئت هندی در این مذاکرات رهبری خواهد کرد درحالیکه احتمال می‌رود فرماندۀ بخش نظامی تبت از سوی چین در این مذاکرات رهبری کند.

نخست وزیر نارندرا مودی در پرتوی بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ در ساعت ۴ عصر امروز به‌ملت هند خطاب خواهد کرد

نخست وزیر نارندرا مودی در ساعت ۴ عصر امروز به‌ملت خطاب خواهد کرد. دفتر نخست وزیر بدنبال اعلان خطوط راهنما بخاطر بازگشایی دوم مطلب مذکور را در یک تویت ابراز نمود. این ششمین خطابۀ نخست وزیر به‌ملت بعد از شیوع بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ خواهد بود. آقای مودی در تاریخ ۱۲م مه در گذشته به‌ملت خطاب نموده بود هنگامیکه او یک بستۀ کمک مالی ۲۰ صدهزار کرور روپیه‌ای را برای تقویت دادن به‌اقتصاد این کشور اعلان نموده. نخست وزیر مودی طی خطابه‌اش در برنامۀ من کی بات یعنی سخن دلش در روز یکشنبه از مردم خواستار گردیده بود که آنها در دورۀ بازگشایی بسیار هوشیار و هشدار بمانند و اقدامات احتیاطی را بعمل بیاورند.