IBSA පුනර්ජීවනය

ඉන්දියාව, බ්රසීලය හා දකුණු අප්රිකාව සමන්විත වූ IBSA හි රටවල ෂෙපාස් (නියෝජිතයන්) රැස්වීමක් කොචි, කේරල ප්රදේශයේදී පවත්වන ලදී. 2018 සැප්තැම්බර් මාසයේ දී එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩල සැසිවාරයේ දී නිව්යෝක්හි පැවැත්වූ 9 වැනි අන්තර්ජාතික ඕස්ටේ්රලියානු තෘතීයික අමාත්ය කමිටු රැස්වීමක් සඳහා මෙය අනුගමනය කරන ලදී. IBSA යනු ඉන්දියාව, බ්රසීලය සහ දකුණු අප්රිකාව එක්ව ඇති සුවිශේෂී සංසදයකි. විශාල මහාද්වීපයන් සහ ප්රධාන ආර්ථිකයන් තුනකින් යුත් මහාද්වීප වලින්. මෙම රටවල් සමාන අභියෝගවලට මුහුණ දෙති. ඔවුන් සංවර්ධනය වෙමින්, බහුත්වවාදී, බහු සංස්කෘතික, බහු වාර්ගික, බහු භාෂා සහ බහු ආගමික රටක්. 2003 ජූනි මාසයේදී බ්රසීලියාහි විදේශ අමාත්යවරුන්ගේ රැස්වීමකදී ආරම්භ කරන ලද IBSA පසුගිය 15 වන සංවත්සරය සමරනු ලැබීය. IBSA යනු ස්වකීය ජනතාවගේ සහ සංවර්ධිත ලෝකයේ යහපැවැත්මේ යහපැවැත්ම සඳහා අන්තර්ගත තිරසාර සංවර්ධනයට කැපවන, සමානාත්මතාවයේ යෙදුනු රටවල්වල දකුණු-දකුණු සමූහයකි. IBSA ඩයලොග් සංසදය සඳහා වන මූලධර්ම, සම්මතයන් සහ වටිනාකම් ප්රජාතන්ත්රවාදී, මානව හිමිකම්, නීතියේ ආධිපත්යය සහ බහුපාර්ශ්වීයකරණය ශක්තිමත් කිරීමයි. IBSA සහයෝගීතාවය පොදු සැලකිල්ලට භාජනය වන ගෝලීය ගැටළු සම්බන්ධව රාජ්ය-රාජ්ය (G2G) උපදේශනය සහ සම්බන්ධීකරණය ඇතුළත් වේ. රටවල් තුනක පොදු ප්රතිලාභ සඳහා කොන්ක්රීට් ක්ෂේත්ර / ව්යාපෘති සම්බන්ධව ත්රෛපාර්ශ්වික සහයෝගිතාවය; සහ IBSA අරමුදල හරහා අඛණ්ඩව ව්යාපෘති ක්රියාත්මක කිරීම මගින් අනෙකුත් දියුණු වෙමින් පවතින රටවලට සහාය වීම. විශේෂඥ පුහුණුව හා විනිමය හුවමාරු කිරීමේ සාම්ප්රදායික ක්ෂේත්රය ඉක්මවා දකුණු-දකුණු සහයෝගීතාවයේ යෝග්යතාව හා ශක්යතාව පැහැදිලිව පෙන්නුම් කරයි. මේ වන විට IBSA නායකත්ව සම්මේලන පහක් පවත්වා තිබේ. 5 වන IBSA සමුළුව ඔක්තෝබර් මාසයේ දී ප්රෝටෝරියා හි දී පැවැත්විණි. 6 වන IBSA සමුළුව ඉන්දියාව විසින් සත්කාරකත්වය සපයනු ඇත. රටවල් තුනේ නායකයින්ගේ අන්යෝන්ය වශයෙන් පහසු යුගයක් නොමැති නිසා 6 වන සමුළුව ප්රමාද වී ඇත. නුදුරු අනාගතයේ දී හය වන සමුලුව සංවිධානය කිරීමේ වැදගත්කම සියලු නායකයින් විසින් පිළිගෙන පිළිගෙන ඇති අතර රටවල් 3 ක මැතිවරණ චක්රය අවසන් වීමෙන් පසු මීලඟ සමුලුව කැඳවීමට කටයුතු කර ඇත. මෙම රටවල් තුන අතර සහයෝගීතාව ප්රවර්ධනය කිරීම සහ ඒකාබද්ධ වැඩසටහන් සහ ක්රියාකාරකම් හරහා ඔවුන්ගේ ව්යාප්තිය පුළුල් කිරීම සඳහා අමාත්යාංශ හා මෙහෙයුම් මට්ටමේ රැස්වීම් නිරන්තරයෙන් සිදුවෙමින් තිබේ.

2004 දී රටවල් තුන විසින් දියත් කරන ලද ප්රධාන ව්යාපෘති අතරින් දරිද්රතාවය සහ කුසගින්න අඩු කිරීම සඳහා IBSA අරමුදල. සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් වල සංවර්ධන ව්යාපෘති ක්රියාත්මක කරන අද්විතීය වැඩසටහනකි. සුරක්ෂිත පානීය ජලය, කෘෂිකාර්මික හා පශු සම්පත්, සූර්ය බලශක්ති, අපද්රව්ය කළමණාකරණය, සෞඛ්ය ආදී අංශවල තිරසාර සංවර්ධනයේ අරමුණු සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා දායක කර ගැනීම සඳහා IBSP ආයතනය විසින් ව්යාපෘති 31 ක් සඳහා ව්යාපෘති 31 ක් සඳහා IBSA විසින් ව්යාපෘති 31 ක් සඳහා ආධාර කර තිබේ. 2010 වසරේ දී දකුණු-දකුණු සහයෝගීතාව සඳහා වූ MDG සම්මානය සහ හියුමන් සවුත් චැම්පියන්ස් සම්මානයෙන් පිදුම් ලැබීය. 2006 දී එක්සත් ජාතීන්ගේ දකුණු දකුණු හවුල් සහයෝගීතා සම්මානය (හයිටි හා ගිනියාවේ බිසව්හි ව්යාපෘති සඳහා) ලොව අනෙකුත් ප්රදේශයන්හි සංවර්ධන අත්දැකීම් හුවමාරු කර ගැනීම සඳහා නව ප්රවේශ ක්රමවේදයන් භාවිතා කරමින් රටවල් තුනෙහි කටයුතු පිළිගැනේ. IBSA ත්රෛපාර්ශවීය සහයෝගීතාවයේ තවත් වැදගත් අංගයකි, ආරක්ෂක කලාපය තුළ ඒකාබද්ධ නාවික අභ්යාස IBSAMAR (IBSA සමුද්රික අභ්යාස). 2018 ඔක්තෝබර් මාසයේදී දකුණු අප්රිකාවේ වෙරළ තීරයේ නවීනතම IBSAMAR සංස්කරණ 6 ක් පවත්වා ඇත. කොචී හි ෂෙපාස් රැස්වීම මෑත කාලීන ක්රියාකාරකම්වල කොටස් හා සහයෝගීතාව ශක්තිමත් කිරීම සඳහා විධිවිධාන සාකච්ඡා කළ අතර, විශේෂයෙන්ම සංචාරක හා දකුණු-දකුණ සහයෝගීතා ක්ෂේත්රයන් පිළිබඳව සාකච්ඡා විය. ෂෙපාස් ඒකාබද්ධ ක්රියාකාරී කණ්ඩායම්වල ක්රියාකාරීත්වය සමාලෝචනය කරන ලදී. පසුගිය වසරේ එක් වර්ෂයකදී සංවිධානය කරන ලද විවිධ සිදුවීම් අගය කළ ඔවුහු, IBSA හි 15 වන සංවත්සරය සැමරීම සිහිපත් කළ අතර, 2019 ජනවාරි මාසයේ දී නව දිල්ලියේ දී දකුණු අප්රිකාවේ ජනාධිපති වරයා විසින් පළමු ගාන්ධි-මැන්ඩෙලා අනුස්මරණ නිදහස් දේශනය පවත්වන ලදී. රටවල් තුනේ ෂර්පාස් අතර පැවති සාකච්ඡාව IBSA සාමාජික රටවල් අතර වැඩෙන සහයෝගිතාව සඳහා තවත් උත්තේජනයක් සැපයීය.

පිටපත: හිටපු ඉන්දියානු රාජ්‍යතාන්ත්‍රික සහ සභාපති, ගෝලීය අධ්‍යයන ආයතනය අශෝක් සජ්ජන්හාර්