ශ්රීර ලංකාවප්රආජාතන්ත්රේවාදය පිළිබඳ පරීක්ෂාවකටමුහුණ දෙයි

ඊලඟ දින කිහිපය තුළ ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුව රැස්වන දිනට නියමිත ඡන්ද ප්‍රතිඵලය මත සියලු ඇස් යොමු වනු ඇත. එනම්, තරගකරුවන් දෙදෙනාගෙන් කවුරුන් අනාගත රටෙහි අගමැති විය යුතුද යන්න තීරණය කිරීමයි. ඔක්තෝබර් 26 වැනිදා සිට අඛණ්ඩව පවතින ව්‍යවස්ථාමය අවිනිශ්චිතතාවයේ තත්වය අවසන් කළ යුතු ය. එනම්, හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා අගමැතිවරයා ලෙස හිටපු ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන පත් කළ අවස්ථාවේ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා කෙමෙන් මකා දැමීමෙන් පසුවය.

එය ගෙලට ගෙලක් වැනි තරගයක් මෙන් පෙනේ. මෙය අගමැති අපේක්ෂකයන් දෙදෙනා අතර සමාන්තරව බෙදී ඇති බව පෙනෙන්නට තිබේ. වර්තමාන ගණනය කිරීම් අනුව වික්‍රමසිංහ මහතා පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන් 225 දෙනාගෙන් 102 දෙනකුගේ සහයෝගය ලබා ඇති අතර රාජපක්ෂගේ ආධාරකරුවන් 101 දෙනෙකුගේ සාමාජිකත්වය එක් කරයි. එය ඉතා සියුම් සමබරතාවයක් නියෝජනය කරන අතර සමහර සාමාජිකයින් පැති මාරු කිරීමට පවා තීරණය කළ හැකිය. රාජපක්ෂ පාර්ශවයට පෙරාතුව පැමිණ සාමාජිකයින් පස්දෙනාගෙන් හතර දෙනෙකුට අමාත්‍ය තනතුරු ලබා දී ඇත. මුදල් සහන හා මුදල් සංසරණයේ පවතින බවට වාර්තා වී ඇත. රාජපක්ෂ මහතා ද මේ වන විට වත්මන් පාලක සන්ධානයේ ඇතැම් සාමාජිකයින් තම පැත්තට මාරු වන බවට බලාපොරොත්තු වේ. කෙසේ වෙතත් වික්‍රමසිංහ මහතා තම සගයන් ඔහුට පිටුපසින් සිටින බවත්, අනික් පැත්තට තවත් දුරක් හැරීමක් සිදු නොවන බවත් ප්‍රකාශ කර ඇත. ඉතිරි 22 දෙනා අතරින්, හය දෙනෙකුගෙන් යුත් ජනතා විමුක්ති පෙරමුන හෝ ජවිපෙ, සිංහල ජාතිකවාදී පක්ෂය, අපේක්ෂකයන් දෙදෙනා අතර තෝරා ගැනීමට බොහෝ දේ නොමැති බව සොයා ගන්නා හෙයින් එය කිසිදු පාර්ශ්වයක් නොගන්නා බව දැනටමත් නිවේදනය කර තිබේ.ඉතිරිව ඇති පාර්ලිමේන්තුවේ මන්ත්‍රීවරුන් දහසය දෙනෙකු සිටින දෙමළ ජාතික සන්ධානය (ටීඑන්ඒ), කෙටිකාලයේ සැබෑ රජු ලෙස ක්‍රියාකරයි.

නමුත් මෙතනත්, දේවල් සරල නොවේ. 2015 මැතිවරණයෙන් පසුව සිරිසේන-වික්‍රමසිංහ සභාගයේ කොටසක් වන දෙමළ ජාතික සන්ධානය තවදුරටත් ඒකාධිකාරී ආයතනයක් නොවේ. උතුරු සන්ධානයේ උතුරු පළාත් මහ ඇමති සී.වී. විග්නේෂ්වරන් මහතා සිය පක්ෂයක් පිහිටුවීමට පක්ෂයබෙදූවිට සන්ධානය මෑතකදී සන්ධිස්ථානයක නිරත විය. නොවැම්බර් 14 දා පැවති විශ්වාසය කෙරෙහි ඡන්දය විමසන විට දෙමල සන්ධානයේ පාර්ශව දෙක එකම පිටුවක සිටීද යන්න දැන ගත යුතු ය.

තව ද, වත්මන් තරඟය යටින් පවතින අතර, පාර්ලිමේන්තුව සමඟ කටයුතු කරන විට ජනාධිපතිවරයා සහ කථානායකවරයාගේ සාපේක්ෂ බලය පිළිබිඹු කරමින් උපුටා දැක්වීමකි. රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපතිවරයා හමුවේ දිවුරුම් දී තිබුණද, රාජපක්ෂ මහතා අග්‍රාමාත්‍යවරයා ලෙස පිළිගැනීමශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුවේ කථානායක කරූ ජයසූරිය මහතා විසින් ප්‍රතික්ෂේප කර ඇත. ඊළඟ බදාදා රැස්වන පාර්ලිමේන්තුවේකථානායකවරයා විසින් අග්‍රාමාත්‍යවරයාට සැලකිය යුතු ආකාරය දැක ගත හැකිය.

ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාව විසින් ශී ලංකාවේ දියුණුව දැඩිව නිරීක්ෂණය කරමින් සිටින ෙහයින් ද රාජපක්ෂ මහතා චීනයට සමීප ලෙස සලකන හෙයින් ද එක් හේතුවකි. දිවයිනේ ජාතිය තුළ චීන ප්‍රාන්තය අති විශාල ලෙස වර්ධනය වීම ඔහුගේ ජනාධිපතිත්වය යටතේ විය. චීන ආයෝජනයේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ශ්‍රී ලංකාව වර්තමානයේ දී ණය ගැඹුරට ගිලී ඇති බව තවත් කරුණකි. හම්බන්තොට වරාය චීනය වෙත බදු දීමට ණය පැහැර හැරීම්වල වගකීම ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුවට බල කෙරුනි. ඉතින් අගමැති ලෙස දිව්රුම් දුන් වහාම රාජපක්ෂ මහතා පිළිගැනීම සඳහා ජනාධිපති ෂී ජින්පින් ඉක්මණින් පැමිණීම පුදුමයක් නොවේ.

පරිවර්තනය:  සකී රියවංශ

පිටපත: දේශපාලන විචාරක  – එම්. කේ. ටීක්කු