රුසියාව-ඉන්දියා-චීනය G20 සමුලුවේදීඉහළ මට්ටමේ ක්රිියාත්මක වෙයි

වසර 12 ක පරතරයකින් පසුව, ඉන්දියාව, රුසියාව හා චීන නායකයෝ, බුවනෝස් අයර්ස්හි දී G20 සමාරම්භක රැස්වීම් වලදී රැස්වූහ. රුසියානු ජනාධිපති ව්ලැඩිමීර් පුටින්ගේ මූලිකත්වයෙන් මෙම රැස්වීම සිදුවිය.

ඉන්දීය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි, චීන ජනාධිපති ෂි ජින්පින් සහ ජනාධිපති පුටින්රටවල් තුන සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කළ හැකි විවිධ ක්ෂේත්‍ර පිළිබඳව සාකච්ඡා කලහ.අග්‍රාමාත්‍ය මෝදි එය “විශිෂ්ට රැස්වීමක්” ලෙස හැඳින්වූ අතර, රටවල් තුන අතර මිත්‍රත්වය තවදුරටත් ලෝක සාමය වැඩි දියුණු කිරීම බව විශ්වාස කළේය. ඔවුන්ගේ සහයෝගීතාවය අන්තර්ජාතික සංසදයන් ශක්තිමත් කරනු ඇති අතර, ඔවුන් අතර වඩාත් අන්තර් ක්‍රියාකාරිත්වයක් දිරිගන්වනු ඇතැයි ද ඔහු අදහස් කළේය.

ප්‍රතිසංස්කරණවල වැදගත්කම සහ එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය, ලෝක වෙළඳ සංවිධානය සහ ආසියානුසංවර්ධන බැංකුව වැනි බහුපාර්ශ්වීය ආයතන ශක්තිමත් කිරීම මෙන්ම ගෝලීය මූල්‍ය ආයතනද ශක්තිමත් කිරීමටද ඔවුහුඑකඟ විය. මෙම බහුපාර්ශවීය ආයතන ලෝකයට ප්‍රතිලාභ ලබා ඇති බව නායකයන් තිදෙනා විශ්වාස කරති. බහුපාර්ශවික වෙළඳ පද්ධතියක ප්‍රතිලාභ සහ වැදගත්කම ලෝක ආර්ථිකය හා සෞභාග්‍යය සඳහා විවෘත ලෝක ආර්ථිකයක් බව ඔවුහු අවධාරණය කරති.

බ්‍රසීලය, රුසියාව, ඉන්දියාව, චීනය සහ දකුණු අප්‍රිකාව වැනි බහුපාර්ශ්වික සංවිධාන හරහා සහයෝගිතාව වර්ධනය කිරීම සඳහා, SCO (ෂැංහයි සහයෝගිතා සංවිධානය) සහ නැගෙනහිර ආසියා සමුළු (EAS) යාන්ත්‍රණයන්, නායකයින් තිදෙනා සහයෝගීතාව වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා ඒකාබද්ධ නිරන්තර උපදේශන ලබා ගැනීමට එකඟ විය. ත්‍රස්තවාදය හා දේශගුණික විපර්යාස වැනි භූගෝලීය අභියෝගයන් විසඳීම සඳහා මෙම යාන්ත්‍රණයන් උදව් කරනු ඇති බවත්, සියලු වෙනස්කම් සාමකාමීව විසඳා ගැනීමටත්, ආපදා සහන සහ මානුෂීය ආධාර සඳහා දායක වන බවත් ඔවුහු විශ්වාස කරති. ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍යවරයා, සංවර්ධිත රටවල කැපවීම, විශේෂයෙන් දේශගුණික විපර්යාසයේ ප්‍රදේශය තුළ තිරසාර සංවර්ධන අරමුණු (SDGs).

නායකයින් තිදෙනා සිතන්නේ ඔවුන්ගේ රටෙහි අසමසම ශක්තිය ජාත්‍යන්තර ස්ථාවරත්වයට උපකාර වන බවයි. ගෝලීය ආර්ථික පාලනය පාලනය කළ හැකි බව ඔවුහු විශ්වාස කරති. එය ජාත්‍යන්තර පද්ධතියට ප්‍රයෝජනවත් වනු ඇත.

RIC ආකෘතිය විවිධ හේතුන් මත රාජ්‍ය /රාජ්‍ය නායකයින් අතර ක්‍රියාකාරී නොවූ අතර, විදේශ ඇමතිවරු හමුවීමට භාවිතා කළහ. අවසන් රැස්වීම 2018 ජූනි මාසයේ දී පවත්වන ලදී.

ගෝලීය ආර්ථිකය ඇතුළු ලෝකය පුරා බලපෑමට ලක්වන රටවල් තුන සඳහා වැදගත් ආකෘතියක් වන්නේ RIC බහුපාර්ශවීය සමුළුවල දී එවැනි රැස්වීම් පැවැත්වීමට තවදුරටත් එකඟ විය. සාමය, ස්ථාවරත්වය සහ සංවර්ධනය සඳහා සාමූහික දායකත්වය ලබා දීම සඳහා එකඟතාවයක් ගොඩනැගීම සහ සහයෝගීතාව වර්ධනය කිරීම සඳහා ඔවුහු එකඟ වූහ.

ජී -20 සමයේදී RIC කණ්ඩායම එකට එක්වීම, ඒකපාර්ශ්වීයවාදය, එක්සත් ජාතීන්ගේ අනුමැතිය සහිත සම්බාධක, සංයුක්ත කන්ඩායම් සහ ආරක්ෂණවාදය යන සංඥාවකි. සියලු නායකයින් බහුපාර්ශ්වීයවාදයට සහ ජාත්‍යන්තර නීතියට ගරු කිරීම, ආයතන සහ නීති රීති මත පදනම් වූ නියෝගයකට සහාය දක්වයි.

ජී -20 සමුලූවේදී, ඉන්දියාව සිය මුල්ම ත්‍රාන්ත්‍රික රැස්වීමේ දී ගෝලීය හා බහුපාර්ශ්වීය ආසක්තයන් පිළිබඳ ප්‍රධාන ගැටලු සම්බන්ධයෙන් ජපානය හා එක්සත් ජනපදය සමග සාකච්ඡා පැවැත්වීය. මූලෝපායික ඉන්දු පැසිෆික් කලාපය තුළ තම මාංශපේශයන් සවිමත් කර ගැනීමෙන් පසු මෙම රැස්වීම වැදගත් වූයේය. ඉන්දු-පැසිෆික් පොදු ආර්ථීක වර්ධනයට කලාපයක් බවට පත්කිරීමේ ඉන්දියාවේ සිය කැපවීම කැපී පෙනේ. ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය මෝදි ප්‍රකාශ කළේ ඉන්දියාවේ ස්ථාවරත්වය හා දර්ශනය ප්‍රකාශ කරන බවයි. ඉන්දියාවේ සාමූහික වටිනාකම් මත එකට එක්ව කටයුතු කරන අතර ජපානය, ඇමෙරිකාව හා ඉන්දියාව යන රටවල් තුන සඳහා ‘JAI’ නව සංකල්පයකි.

පිටපත: රුසියානු කටයුතු පිළිබඳ උපාය මාර්ගික විශ්ලේෂකආචාර්යඉන්ද්‍රානි තලුක්දාර්