ඩේටා ඩාර්බාර් මරාගෙන මැරෙන ප්‍රහාරය

රාමසාන්හි ශුද්ධ දවස දෙවන දිනයෙහි ලාහෝර්හි පිහිටි සුෆි විහාරස්ථානයේ සුප්රසිද්ධ සුෆි සිද්ධස්ථානයේ සිදුවූ මාරාන්තික ප්රහාරය 25 දෙනෙකුට වඩා වැඩි පිරිසක් තුවාල ලබා ඇත. පකිස්ථානය තවමත් තමන්ගේ රජයේ. රාමසාන් සමයේදී බැතිමතුන්ගේ පැමිණීම වැඩිවීම හේතුවෙන් මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප්රහාරය එල්ල කිරීම සඳහා අනුයුක්ත කරන ලද ප්රභූ ආරක්ෂක බලකාය වෙත එල්ල වූ මරාගෙන මැරෙන බෝම්බ ප්රහාරය එල්ල විය.   පාකිස්ථානයේ ත්රස්තවාදීන් විසින් සුෆි සිද්ධස්ථානයක් ඉලක්ක කර ගත් ප්රථම අවස්ථාව මෙය නොවේ. සේව්න්න්හි ලාල් ෂාබාස් කන්ඩලාර් වැනි බොහෝ සිද්ධස්ථාන, කරච්චිහි බාබා ෆාරිඩ් සහ කරච්චිහි අබ්දුල්ලා ෂා ගාසි අතීතයේදී ප්රහාරයට ලක් විය. මෙම සිද්ධස්ථාන වල සුෆි ස්වභ්ාවය විසින් සුෆීස් ජෙරීටිස් යැයි සිතන ත්රස්තවාදී කණ්ඩායම්වල පහසු ඉලක්කයක් බවට පත් කර තිබේ. පකිස්ථානය තුළ තලිබාන්වරු, ලෂ්කර්-ඊ-ජහන්වි සහ හිස්බල් ආරාෆ් වැනි පාකිස්ථානු ත්රස්තවාදී සංවිධාන (ද ඩර්බාර්හි නවතම බෝම්බ පිපිරවීම්වලට වගකිව යුතු බව පවසති. සුෆි ඩර්ගාහ් කෙරෙහි අන්ත ආදරයෙන් දරා ගෙන ඔවුන්ගේ ආගමට අනුකූල නොවන ලෙස ඔවුන්ගේ ක්රියාවන් ගැන සලකන්න. දකුණු ආසියාවේ විශාලතම සුෆි සිද්ධස්ථානය වන දත්ත ඩර්බාර් වන අතර වසර අවසානය වන විට එහි වාර්ෂික උර්ස් (උත්සවය) පැවතියේ දවස් තුනක් පාකිස්තානයේ සෑම ප්රදේශයක්ම පාහේ ෂියා සහ සුන්නි උත්සව සමය සඳහා ස්ථානයක් බවට පත් කිරීමයි. එහි සංකේතාත්මක භාවය හා පුලුල්ව පැතිරුනු අනුගාමිකයන් නිසා ද ඩබ්ලිව්බාර් ද පාකිස්තානයේ බලවත් මිනිසුන් විසින් ජනතාව අතර ස්ථානයක් සලකුණු කිරීම සඳහා දේශපාලනඥයින් ඇතුලූව ද සඳහන් කළ යුතු ය. සතියකට ඇප මත මුදාහැර සිටි නවාස් ෂරීෆ් ප්රහාරයට පෙර දින ඩබ්බාර්ඩ් වෙත ගියේය. පකිස්තානයේ බොහෝ විශ්ලේෂකයෝ මෙම සංචාරය පකිස්ථාන මුස්ලිම් ලීගය-නවාස් (PML-N) විසින් නැවත පැමිණීමේ පණිවුඩයක් ලෙස සලකන අතර, වෙනත් ආකාරයකින් මැකී ගොස් ඇතැයි සිතන ශක්තිය ප්රදර්ශනය කිරීමකි. එවන් තත්වයක් තුළ, සිද්ධස්ථානයේ සුරක්ෂිතභාවය රාජ්යයට වැදගත් වේ. ආරක්ෂක නිලධාරීන් සහ නීතිය ක්රියාත්මක කරන්නන් සලකනු ලබන්නේ රාජ්යයේ සංකේත ලෙසය. ඒ නිසා ප්රධාන ඉලක්කයක් බවට පත් වේ. සුෆි සිද්ධස්ථානය ආරක්ෂා කරමින් ප්රභූ පිරිස් ඉලක්ක කර ගැනීම ඉතා වැදගත් වේ. පාකිස්තානු රජය වෙත සිය දිවි හානි කර ගෙන ඇති අතර, ත්රස්තවාදීන් තවමත් ජීවතුන් අතරින් පයින් ගැසූ අතර, ඔවුන්ගේම ආකාරයේ නමස්කාරයේ දේශනා කරන සුෆි ශාරීරිකයින්ට ඔවුන්ගේ ඉලක්කය වනු ඇත. එපමණක් නොව, බොහෝ දුරට අන්තවාදී කණ්ඩායම් විසින් ඉස්ලාමීය නොවන ලෙස සලකන සංගීතයට නැමී බැතිමතුන්ට සංගීත හා නැටුම් වර්ණවත් උළෙලේ සංග්රහ කිරීම සඳහා ඩේටා ඩබරාර් මංගල්යය ජනප්රිය වේ.

එපමණක්ද නොව, දත්ත ඩර්බාර් ප්රථම වතාවට එහි ක්රියාකාරිත්වයට ඉලක්කයක් විය. 2010 වසරේදී, බැතිමතුන් 50 කට අධික සංඛ්යාවක් මිය ගිය අතර 200 දෙනෙකුට තුවාල සිදු කළ මාරාන්තික දෙබිඩි මරාගෙන මැරෙන ප්රහාරයකින් එක් සිද්ධස්ථානයක් දර්ශනය විය. පකිස්ථානයට සිය සොහොයුරන් විසින් මරාගෙන මැරෙන බෝම්බකරුවන් ලෙස යොදාගනිමින් පකිස්ථානයට ප්රහාර එල්ල කිරීම සැබැවින්ම කිව යුතු ය. මෙම සිද්ධස්ථානයේ ප්රහාරකයාගේ වයස අවුරුදු 15 ක් වූ පිරිමි ළමයෙක් බව පළාත් පාලන නිලධාරීන් විසින් අනාවරණය කර තිබේ. අන්තවාදී කන්ඩායම් රහසිගතව කි්රයාත්මක වන අතර, පාකිස්තානයේ ත්රස්ත විරෝධී මූලෝපායේ ප්රකාශයන් පිළිබඳව ප්රශ්නයක් මතු කරයි. එය හිස්බල් ආරාෆ් කණ්ඩායම විසින් මුලිනුපුටා දමා තිබේ. පකිස්ථානයේ පන්ජාබ් ප්රාන්තයේ දී විශාල වශයෙන් ත්රස්තවාදී ප්රහාර එල්ල නොවූ බව පසුගිය වසර දෙක තුළදී සඳහන් කළ යුතු ය. දත්ත ඩර්බාර් මන්දිරයට එල්ල කෙරෙන ප්රහාරය ඉම්රාන් ඛාන් ආන්ඩුවට බලවත් සිහිගැන්වීමක් වන අතර, අන්තවාදී කන්ඩායම් ආපසු හැරී යාමේ ක්රමවේදයක් ඇති බවත් එය තවම නිම කර නැති බවත් ය. මුසූද් අසාර්, ගෝලීය ත්රස්තවාදියෙකු ලෙස නම් කර ඇති අතර, පකිස්තානය විසින් ත්රස්තවාදී සංවිධානයක් වසා දැමීමත් සමග මූල්ය ක්රියාකාරී කාර්ය බලකායේ (FATF) “කළු ලැයිස්තු පත්රය” නොලබා සිටීමට උත්සාහ කරන්නේය; Data Darbar Shrine මත ප්රහාරය ඉස්ලාමාබාදයට අවදි කිරීමක් විය යුතුය. එය ප්රමාද වීමට පෙර එහි නිවස නිසි ලෙස පිළිසකර කිරීම අවශ්ය වේ.

පිටපත: පාකිස්තානය පිලිබඳ විශ්ලේශක ආචාර්ය සේනබ් අක්තර්