آخرين سرخط اخبار جهان

نخست وزیر هند نارندرا مودی در ساعت ۴ بعد از ظهر امروز ازطریق رادیو و تلویزیون ملی به‌ملت خطاب خواهد کرد. این خطابۀ نخست وزیر در پس‌منظر بازگشایی دوم و فعالیت‌های اخیر در قسمت شرقی لداخ بعمل می‌آید.

۳۳۴۸۲۲ نفر از مبتلایان کووید-۱۹ در هند بهبودیافته‌اند. تعداد بهبودیافتگان در شبانه روز گذشته در این کشور به ۱۳۰۹۹ و میزان ملی بهبودیابی فراتر از ۵۹ درصد رسیده است. دهلی با بهبودیابی بیش از ۵۶۰۰۰ نفر از کل تعداد موارد ۸۵۱۶۱، نرخ بهبودیابی ۶۶ درصد را به‌ثبت رسانده است.

۲۱۰۲۹۲ آزمایش کووید-۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته در هند انجام یافته‌اند. بیش از ۹۰ صدهزار آزمایش عفونت ویروس کرونا بعد از شیوع این بیماری همه‌گیر در این کشور بعمل آمده‌اند.

نیروهای امنیت هند دو تروریست را در بخش آننت‌ناگ جامو و کشمیر به‌قتل رسانیده‌اند. در عملیات جستجویی در بیجبهارا برای ازبین بردن مدل‌های تروریستی دو تروریست کشته شدند.

پاکستان بار دیگر در بخش نوگام بارامولا از آتش‌بس تخلف‌ورزی نموده است. پاکستان متوسل به‌خمپاره اندازی سنگین گردیده. هند پاسخ محکم به‌این تخلف‌ورزی پاکستان از آتش‌بس داده است.

مذاکرات بسطح فرماندهان مابین هند و چین فعلاً در چوشول لداخ جاری است. این سومین بار است که مذاکراتی مابین این دو کشور بعد از آغاز تنش در قسمت شرقی لداخ بعمل می‌آید.

بازگشایی دوم از فردا آغاز خواهد شد. بعضی از محدودیت‌ها مجدداً ازمیان برداشته شده‌اند. مقررات منع عبور و مرور شبانه از ساعت ۱۰ بعد از ظهر تا ساعت ۵ قبل از ظهر باقی می‌ماند. خدمات بیشتری هوایی و قطاری بطور مرحله‌ای ازسر خواهند گرفت.

خدمات هوایی بین‌المللی، قطار مترو، همۀ بنگاه‌های تحصیلاتی، ورزشگاه‌ها، استخرهای شنا، تالارهای سینما، همایش‌های سیاسی و مذهبی تا سی و یکم ژوئیه بسته خواهند ماند.

قرارداد امتیاز انحصاری برای پروژۀ نیروی آبی کولونچوی ۶۰۰ توسط هند و بوتان به‌امضا رسانده شده است. انتظار می‌رود که این منجر به‌همکاری بیشتری در بخش نیرو مابین این دو کشور بشود.

قرار است سازمان بهداشت جهانی یک تیم را برای بازرسی ایجاد و گسترش ویروس کرونا به‌چین بفرستد.