WTO නව දිල්ලි අමාත්‍ය රැස්වීම

ලෝක වෙළඳ සංවිධානයේ (WTO) බෙහෙවින් දුර්වල හා සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල විශේෂ සහ විවිධාංගීකරණ (S & DT) යන්ත්‍රණය ශක්තිමත් කිරීම සඳහා දැඩි ලෙස ප්‍රධාන වශයෙන් නව දිල්ලිය අමාත්‍ය මණ්ඩල රැස්වීමක් සිදු කරන ලදී. ලෝක වෙළඳ සංවිධානයේ අනුග්‍රහය යටතේ විවිධාකාර වෙළඳාමේ ගිවිසුම්වල විවිධාකාර වූ සහ ගෝලීය වෙළඳ ගිවිසුම්වල සහන හා උපාමාරු භාවිතා කිරීම දියුණු වෙමින් පවතින රටවල් වෙත කැඳවුම් කර ඇත. බහු පාර්ශවීයභාවය ආරක්ෂා කිරීමෙහි ලා වත්මන් වෙලඳ සාකච්ඡා  කඩාවැටීම සඳහා සාධාරණව නිමවූ නව දිල්ලි සමුලුවක් ලෝක වෙළඳ සංවිධානයේ මෑත වර්ධනයන් පිළිබඳව සාකච්ඡා කිරීම සහ සියලු ම සාමාජිකයින් සමඟ වැඩ කිරීම සඳහා මාර්ග සොයා බැලීම සඳහා රටවල් 22 ක ජ්‍යෙෂ්ඨ නිලධාරීන් විසින් පවත්වන ලදී. ලෝක වෙළඳ පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීම. ලෝක වෙළඳ සංවිධානයේ ආරවුල් නිරවුල් කිරීම සඳහා අභියාචනාධිකරණයේ සාමාජිකයින්ට පත්වීම් වලට විරුද්ධ වීම සම්බන්ධයෙන් ට්‍ර්ම්ප් පාලනයේ ස්ථාවරය, විශාල රටවල් ගණනාවක් සමග වෙලඳ යුද්ධයේ දී එක්සත් ජනපදයට වෙලඳ ආරවුලක් තුල අවාසිදායක නඩු තීන්දුවක් ලබා නො දෙනු ඇත. නියෝජිතයින් විසින් නිසි විවේචනයට ලක් කරන ලදී. විගණකාධිපති බේරුම් කරණ යාන්ත්රණය ක්රියාත්මක කිරීමේ අනෙකුත් කාරණා සම්බන්ධව සාකච්ඡා නොකඩවා අඛණ්ඩව සැපයීම සඳහා ABT හි පුරප්පාඩු පිරවීම සඳහා ප්‍රමාණවත් ලෙස ප්‍රමාදව කටයුතු කිරීම සඳහා සියලු ම WTO සාමාජිකයන් විසින් අවධාරණය කරන ලදි. ඉන්දියානු වාණිජ ඇමති තුමා රැස්වීමේ දී ඔහු විසින් මෙම රැස්වීමේ දී අවධාරණය කරන ලද අතර එහි දී ඔහු නිදහස් හා සාධාරණ වෙළඳාමේ ජයග්‍රහණ මුදා ගැනීමේ තර්ජනය මතු කරන වෙනත් තැන්වල සිය අනපේක්ෂිත ප්‍රධානීන් රඳවා ගෙන සිටින ආරක්ෂණවාදී ප්‍රවණතා සහිත වෙළඳාමේ ප්‍රධාන පෙළේ වෙළඳාම් ආතතීන්ගෙන් සුළු විරාමයක් පසුබිමෙන් රැස්වීම භාර ගත් බව ඔහු අවධාරණය කලේ ය දශක ගණනාවක් තිස්සේ පශ්චාත් යුද සෞභාග්‍යය උග්‍ර කලේය. සංවර්ධන අමාත්‍යංශයේ ආරම්භක සැසියේ දී ඉන්දීය ඇමතිවරයා බලවත් ආයාචනයක් කළේ ය. සංවර්ධනය වෙමින් පවතින ලෝකය තුළ ජීවත් වන බිලියන 7.3 ක ජනතාවගේ ජීවනෝපාය සංවර්ධනය හා සංවර්ධනය උදෙසා වන ගැටලුවලට මුහුණ දීමට කටයුතු කරන බැවින්, වර්ධනයේ වාසි අහිමි නොවිය යුතුය. වෙළඳාමෙන් නොව, රටවල්වල වර්ධනයට ආධාර කිරීම නොවේ. WTO හි ප්‍රතිසංස්කරණ පිළිබඳ අධ්‍යක්ෂක ජෙනරාල් රොබර්ටෝ ඇස්වේඩෝ ඒ පිළිබඳ ව කනස්සල්ලට පත් වූ අතර, “මෙය ඔබේ සංවිධානයයි. ලෝක වෙළඳ සංවිධානයේ වැඩ කටයුතු අධීක්ෂණය, ගැටුම් නිරාකරණය සහ සාකච්ඡා පැවැත්වීම සඳහා වන සියළුම කණ්ඩායම්වල සාමාජිකයින්ගේ සාකච්ඡාවේ දී ඔහු ද කරුණු ඉදිරිපත් කළේය. බහු පාර්ශ්වික වෙළඳ නීති ක්‍රියාත්මක කිරීම සඳහා සංවර්ධනය හා සංවර්ධනය වෙමින් පවතින රටවල් සඳහා S & DT ගිවිසුමට එකඟ වුවද, ලෝක වෙළඳ සංවිධානයේ ප්‍රධානියා ඇසෙවේඩෝ මහතා පැවසුවේ S & DT යාන්ත්රණය නවතා දැමීම සඳහා නව්යකරණය කළ යුතු බවයි.

ඉදිරි ගමනට හොඳම ක්‍රමය වනු ඇත්තේ රටට තමන්ගේම මිනුම් දඬු සකස් කළ හැකි වෙළඳාම සඳහා පහසුකම් සැපයීමේ ආකෘතියයි. එහෙත් ඉන්දියාවේ සහ චීනය ඇතුළු රටවල් 17 ක සාමාජිකයන් කීප දෙනෙක් ප්රකාශ කර සිටියේ, දැනට පවතින සහ අනාගත WTO ගිවිසුම් දෙකෙහිම, S & DT විධිවිධාන, කැපී පෙනෙන සංවර්ධිත රටවල් (LDC) ගැටළු සඳහා අවධානය යොමු කිරීමයි. කසකස්තානය, තුර්කිය, ආර්ජන්ටිනාව, බ්රසීලය සහ ග්වාතමාලාවේ සාමාජිකයන් පස් දෙනෙක් ඒකාබද්ධ ප්‍රකාශය අත්සන් කළේ නැත. ලෝක වෙළඳ සංවිධානයේ ඉන්දියානු නිත්ය නියෝජිත ජේ. එස්. ඩයිපක්, කෙසේ වෙතත්, “S & DT පිළිබඳ ඉන්දියානු තත්වය ඉතා පැහැදිලිය. එය WTO යාන්ත්රනයේ අත්යවශ්ය අංගයකි. ඉන්දියාව තව දුර වර්ගීකරණයට විශ්වාස කරන්නේ නැහැ. ” එක්තරා ආකාරයකින් WTO සංවිධානයේ සාමාජිකයින් 17 දෙනා සමඟ WTO විසින් නැවතත් අවධාරණය කර ඇති අතර, WTO හි විශේෂ සහ වෙනස් කිරීමේ විධිවිධාන ශක්තිමත් කිරීම සඳහා නව දිල්ලියේ අමාත්යංශ උපායාත්මක ලාභයක් ලබා ගත්හ. හවුල් අමාත්යංශ ප්රකාශය ඉන්දියාවේ සහභාගීත්වය නොමැති 75 සාමාජිකයන් අතර WTO ඉලෙක්ට්රොනික වානිජය පිළිබඳ දැනට පවත්නා බහු පාර්ශ්වික ගනුදෙනුවල සඳහන් නොවේ. බහුපාර්ශ්වීය ක්‍රියාවලිය රැක ගැනීම සඳහා අවශ්‍යතාව සඳහන් කළේය. බහු පාර්ශ්වීය වෙළඳ පද්ධතිය ශක්තිමත් කිරීම හා WTO නීති රීති වලට අනුකූල වීම සඳහා බහු පාර්ශ්වික වෙළඳාම ශක්තිමත් කිරීම සඳහා එකඟත්වයට පදනම් වූ බහු පාර්ශ්වික මාවත පදනම් කර ගත් සියලු ආකාරයේ සංවර්ධිත-දිශානුගත ප්‍රතිඵලය ඉතිරිව පවතී. “නව දිල්ලියේ අමාත්යංශය නිසැකවම ගතිකත්වය සහ ගෝලීය ආයතනය ජාත්‍යන්තර වෙළඳාම සඳහා දායකත්වය ලබා දෙන ලෙස ඇඟවුම් කරයි.

පිටපත: ජ්‍යෙෂ්ඨ මාධ්‍යවේදී ජී ශ්‍රීනිවාසන්