පොම්පෙඕ-ලවාරොව් සංවාදය: නව සබදතාවකට උත්සාහය

එක්සත් ජනපද රාජ්ය ලේකම් මයික් පොම්පෙයෝ සිය රුසියාවේ සිය නිල සංචාරය සිදු කරන විට ඔහුගේ සහචරයා වන සර්ජි ලැව්ර් හා ජනාධිපති ව්ලැඩිමීර් පුටින් සමග සාකච්චාවක් පැවැත්වූ විට රුසියාව සමග නව ඩෙන්ටෙන්ටයක් පිහිටුවීම සඳහා ට්රම්ප් පරිපාලනය විසින් නව උපාය මාර්ගයක් පිලිබඳ පැහැදිලි ඇඟවීමක් විය.   මෑත වසරවලදී රුසියාව හා එක්සත් ජනපදය අතර පුපුරා ගිය නව කුඩා සූර්ය යුද්ධය අන්තර්ජාතික ප්රජාව විසින් නොසලකා හැර තිබේ. ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ විදේශ ප්රතිපත්තිය විශ්ලේෂක ප්රජාව බොහෝ දෙනෙක් කුඩා ශීතල යුද්ධයක් ලෙස එක්සත් ජනපදය හා රුසියාව අතර දුෂ්කර සම්බන්ධතා විස්තර කිරීමට කැමති වනු ඇත. කලින් සෝවියට් සංගමය.   ඇත්ත වශයෙන්ම, සීතල යුද්ධ කාලයේදී පවා, එක්සත් ජනපදයේ ශාස්ත්රාලික ප්රජාව එක්සත් ජනපදය හා රුසියාව අතර න්යෂ්ටික සමානත්වය සැලකිල්ලට ගනු ඇති අතර, අනුප්රාප්තික ඇමරිකානු පරිපාලනයන් රුසියාවට සමාන තත්වයක් ලබා දීමට අකමැති විය. බයිපෝලර් බලශක්ති ව්යුහය සෑම විටම එක්සත් ජනපදයට වාසිදායක වූ අතර, එහි ආර්ථික ඉස්ත්රික්කය ටෙහෙටා ටෙල් ටෙක්නොලොජි සමාගමට හිමිවිය.   වර්තමානයේ පවා, රුසියාව එහි පිපිරුමකින් ආපසු හැරී ඇති බවත්, එහි න්යෂ්ටික හා මිසයිල ශක්යතාවන් මගින් එක්සත් ජනපදයේ භෞතික පැවැත්මට තර්ජනයට ලක්විය හැකි තනි රාජ්යයේ තත්වය තවමත් පවතින බවත් ය.   කෙසේ වෙතත් අන්තර්ජාතික ප්රජාව, රුසියාව, පැරනි සුපිරි බලවතා සහ වර්තමාන සුපිරි බලවතා වන එක්සත් ජනපදය අතර දැනට පවතින කුඩා සීතල යුද්ධය ගැන දනියි. ඉරාන න්යෂ්ටික ගිවිසුමට රුසියානුවන්ගේ සහාය, සිරියානු ආන්ඩුවට පිටුබලය සහ වෙනිසියුලානු හි මදුරෝ ආන්ඩුව ටැම්ප් පාලනයේ පාලන තන්ත්ර වෙනස් කිරීම සඳහා දුෂ්කරතාවට පත් කිරීම දුෂ්කර වී ඇත.   මීට පෙර වොෂින්ටනය දකුනු ඕසෙටියා, ජෝර්ජියා, නැගෙනහිර යුක්රේනය තුල සිය මිලිටරි ශක්තිය හිස ඔසවා තැබූ අතර, ක්රිමියාව ඈඳා ගැනීම සඳහාද ගියේය. එය ඇතැම් සම්බාධක පැනවූ නමුත් රුසියානු ක්රියාව වැළැක්වීම හෝ අහෝසි කිරීමට අසමත් විය.   ඔහුගේ පූර්වගාමියා වූ බැරැක් ඔබාමා මෙන් ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්රම්ප් ද එක්සත් ජනපද-රුසියානු සබඳතා යළි ස්ථාපිත කර ගැනීමට උත්සාහ කලේය. එහෙත් එක්සත් ජනපදය ඇතුලත අභ්යන්තර දේශපාලනය ඔහු බලවත් නායකයෙකු ලෙස කිහිප වරක් අගය කළ ව්ලැඩිමීර් පුටින් වෙත සිය ප්රවේශය සීමා කිරීමට ඔහු බල කෙරිනි. තම ජනප්රියතාවය ශක්තිමත් කර ගැනීමට හා රුසියානු සම්බන්ධතාවයක් පිලිබඳව ටර්ම්ප්ගේ උද්ඝෝෂනයට චෝදනා එල්ල කරමින් හා ජනාධිපතිවරනය ජයග්රහණය කිරීමේ හිලරි ක්ලින්ටන්ගේ හැකියාවන්ට බධා කරනු ඇත.

චෝදනාව පිලිබඳව ඩොනල්ඩ් ට්රම්ප් විසින් මුලර්ගේ විමර්ශන වාර්තාවෙන් නිදහස් කර ගත් පසු, රාජ්ය දෙපාර්තමේන්තුවට පලමු දෙය නම්, අවිශ්වාසය ඉවත් කිරීම හා රුසියාව සමඟ සබඳතා වැඩි දියුණු කිරීමයි. පොම්පේ-ලවර් හමුවීම එක්සත් ජනපදය හා රුසියාව අතර සබඳතා ගොඩනගා ගැනීමේ පැහැදිලි උත්සාහයකි. එක්සත් ජනපදයේ ඉලක්ක බොහෝ අවස්ථාවල පෙනී යයි. එය වසර ගනනාවක් තිස්සේ ඉහල යන රුසියානු-චීන සමීපතාවය සීමා කරනු ඇත. චීනය සමග වෙලඳ ගැටලු මත චීනය සමග වඩා කේවල් කිරීමට වොෂින්ටනයට ඉඩ සලසයි. ඉරානයට එරෙහි එක්සත් ජනපද පීඩනය එක්සත් ජනපද-රුසියානු ඩෙන්ටෙන්ට් තිබේ නම් සිරියාව තුල වෙනස්කම් සිදුකිරීමට එක්සත් ජනපද අසමත්වීම සැඟවීමට කටයුතු කරනු ඇත.   එහෙත් රුසියාවට එරෙහිව ට්රම්ප් පරිපාලනයගේ ප්රගතිය ඉතා ඵලදායී නොවේ. රුසියාව දැනටමත් යුරෝපීය බලශක්ති සහයෝගිතාවයේ ප්රතිලාභ භුක්ති විඳින අතර, නැටෝවට එරෙහිව ට්රම්ප්ගේ ප්රහාරාත්මක ප්රකාශයන් සහ අන්තර් සම-අත්ලාන්තික් වෙළඳ සහ ආයෝජන හවුල්කාරිත්වයට සම්බන්ධ නොවූ සහයෝගී ආකල්පයක් මත, ට්රාන්ස්ලට් අත්ලාන්තික් හවුල්කරුවන් අතර වැඩෙන දුරක් නිරීක්ෂනය කරමින් සිටී. රුසියාව චීනය සමඟ එහි මූලෝපායික හා බලශක්ති හවුල්කාරිත්වයෙන් විශාල වශයෙන් වාසි ලබාගෙන ඇත. තව ද, ඉන්දියාව සහ තුර්කිය වැනි මොස්කව් සමග හොඳවිරියාවක් නොමැතිව බොහෝ රටවල්වලට රුසියානු ආයුධ අලෙවිය තහනම් කර ඇති අතර, අනෙක් අතට, ඇමෙරිකාවේ විරුද්ධවාදීන්ට සම්බාධක පනතේ (CATSA) ප්රතික්ෂෙප කර ඇත.   කෙසේ වෙතත්, එක්සත් ජනපදය හා රුසියාව අතර ඇතිවන ධනාත්මක හා සහයෝගී සබඳතා ජාත්යන්තර ස්ථාවරත්වය සඳහා හොඳ වනු ඇති අතර ඉන්දියාවේ උවමනාවන් බොහෝය. ඉන්දියාව එක්සත් ජනපද-රුසියානු ආතතියට ගොදුරු වී තිබේ. එක්සත් ජනපද-සෝවියට් සංගමය සීතල යුද්ධයේදී ඉන්දියාව තෝරා නොගත් අතර අද එක්සත් ජනපද-රුසියානු ආතතීන් තුල පැති ගැනීම සඳහා කිසිදු ප්රතිලාභයක් නැත. ඉන්දියාව සිය අවි වෙළඳාම ව්යාප්ත කිරීමට අදහස් කරන නමුත් ඉන්දියාවට රුසියානු ආයුධ මිලදී ගැනීම වළක්වා ගැනීමෙන් එය එසේ කිරීම අවශ්ය නොවේ. රුසියාවේ S-400 වර්ගයේ මිසයිල මිලදී ගැනීමට ඉන්දියාවට එරෙහිව එක්සත් ජනපද සම්බාධකවල තර්ජනය ඉන්දු-එක්සත් ජනපදයට අභියෝගයක් විය. වඩා හොඳ වොෂින්ටන්-මොස්කව් සම්බන්ධතා ඉන්දියාවට යහපත් ය.

පිටපත: මහාචාර්ය චින්තාමනි මහපාත්‍ර, මහාචාර්‍ය උප කුලපති සහ සභාපති, ඇමරිකානු අධ්‍යයන මධ්‍යස්ථානය, JNU