آخرين سرخط اخبار جهان

پریزیدنت رامنات کوویند بمناسبت عیدالاضحیٰ به‌مردم تبریک گفته است. رئیس جمهور گفت که عیدالاضحیٰ مظهر روحیۀ فداکاری و اخوت می‌باشد. این به‌ما درس می‌دهد که به‌یکدیگر برای بهبودی همگان کمک بکنیم.

نخست وزیر هند نارندرا مودی نیز بمناسبت عیدالاضحیٰ به‌مردم تبریک گفته است. نخست وزیر در یک تویت گفت که عیدالاضحیٰ به‌ما درس می‌دهد که یک جامعه مشمول و مبنی بر عدالت و مساوات را ایجاد نمائیم. آقای مودی نیز به‌نخست وزیر بنگلادش شیخ حسینه بمناسبت عیدالاضحیٰ تبریک گفته است.

فیستیوال مقدس عیدالاضحیٰ در سراسر هند برگزار می‌شود. مساجد بعلت بیماری همه‌گیر ویروس کرونا تدارکات سرسخت و گسترده را برای فاصله‌گیری اجتماعی بعمل آورده و از عبادت‌گزاران خواسته است که پروتکل‌های بهداشتی را دنبال نمایند.

با بهبودیابی ۳۶۵۶۹ نفر از مبتلایان کووید-۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته در هند، تعداد بهبودیافتگان از این بیماری همه‌گیر ویروس کرونا در این کشور به ۱۰۹۴۳۷۴ نفر رسیده است. دهلی دارای بهترین میزان بهبودیابی ۸۹.۱۸ درصد است.

۵۲۵۶۸۹ آزمایش کووید-۱۹ در طول ۲۴ ساعت گذشته در سراسر هند انجام یافته است. ایالت‌های آندراپرادش و تامیل‌نادو بطور مداوم بزرگترین تعداد آزمایشاتی را انجام می‌دهند. میزان مرگ و میر بعلت بیماری همه‌گیر ویروس کرونا در هند محض به ۲.۱۵ درصد قراردارد.

بازگشایی سوم از امروز ترتیب اثر یافته است. اگرچه بعضی از ایالت‌های هند مقررات منع عبور و مرور شبانه را ادامه می‌دهند. ممنوعیت گردهمایی، تعلیق موسسات تحصیلاتی، متروها و پروازهای جهانی معینه تا ۳۱م ماه اوت ادامه خواهد داشت.

پاکستان یکبار دیگر در امتداد خط کنترل در بخش راجوری جامو و کشمیر از آتش‌بس تخلف‌ورزی نموده است. یک سرباز هند در تیراندازی فرامرزی کشته شد. هند به‌تلافی‌جویی این تیراندازی پاکستان پرداخته است.

وزیر امورخارجۀ ایالات متحده مایک پومپئو گفته است که تجاوزکاری اخیر چین در لداخ شرقی و ادعای قلمرویی بیجینگ در بوتان نشانگر اراده‌هایش می‌باشد.

بقرار محمد رستاد معاون وزیر ایران برای خیابان‌ها و عمران شهری، هند بناسازی و احداث تجهیزات ضروری در بندر چابهار را برای آغاز عملیات انجام می‌دهد.

چین بعلت بیماری همه‌گیر ویروس کرونا رایگیری محلی را در هنگ کنگ به‌تعویق انداخته است. تظاهراتی برسر قوانین امنیت ملی چین در این منطقه خودمختار ادامه دارد.