පාර්ලිමේන්තුව තුළ සතිය

පසුගිය 16 වන දින පැවති පළාත් සභා මැතිවරණයේ දී පාර්ලිමේන්තුවේ පහළ මන්ත්‍රී මණ්ඩලයේ අවසන් සැසිවාරය අවසානයේදී ලෝක් සභාවේ සහ රාජ්‍ය සභාව (ඉහළ මන්ත්‍රී මණ්ඩලය) යන දෙකම අවසන් වූවාය.

සති දෙකක දීර්ඝ සැසිය අවසන් දිනයේ ලෝක් සභාවේ පැවති සමුගැනීමේ කථාවේ දී අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි ඔහුගේ ආන්ඩුවේ ජයග්‍රහණ අවධාරණය කළේය. ඵෙතිහාසික බිල් ඍතු බිල්පත් ප්‍රදානය කිරීම සඳහා සහ සියයට 85 කට වැඩි ඵලදායිතාව ලබා ගැනීම සඳහා සාමාජිකයින්ට සුබපැතුම් පිරිනැමීය. මෝදි මහතා කියා සිටියේ, 2014 දී තම රජය විසින් භුක්ති විඳින ඡන්ද හිමිකම හේතුවෙන් රටෙහි ප්‍රතිරූපය ඉහළ නංවා ඇති බවයි. රජයේ බහුතර ඡන්දයෙන් තේරී පත් වූ රටේ ජනතාවගේ ගෞරවය මේ ආණ්ඩුවට හිමිවිය.

ඔහුගේ ආන්ඩුවේ ජයග්රහණ ගැන සඳහන් කරමින් මෝදි මහතා කියා සිටියේ ඉන්දියාව 6 වන විශාලතම ආර්ථිකය බවට පත්ව ඇති අතර ට්‍රිලියන ඩොලර් ආර්ථිකය කරා වේගයෙන් ගමන් කරයි. අග්‍රාමාත්‍යවරයා ප්‍රකාශ කළේ, ඉන්දියාවේ ආත්ම විශ්වාසය යනු සෑම අවස්ථාවකදීම ඉහළ මට්ටමක පවතින බවයි. එවන් විශ්වාසයක් ගොඩනඟා ගැනීම සඳහා උත්තේජනයක් සපයන බැවින් ඉතා සාධනීය සලකුණකි.

මුදල් මණ්ඩලයේ 2019 මුදල් ලොග් ගැන සාකච්ඡාවකට පිළිතුරු දෙමින් මුදල් ඇමති පියුෂ් ගෝයල් මහතා කියා සිටියේ නාරාන්ඩ්රා මෝඩි රජය බලයට පත්වීමෙන් පසුව රට ප්‍රගතියක් ලබා ඇති බවයි. රජයේ වඩාත්ම කැපී පෙනෙන ජයග්‍රහණය වන්නේ රාජ්ය මූල්‍ය හිඟය සියයට 3.4 දක්වා සීමා කිරීමයි. පසුගිය මාසයේ උද්ධමනය සියයට 2.19 දක්වා පහළ බැස ඇති බව ඔහු පැවසීය. මුදල් පනත් කෙටුම්පතින් ඉදිරිපත් කරන යෝජනා මධ්යම පන්තියට සහ අවංක බදු ගෙවන්නන්ට වාසි වන බව ඔහු අවධාරණය කළේය. භාණ්ඩ හා සේවා බදු ක්රමය යටතේ කුඩා ව්යාපාරවල අවශ්යතා ආරක්ෂා කිරීමට රජය කැපවී සිටී.

පිටපත: මාධ්‍යවේදී වී. මොහාන් රාඕ