ඉන්දියා-දකුණු කොරියාව සබඳතා: ඉදිරි අනාගතය සඳහා සහයෝගීතා දර්ශනය

  අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි සහ දකුණු කොරියානුජනාධිපති මූන් ජේ ඉන් ඉන්දියාවේ දින හතරක රාජ්‍ය චාරිකාව තුලින් ඉන්දියානු “නැගෙනහිර පනත” සහ දකුණු කොරියාවේ “නව දක්ෂිණ ප්‍රතිපත්තිය” අතර සබඳතාවසහ ඉන්දියාවේ දකුණු කොරියානු ද්විපාර්ශ්වීය විශේෂිත සහයෝගීතාව තවදුරටත් ශක්තිමත් කර තිබේ.ඉන්දියාවේ ‘Make in India’, ‘Skill India’, ‘Digital India’, ‘Start-up India’ සහ ‘Smart Cities’ ඇතුළු ඉන්දියාවේ ප්‍රමුඛ දියත් කිරීම් සඳහා දකුණු කොරියාව අත්‍යාවශ්‍ය සංවර්ධන සහකරුවෙකු වී ඇති අතර එය ඉන්දියානු අග්‍රාමාත්‍යවරයා විසින් පසුගිය මැයි මාසයේ දී සියොල් වෙත සංචාරය කල කාලයේදී යටිතල පහසුකම් සඳහා සංවර්ධන ආධාර සහ සහනදායී ණය සඳහා වූ පහසුකම් සැපයීම වෙනුවෙන්ඇමෙරිකානු ඩොලර් බිලියන 10 ක් මූල්‍යනය කර ඇත. කොරියානු ආර්ථික සංවර්ධන සහයෝගීතා අරමුදල සහ අපනයන ණය මගින් දෙරටම යටිතල පහසුකම් ව්‍යාපෘති ගවේෂණය කරයි.   ඉන්දියාවේ “Make in India” වැඩසටහනශක්තිමත් කර ඇත්තේදකුණු කොරියාවේ නිෂ්පාදන ශක්තියයි.මූන් ජේ ඉන් ජනාධිපතිවරයාගේ චාරිකාව අතරතුර, 2020 වන විට ජංගම දුරකථන මිලියන 120 ක් නිෂ්පාදනය කිරීමේවාර්ෂික ධාරිතාවයසහිත සැම්සුන්ග් නිෂ්පාදන කර්මාන්තශාලා දෙක නායකයින් දෙදෙනාඑක්ව ආරම්භ කරන ලදී.මෙය රැකියාදහස් ගණනක් පමණක් නොව, ගෝලීය වෙළඳපොළට අපනයනය කරන දුරකථනද නිෂ්පාදනය කරනු ඇත.2017 දී කියා මෝටර්ස් අන්ද්‍රා ප්‍රදේශ්හි විශාල මෝටර් රථ නිෂ්පාදන ඒකකයක් ගොඩ නැංවීම සඳහා අවබෝධතා ගිවිසුමකට එළැඹිණි.මීට අමතරව, දකුණු කොරියානු ජනාධිපතිතුමාගේ සංචාරය අතරතුර, වෙළඳ නීති පිළිපැදීම්- විශේෂයෙන් ප්‍රති-ඩම්පින් සහ සහනාධාර දේපළ, අන්තර්ජාලය, කෘතිම බුද්ධිය සහ විශාල දත්ත යන කරුණු අවධාරණය කරමින් වාණිජකරණය සඳහා සිව්වන කාර්මික විප්ලවයේ නවීන තාක්ෂණය අනුගමනය කරමින්නවීනතම දුරකථන සන්නිවේදන සේවාවන් ඉදිරියට ගෙන යාමඅඩු වියදම් ජල පිරිපහදු තාක්ෂණය, බුද්ධිමත් ප්‍රවාහන පද්ධති පිළිබඳ විද්‍යාත්මක පර්යේෂණනාගරික යටිතල පහසුකම්, ආරම්භක පරිසර පද්ධති, නිපුණතා පුහුණුව සහ පුනර්ජනනීය බලශක්ති ක්ෂේත්‍රයන්; ඒකාබද්ධ පර්යේෂණ ව්‍යාපෘති සඳහා සැලසුම් සහිත දුම්රිය සහ උසස් පෙළ හා තාක්ෂණික පහසුකම් ස්ථාපනය කිරීමකුඩා හා මධ්‍ය පරිමාණ ව්‍යවසායන් (MSME) ජාත්‍යන්තර තරඟකාරිත්වය පෝෂණය කිරීම යන කරුණු කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන ලදී.

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී, නිදහස් වෙළඳ ආර්ථිකය, නීතියේ පාලනය, සාමකාමී, ස්ථාවර, ආරක්ෂිත, විවෘත සහ නීති රීති පාදක කරගත් පර්යාසයක් සඳහා පොදු එකඟතාවයකින් පදනම්ව ඉන්දියාව හා දකුණු කොරියාව අතර සබඳතා පදනම් වී ඇත.කලාපීය සාමය හා ස්ථාවරත්වය සඳහා දායක වීම සඳහා නවදිල්ලිය හා සෝල් නුවර ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ධාරිතාව ගොඩනැංවීමෙන් තුන්වන රටවල් තුල ත්‍රීපාර්ශ්වීය සංවර්ධන සහයෝගීතාව පිරික්සීමට තීරණය කළේය.තවද උතුරු නැගෙනහිර ආසියාව හා දකුණු ආසියාව, ඉන්දියාව සහ දකුණු කොරියාව අතර සන්නද්ධ සබඳතාවන් අවධාරණය කිරීම, විශේෂයෙන් ත්‍රස්තවාදීන්ට හා රාජ්‍ය නොවන ක්රියාකාරීන් වෙත විශාල ජන නාශක අවි හා බෙදා හැරීමේ ආයුධ ප්‍රචලිත කිරීම වැළැක්වීම සඳහා සහයෝගය දැක්වීමට පොරොන්දු විය. කොරියානු අර්ධද්වීපයේසාමය පවත්වා ගැනීම සඳහා සහාය දීමත්, පසුගිය මාසයේ සිංගප්පූරුවේ අන්තර්-කොරියානු සමුළුව හා ඓතිහාසික එක්සත් ජනපද-උතුරු කොරියානුසමුලුව ඇතුලු අර්ධද්වීපයේ මෑත වර්ධනයන් ඉන්දියාව පිලිගත්තේ ය.කොරියානු යුද්ධයේ දී ඉන්දියානු ඓතිහාසික භූමිකාව ශක්තිමත් කිරීම හා කොරියානු සාම ක්රියාවලියේ “පාර්ශ්වකරුවෙකු” ලෙස වර්තමානයේ දී පුලුල් වන භූමිකාව, මෝදි සහ මූන් මහතා සාමය හා ස්ථාවරත්වය සහතික කර ගැනීම සඳහා වූ මූලෝපායික හවුල්කාරිත්වයට තවදුරටත් ගැඹුරු කිරීමට එකඟ විය.       පිටපත: නැගෙනහිර සහ අග්නිදිග ආසියාවේ උපායමාර්ගික විශ්ලේෂකආචාර්ය තිත්ලි බාසු  

Script: Dr. Titli Basu, Strategic Analyst On East & South East Asia