බ්‍රෙක්සිට් ගනුදෙනුව සඳහා අවසාන කැඳවීම: මීලඟට කුමක්ද?

එංගලන්ත පාර්ලිමේන්තුව විසින් තෙරේසා මැයි බ්‍රෙක්සිට් ගනුදෙනුව අතහැර දැමීම සමග තුන් වරක් ප්‍රතික්ෂේප කිරීමත් සමග බ්‍රිතාන්‍යය නායිකාව ඇයගේ ආපසු ගැනීමේ ගනුදෙනුව පිලිබඳව අවසන් සහ අවසාන අභියෝගයට මුහුණ දී තිබේ. එය ප්‍රතික්ෂේප කරනු ලැබුව හොත්, මෙම ගිවිසුම සඳහා මෙන්ම, වත්මන් ආණ්ඩුවයි. යුරෝපීය සංගමයෙන් පිටවීම සඳහා රාජ්‍ය ලේකම් විසින් නිවේදනය කරන ලද්දේ ස්ටීවන් බාක්ලේය. පරාජය විය යුත්තේ නම්, මෙම ගනුදෙනුව “මියගිය” බව ඔහු පැවසීය. බෙහෙවින් දුර්වල තත්ත්වයකට පත්ව සිටින තෙරේසා මැයි මාසයේ දී පාර්ලිමේන්තුවේ අනුමැතිය ලබාගැනීම සඳහා ගිවිසුම කඩිනම් කිරීම සඳහා පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලය වෙත ගෙන එනු ඇත. කෙසේ වෙතත් මෙම ගිවිසුමට විරුද්ධ වන අයට මූලික වශයෙන් සැලකිලිමත් වන්නේ, මෙම සති හයක් තුළ දී එය හඳුන්වා දී ඇති නව වෙනස්කම් තිබේ ද යන්නය. එම ගිවිසුමට අනුව යුරෝපයෙක්ස්ටික් පක්ෂය තම ගිවිසුමට අනුව එක්සත් රාජධානියේ රේගු තීරය තුළ එක්සත් රාජධානිය තුළ එක්සත් ජනපදය පිටත් වන බව ඩිමොක්රටික් යූඑන්එස් පක්ෂය (ඩී.යූ.පී) ප්‍රකාශ කර තිබේ. එක්සත් රාජධානියේ ආර්ථික හා ව්‍යවස්ථායි අඛණ්ඩතාව සහ උතුරු අයර්ලන්තය හා මහා බ්‍රිතාන්‍යය අතර දැඩි දේශසීමාවක් වැළැක්වීම. කම්කරු අයිතිවාසිකම් සහ යුරෝපා සංගමයේ ජීවත් වන යුරෝපීය ජාතිකයින්ගේ බි්රතාන්යයේ ජීවත් වන යුරෝපීය ජාතිකයන් සහ යුරෝපා සංගමයේ ජීවත් වන බ්‍රිතාන්‍ය ජාතිකයින්ගේ ගනුදෙනුවලට කම්කරු පන්තියට විරුද්ධත්වය පල කරයි. යුරෝපා සංගමයේ සාමාජිකත්වය පිළිබඳ දෙවන ජනමත විචාරණයක් ඉල්ලා තිබේ. මැයි මාසයේ දී පාර්ලිමේන්තු අනුමැතියේ පළමු අදියර සම්මත කර ගැනීම සඳහා ලේබර් පක්ෂය සිව් වන ඡන්දයේ දී ඡන්දය දීමෙන් වැළකී සිටින බවට ඇති ඉඩකඩ තිබේ. හරිත පක්ෂය, ලිබරල් ඩිමොක්රටික්, ස්කොට්ලන්ත ජාතික පක්ෂය සහ Plaid Cymru සියල්ලම බ්රෙක්සිට්ට විරුද්ධයි. කොන්සර්වැටිව් පක්ෂය සඳහා ඉදිරි දින කිහිපය තුළ අභියෝග ඉතා අපහසු වනු ඇත. පාර්ලිමේන්තුව තුළ ස්ථාවරත්වයක් ඇති වී ඇති අතර ‘කිසිදු ගනුදෙනුවක්’ හෝ ‘බ්රෙක්සිට්’ නැතහොත් තේරීම සිදු වී ඇත. බ්‍රෙක්සිට් නගරයට අමතරව, මේ මාසයේ පැවැත්වූ පළාත් පාලන මැතිවරණයන්හි දී විශාල පාඩු සිදුවී ඇති අතර, 1334 දෙනෙකුගෙන් යුත් මන්ත්‍රීවරුන් අහිමි වූ අතර, යුරෝපා සංගමයේ ලිබරල් ඩිමොක්රටිකයින් ආසන 703 ක් දිනා ගත්හ. යුරෝපා පාර්ලිමේන්තුවේ ඡන්ද විමසීම්වල දී, 2019 මැයි 23 දින පැවැත්වීමට නියමිත ඡන්ද විමසීම, නයිජල් ෆරාගේගේ බ්රෙක්සිට් පක්ෂය ප්‍රධාන පක්ෂ දෙකෙන් ඉදිරියට යන බව නවතම ඡන්ද පත්‍රිකා සාමාන්‍ය වාර්තාවන්ට අනුව ලේබර් 21 ට සාපේක්ෂව සියයට 30 ක් සහ ටෝරි “සියයට 12 ක්. ඉල්ලා අස්වීම සම්බන්ධයෙන් අගමැතිවරයා හැම විටම ගිවිසුමෙන් සෑම පරාජයක් මෙන් පසුව ප්‍රශ්නය මග හැරී ඇත. මෙම ගිවිසුමේ හතරවන වතාවට පරාජය වුවද, ජනමත විචාරනයේ ප්‍රතිඵලවලට ගරු කිරීමට පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයාගේ මතකයේ නොසිටි බව ඇය පවසා ඇත. මෙම අවුල් සහගත මාර්ගයෙන් එළියට යෑම සඳහා මැයි මහත්මිය කටයුතු කරන්නේ නම් ඇය අනිවාර්යයෙන් ම ඇයගේ ආණ්ඩුවට ගෞරවයක් වනු ඇත.

ඉන්දියාව සඳහා, ‘ගනුදෙනුව’ හෝ ‘කිසිදු ගනුදෙනුවක්’ එක්සත් රාජධානිය සමග ඉන්දියාවේ වෙලඳ හා ආයෝජනයන්ට බලපානු ඇත්තේ කෙසේ ද යන්න පිලිබඳ මතයන් පිළිබඳ සැලකිය යුතු වෙනස්කම් තිබේ. 2019 පෙබරවාරි මාසයේ ඉන්දියානු රක්ෂිත බෑන්ක් වාර්තාවක් සඳහන් කර ඇත්තේ “2019 මාර්තු මාසයේ බ්රෙක්සිට්හි ඇති හැකියාවට ඉන්දියානු අපනයනකරුවන්ට අවස්ථා ලබා දීම සඳහා ද්විපාර්ශවීය වෙළඳ ගිවිසුම් යළි සාකච්ඡා කිරීමක් සිදු කළ හැකි බවයි.” අනෙක් අතට, බ්රෙක්සිට් ද ප්‍රශ්නයක් ලෙස හඳුනා ගෙන ඇත. දැඩි ලෙස ආයෝජන සම්බන්ධතාවක් හේතුවෙන් ඉන්දියානු බාහිර අංශයට ඇතිවන ප්‍රතිවිපාක නිසා බ්‍රිතාන්‍ය  පවුම පළමු හා ඉන් පසු නැඟී එන වෙලඳපොලවල්වලට පහර දීමට ඇති ඉඩකඩ වැඩිය නොහැකි වනු ඇත. එක්සත් රාජධානියේ මූල්‍ය වෙලඳ පොලේ හා එහි ව්යසනකාරී ඇඟවුම් වලින් ඇතිවන අහිතකර බලපෑම ආපසු ආපසු ගන්නට පෙර එය යථා තත්ත්වයට ගැනීම සඳහා යම් කාලයක් ගත වේ.

පිටපත: යුරෝපීය කටයුතු පිළිබඳ උපාය මාර්ගික විශ්ලේෂක ආචාර්ය සංගමිත්‍රා සර්මා