ඩොලර් ට්‍රිලියන 5ක ආර්ථිකයක් තුළට ඉන්දියාව තල්ලු කිරීමට මධ්‍යස්ථානය ‘නිප්’ ව්‍යාපෘති නිරාවරණය කරයි

රු. කෝටි 102 ක ජාතික යටිතල පහසුකම් නල මාර්ගයක් වන එන්අයිපී ඉදිරි පස් වසර තුළ ඉන්දියාවේ සමාජ හා ආර්ථික මට්ටමින් පරිවර්තනීය වෙනසක් ඇති කිරීමට ඇති කැපවීම පෙන්වා දී තිබේ. නිදහසින් පසු, රජයේ අනුග්‍රහය ලත් ව්‍යාපෘති කිහිපයක් වර්ධනය වී ඇති අතර මිලියන ගණනක් ජනතාව දරිද්‍රතාවයෙන් මුදවා ඇත. සැමට යටිතල පහසුකම් සඳහා සාධාරණ ප්‍රවේශයක් පමණක් නොව 2024-25 වන විට රට ඩොලර් ට්‍රිලියන 5 ක ආර්ථිකයක් කරා කැටපෝල් කිරීමට ද එන්අයිපී අපේක්ෂා කරයි.

එබඳු ආකාරයේ පළමු ව්‍යාපෘතියේ අභිලාෂකාමී එන්අයිපී විසින් රැකියා උත්පාදනය සහ වර්ධනය වඩාත් ඇතුළත් කර ගැනීම සහ ඵලදායී කිරීම තුළින් ‘ජීවන පහසුව’ වැඩි දියුණු කිරීමට පොරොන්දු වේ. පසුගිය වසරේ නිදහස් දින කතාවේදී අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි විසින් රු. ඉදිරි වසර පහ තුළ යටිතල පහසුකම් සඳහා රුපියල් කෝටි 100 ක් ආයෝජනය කෙරේ. මෙම දැවැන්ත කාර්යය ඉටු කිරීම සඳහා ආර්ථික කටයුතු දෙපාර්තමේන්තුවේ ලේකම්ගේ ප්‍රධානත්වයෙන් කාර්ය සාධක බලකායක් 2019 සැප්තැම්බර් මාසයේදී පිහිටුවන ලදී. කාර්ය සාධක බලකාය විසින් රු. මාස හතරක කාලයක් තුළ පාර්ශවකරුවන්ගේ උපදේශන 70 ක් පැවැත්වීමෙන් පසු රුපියල් කෝටි 102 ක් වටිනා ව්‍යාපෘති. මාර්ගවල සිට දුම්රිය දක්වා බලශක්තිය සිට නාගරික වාරිමාර්ග, සංචලතාව, අධ්‍යාපනය සහ සෞඛ්‍යය – ආයෝජන සඳහා ව්‍යාපෘති ගණනාවක් හඳුනාගෙන ඇත. මුදල් අමාත්‍යාංශයේ දත්ත වලට අනුව, ජාතික හැඳුනුම්පත යටතේ වරාය හා ගුවන් තොටුපල ව්‍යාපෘති සඳහා රුපියල් කෝටි 2.5 ක් ද, ඩිජිටල් අධෝරක්ත ව්‍යාපෘති සඳහා රුපියල් කෝටි 3.2 ක් ද, රු. වාරිමාර්ග, ග්‍රාමීය, කෘෂි හා ආහාර සැකසුම් ව්‍යාපෘති සඳහා රුපියල් කෝටි 16 කි. රු. එසේම රු. කෝටි 25 ක් වටිනා බලශක්ති ව්‍යාපෘති ජාතික හැඳුනුම්පත යටතේ හඳුනාගෙන ඇත. 

කෙසේ වෙතත්, සැලකිය යුතු කරුණ නම්, අපේක්ෂිත මුළු ප්‍රාග්ධන වියදමෙන් රු. කෝටි 102 ක්, රුපියල් කෝටි 42.7 ක් වටිනා ව්‍යාපෘති මේ වන විටත් ක්‍රියාත්මක වෙමින් පවතින අතර රුපියල් කෝටි 32.7 ක් වටිනා ව්‍යාපෘති සංකල්පගත කිරීමේ අදියරේ පවතින අතර ඉතිරිය සංවර්ධනය වෙමින් පවතී. ප්‍රාන්ත කිහිපයක සහ යුනියන් ප්‍රාන්තවල පැතිරී ඇති මෙම ව්‍යාපෘති කාලානුරූපව ක්‍රියාත්මක කිරීම සහතික කිරීම අභියෝගයක් වුවද, ජාතියට සහ එහි ජනතාවට සේවය කිරීමට ඇති කැපවීමෙන් රජය බොහෝ ශක්තිය ලබා ගනී. මෙහෙයුම් මෙහෙයුම යටතේ ඉලක්ක සම්පූර්ණ කරනු ලැබේ. ඉදිරි වසර පහ තුළ සියලුම ව්‍යාපෘති නිම කිරීම සඳහා ශක්තිමත් අධීක්ෂණ යාන්ත්‍රණයක් ද ස්ථාපිත කෙරේ. චෙක්පත් හා ශේෂයන් තැබීමට රජයේ අභිප්‍රාය මෙයින් පෙන්නුම් කරන අතර, එන් අයි පී ව්‍යාපෘති මුළුමනින්ම මධ්‍යම රජයට අයත් නොවන බව මතක තබා ගත යුතුය

රට පුරා හොඳින් සංවර්ධිත යටිතල පහසුකම් ඇති කිරීම මෙහි අරමුණයි. එය ක්‍රියාත්මක වූ පසු, රටේ ආර්ථික ක්‍රියාකාරකම් වැඩිදියුණු කිරීමට, රජයේ ආදායම් පදනම වැඩිදියුණු කිරීමෙන් අතිරේක මූල්‍ය අවකාශයක් නිර්මාණය කිරීමට සහ ඵලදායී ක්ෂේත්‍ර කෙරෙහි අවධානය යොමු කරන වියදම්වල ගුණාත්මකභාවය සහතික කිරීමට එයට හැකියාව ඇත. 2030 වන විට ඉන්දියාවට යටිතල පහසුකම් සඳහා ඩොලර් ට්‍රිලියන 4.5 ක් වටිනා ආයෝජනයක් අවශ්‍ය වනු ඇති අතර එය සියයට 8 ක් හෝ ඊට වැඩි ආර්ථික වර්ධනයක් අත්කර ගැනීමටත්, විරැකියාවෙන් මිදීමටත්, එමඟින් පුරවැසියන්ගේ ජීවිතය සතුටින් හා සමෘද්ධිමත් වනු ඇත. 

ඇත්ත වශයෙන්ම, ගුණාත්මක යටිතල පහසුකම් ලබා ගැනීම දිගු කාලීන පදනමක් මත පුළුල් පදනම් සහ සියල්ල ඇතුළත් වර්ධනයක් අත්කර ගැනීම සඳහා පූර්ව අවශ්‍යතාවයකි. ජාතික හැඳුනුම්පත් ව්‍යාපෘති කාලානුරූපව නිම කිරීම ජාතියේ සමාජ ආර්ථික වටපිටාව කෙරෙහි ධනාත්මක බලපෑමක් ඇති කරනු ඇති බව මතක තබා ගත යුතුය. 

බාධක හා අභියෝග මධ්‍යයේ වුවද වර්ධන ගැති සම්බන්ධ කිරීමේ මූලාරම්භයන් සමඟ ඉදිරියට යාමට මධ්‍යස්ථානය තීරණය කර තිබේ නම්, මෙම පියවර සෑම තරාතිරමකම පුද්ගලයින් විසින් විවෘතව පිළිගත යුතුය.

පිටපත: ශංකර් කුමාර්, මාධ්‍යවේදී