එක්සත් ජනපද-ඉන්දියානු වෙළඳ ආතති

මෑතදී එක්සත් ජනපද වාණිජ ලේකම් විල්බර් රොස් විසින් ලොව ඉහළතම ගාස්තු සහිත රට ලෙස ඉන්දියාව විස්තර කළේ ය. එක්සත් ජනපද ආණ්ඩුවේ විශාලතම වාර්ෂික මෙහෙයුම වන 11 වන “එක්සත් ජනපද වෙළඳ සුළං ඉන්දු පැසිෆික් ව්‍යාපාර සංසදය හා මෙහෙයුම් මූලාරම්භය” සඳහා සහභාගී වූ ඔහු නව දිල්ලියේය. මේ වසරේ ඉන්දියාවේදී පවත්වන ලදී.   එක්සත් ජනපදය චීනයට පසු ඉන්දියාවේ විශාලතම වෙළඳ හවුල්කරු වේ. ඉන්දියානු වාණිජ ඇමති සමඟ පැවති ද්විපාර්ශවික සාකච්ඡාවේදී රොස් මහතා එක්සත් ජනපද ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්රම්ප්ගේ සටන් පාඨය “නැවත ඇමරිකාව යළි පිහිටුවන්න” යලි අවධාරනය කළේය. “එක්සත් ජනපද-එක්සත් ජනපද සබඳතාව නැවතත් ආයෝජනය කර ගැනීමෙන් නැවතත් ඇමරිකාව යළි ගොඩනඟමු” යනුවෙන් ඔහු පැවසීය. එක්සත් ජනපද වාණිජ ලේකම්වරයා විසින් නව මැගවික් නම් පදයක් “ඉන්දියානු සහයෝගයෙන් ඇමෙරිකාවට නැවත ප්‍රමාණවත් කරන්න” යනුවෙන් නව මැජික් එකක් හඳුන්වා දුන්නේය. කෙසේවෙතත්, සියල්ලේම ඉන්දු-එක්සත් ජනපද සබඳතා තුළ නොසැලකේ. එක්සත් ජනපදය හා චීනය අතර නරක අතට හැරෙන වෙලඳ යුද්ධය පිලිබඳව ඉන්දියාව සැලකිලිමත්; ඉරානයෙන් ඉන්ධන ආනයනය සඳහා සම්බාධක පැනවීම සහ සාමාන්යකරණය කරන ලද පොදු ක්රමය (GSP) වැඩසටහන යටතේ ඉන්දියාවට දිරි දීමනා ඉවත් කිරීම සඳහා එක්සත් ජනපදයේ තීන්දුව. ජීඑස්එස් යනු 1974 වෙළඳ පනත මගින් සංවර්ධනය වන රටවල් සඳහා “විවිධාකාර” නිෂ්පාදන සඳහා සංවර්ධනය වන රටවල් සඳහා වරණීය තීරු බදු රහිත ප්රවේශය ලබා දීමයි. ඉන්දියාව GSP හි සැලකිය යුතු ප්රතිලාභයක් ලබයි. ජීඑස්පී යනු ලෝක වෙළඳ සංවිධානයේ (WTO) තන්ත්රය යටතේ දෙන ලද “වඩාත්ම ප්‍රමුදිත ජාතිය” (MFN) තත්ත්වයට වඩා වෙනස් වේ. ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්රම්ප් ඉන්දියාවේ සාමාන්යකරණය කළ මනාප ක්රමය (GSP) අවසන් කිරීමට සැලසුම් කරයි. එක්සත් ජනපදයේ භාණ්ඩ සඳහා ඉන්දියාව විසින් කරන ඕනෑම ප්රතිප්රහාරයක් සඳහා වන ගාස්තු ඉහල දැමීම WTO නීති යටතේ “සුදුසු” නොවන බව එක්සත් ජනපද වාණිජ ලේකම්වරයා අනතුරු ඇඟවීය. රොස් මහතා තවදුරටත් පැවසුවේ ඉ-වාණිජ්යය පිළිබඳ ඉන්දියාවේ නව නීති නව පිවිසුම් බාධක හරහා ව්යාපාරික කටයුතු කිරීමේ පිරිවැය වැඩි කරන බවයි. “දත්ත දේශීයකරණය” සීමා කිරීම් එක්සත් ජනපද සමාගම් සඳහා “වෙනස්කම්” කර ඇත. එක්සත් ජනපදයෙන් ආනයනය කරන ලද වෛද්ය උපාංගවල මිල සීමාව වෙළඳාමට බාධකයක් ලෙස ද සලකුනු විය. කෙසේ වෙතත්, මෙම ගැටළු සම්බන්ධයෙන් ද්විපාර්ශ්වික සාකච්ඡාවලට ඊළග ආන්ඩුව බලයට පත්වීමෙන් පසුව විස්තර කරනු ඇත. එක්සත් ජාතීන්ගේ මහලේකම්වරයා විසින් එය වැරදියි කියා ලෝක වාර්තා තුළ ඉන්දියාව ඉහළම තීරු බදු අනුපාතයක් ඇති බව නිරීක්ෂණය කළ බවද වාර්තා විය. ඇත්ත වශයෙන්ම, ඉන්දියාවේ වෙලඳ බර අනුපාතිකය සඳහා භාවිතා කරන ලද සාමාන්ය ගාස්තුව 7.5% ක් වන අතර බ්රසීලයට 10.3% ක් ද දකුණු කොරියාව 9% ක් ද වේ.

එක්සත් ජනපද හා එක්සත් ජනපදය අතර වෙළඳ හා වාණිජ්යය තුළ “ශක්තිමත්, ශක්තිමත් හා වැඩෙන ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා” එක්සත් ජනපද වාණිජ ලේකම් හා ඉන්දියානු වාණිජ ඇමති අගය කළේය. 2018 දී ඩොලර් බිලියන 126 සිට ඩොලර් බිලියන 142 දක්වා 12.6% ක වර්ධනයක් දක්වමින් ද්විපාර්ශවික වෙළඳාමේ දී දෙරටේ ද්විපාර්ශවික වෙළඳාම ප්රකාශයට පත් කරන ලදී. ද්විපාර්ශ්වික වෙළඳ සාකච්ඡා සමුළුවේ දී ප්රථම වරට සුළු හා මධ්ය පරිමාණ ව්යවසායකයන්ට විශේෂ අවධානයක් යොමු කරන ලදී. . එක්සත් ජනපද වාණිජ ලේකම් ඇමෙරිකාවේ ව්යාපාරික නායකයින් 100 දෙනෙකුගේ දූත පිරිසක් මෙහෙයවන ලදී. ඔවුන්ගේ වැදගත් ඉලක්කය වන්නේ, ඇමරිකානු සමාගම් සඳහා වඩා හොඳ වෙළෙඳපොළ ප්රවේශයක් ලබා දීම සහ දත්ත ප්රාදේශීයකරණය සම්බන්ධ ප්රවේශයන් සඳහා ප්රවේශයන් සඳහා බාධක ඉවත් කිරීම මගින් ඉන්දියාවේ ව්යාපාර කටයුතු පහසු කිරීම සම්බන්ධ ගැටළු රැුස්වීම. ප්රවේශයට බාධකයක් වූයේ තීරුබදු හා තීරුබදු නොවන බාධක. ඉන්දියාවේ ඊ-වාණිජ්යය ප්රතිපත්තිය සඳහා වන FDI නීති මගින් ඇමසන් හා වෝල්මාර් වැනි විදේශ ආයෝජකයින් සඳහා සමාන පිටියක් සපයන්නේ නැත. එය එක්සත් ජනපද වාණිජ ලේකම් විසින් සලකුණු කරන ලද ප්රධාන ගැටලුවකි. ඉන්දියාව හා එක්සත් ජනපදය අතර වැඩෙන “වෙලඳ අසමතුලිතතාව” අතීතයේ දී ජනාධිපති ට්රම්ප් අවධාරනය කර ඇත. 2017-18 දී ඉන්දියාවේ එක්සත් ජනපද අපනයන ඩොලර් බිලියන 47.9 ක් වූ අතර ඉන්දියාවේ ආනයන ඩොලර් බිලියන 26.6 ක් විය. ඉන්දියාවට ඩොලර් බිලියන 21.3 ක වෙළඳ අතිරික්තයක් යනු, “වෙලඳ අසමතුලිතතාවය” ලෙස එක්සත් ජනපදය අවධාරනය කරයි. දේශීය සේවා සපයන්නන්ගේ දත්ත ගබඩා කිරීම සඳහා මූල්ය සේවා සමාගම් පිළිබඳ රිපබ්ලිකන් බෑන්ක් ඔෆ් ඉන්දියා (RBI) ප්රතිපත්තිය සමාලෝචනය කිරීම සඳහා එක්සත් ජනපදය ඉල්ලා සිටී. ඉන්දියාව හා එක්සත් ජනපදය අතර සමබර වෙළඳ සබඳතා පිළිබඳ එක්සත් ජනපදය අවධාරනය කරයි. කෙසේ වෙතත්, එක්සත් ජනපදය ජී.එස්.පී. යෙන් ඉවත් වුවහොත් ඉන්දියාවට ප්රතිගාමී පියවර ගත හැකිය. ඇත්ත වශයෙන්ම, තමන්ගේම ආර්ථික අවශ්යතා ආරක්ෂා කිරීමට ජාතියේ වගකීමයි.

පිටපත: ආචාර්ය ලේකා චක්‍රබෝති, මහාචාර්ය, රාජ්‍ය මූල්‍ය හා ප්‍රතිපත්ති පිළිබඳ ජාතික ආයතනය