බ්‍රෙක්සිට්, යුරෝපීය සංගමය සහ ඉන්දියාවට එහි බලපෑම

එක්සත් රාජධානිය සහ යුරෝපා සංගමය (ඊයූ) අතර වසර 47 ක සම්බන්ධතාවය 2020 ජනවාරි 31 වන දින අවසන් විය. බ්‍රිතාන්‍යය විසින් 2016 බ්‍රෙක්සිට් සංගමයෙන් ඉවත්වීම සඳහා වූ 2016 ජනමත විචාරණය අනුමත කිරීමෙන් පසුව එය අවසන් විය. එය 1973 දී යුරෝපීය ආර්ථික ප්‍රජාවට සම්බන්ධ වූ අතර, රටවල් වලින් ඉවත් විය හැකි ආකාරය දැක්වෙන ලිස්බන් ගිවිසුමේ 50 වන වගන්තිය යටතේ යුරෝපා සංගමයෙන් ඉවත් වූ පළමු සාමාජික රට වේ.   

බ්‍රෙක්සිට් හි ඇඟවුම් එක්සත් රාජධානියට සහ යුරෝපා සංගමයට විවිධ ආකාරවලින් දැනෙනු ඇත. බ්‍රෙක්සිට් හි ආධාරකරුවන් සඳහා, එය රට ශක්තිමත් කිරීම සහ බ්‍රසල්ස් වෙතින් ජාතික බලය නැවත ලබා ගැනීම ‘ගෝලීය බ්‍රිතාන්‍යයකට’ හේතු වනු ඇත. කෙසේ වෙතත්, එම ගමන පහසු නැත. බ්‍රිතාන්‍යයට නව වෙළඳ ගිවිසුම් හා සියලු රටවල් සමඟ වෙළඳපල වෙත ප්‍රවේශ වීමට සිදුවනු ඇත. මූල්‍ය සේවා හා මූල්‍ය වෙලඳපොලවල විශාල අංශයක් සමඟ යුරෝපා සංගමය බිඳ වැටීම ශ්‍රම, ප්‍රාග්ධනය සහ සේවා ගලා ඒමට බලපානු ඇත. ඊට අමතරව, යුරෝපා සංගමය එහි විශාලතම අපනයන හා ආනයන වෙළඳපොල වන බ්‍රෙක්සිට් විසින් නව ගිවිසුමක් අවශ්‍ය වන ප්‍රධාන වෙළඳ ගැටළු නිර්මාණය කර තිබේ.   

යුරෝපා සංගමය සඳහා බ්‍රෙක්සිට් සිය සාමූහික ශක්තියට විවිධ ආකාරවලින් බලපෑම් කරයි. පොදු අයවැයට දෙවන විශාලතම දායකත්වය බ්‍රිතාන්‍යය වූ අතර එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ ස්ථිර සාමාජිකයෙකු හා න්‍යෂ්ටික අවි රටක් විය. මේ අනුව, යූනියන් අයවැය පහත වැටෙනු ඇතිවා පමණක් නොව, පොදු විදේශ සහ ආරක්ෂක ප්‍රතිපත්තියේ මට්ටමින්, බ්‍රිතාන්‍යයේ නොමැතිවීම දැඩි ලෙස දැනෙනු ඇත. සියලුම යුරෝපා සංගම් ආයතනවලින් යුනියන් ජැක් ඉවත් කර ඇති හෙයින්, එයින් අදහස් කරන්නේ සියලු තීරණ ගැනීමේ ස්ථානවලට වඩා අඩු ආසනයක් බවයි. ප්‍රංශ ජනාධිපති මැක්‍රොන් බ්‍රෙක්සිට් හි අවසාන තත්වය පිළිබඳ අඳුරේ හා විනාශයේ දී, “අපගේ ඉරණම වෙන් කිරීමට නාලිකාව කිසි විටෙකත් සමත් වී නැත. බ්‍රෙක්සිට් ද එසේ නොකරනු ඇත.   

බ්‍රෙක්සිට් සිදුවී ඇතත්, 2020 දෙසැම්බර් 31 වන දින අවසන් වන සංක්‍රාන්ති කාල පරිච්ඡේදයක් පවතී. මෙය සියලු ක්‍රියාදාමයන් ලිහිල් කිරීම සහ ගනු ලබන ඉතා දුෂ්කර තීරණ වන වෙළඳ හා වෙළඳපල ප්‍රවේශ ගැටළු සාකච්ඡා කිරීම ය. යුරෝපා සංගම් නීතිරීතිවලට අනුකූල නොවන බව බ්‍රිතාන්‍ය දැනටමත් ප්‍රකාශ කර ඇති අතර ආරවුල් විසඳීම සඳහා යුරෝපීය අධිකරණවල අධිකරණ බලය ද පිළිගන්නේ නැත.   මෙම පසුබිම මධ්‍යයේ ඉන්දියාව සහ එක්සත් රාජධානියේ සබඳතා පිළිබඳ තවත් මානයක් විවර වේ. වෙළඳ සබඳතා වැඩි දියුණු කිරීමට බ්‍රිතාන්‍යය උත්සාහ කරන අතර, වෙළඳ හා ආර්ථික හවුල්කාරිත්වය පිළිබඳව ලන්ඩනය සමඟ සාකච්ඡා කිරීමට ඉන්දියාවට නව අවස්ථාවක් ලබා දෙයි.

ධනාත්මක වර්ධනයක් දැකිය හැකි ක්ෂේත්‍ර වන්නේ තාක්‍ෂණය, මූල්‍ය සේවා සහ සෞඛ්‍ය සේවා ය. දේශපාලන මට්ටමින් බ්‍රිතාන්‍ය අගමැති බොරිස් ජොන්සන් ඉන්දියාව නව හවුල්කාරිත්වයකට සම්බන්ධ කර ගැනීමට ඇති උනන්දුව දැනටමත් පෙන්වා දී තිබේ. එක්සත් රාජධානියේ පිහිටා ඇති ඉන්දියානු ව්‍යාපාර සඳහා, යුරෝපා සංගමයේ සෙසු අයට නොමිලේ ප්‍රවේශය දැන් අවසන් වී ඇති අතර එමඟින් ඔවුන් නැවත ස්ථානගත කිරීම හෝ අපනයන බදු ගෙවීම සඳහා අමතර වියදම් පනවනු ලැබේ. බොහෝ ඉන්දියානු ව්‍යාපාරවලට යුරෝපා සංගමයට වෙළඳපල ප්‍රවේශය අහිමිවීම, එක්සත් රාජධානියේ හැකිලෙන වෙළඳපොළකට මුහුණ දීම සහ තීරුබදු නොවන බාධකවලට මුහුණ දිය හැකි බැවින් වෙළඳ හා ව්‍යාපාර සම්බන්ධයෙන් දෙපාර්ශවයේම ප්‍රමුඛතා සම්පාදනය කිරීම ඉතා වැදගත් වේ.   

දේශපාලන මට්ටමින් එක්සත් රාජධානිය නවදිල්ලියට ප්‍රයෝජනවත් විය හැකි පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩලය වැනි වෙනත් වේදිකා හරහා සබඳතා ශක්තිමත් කිරීමට උත්සාහ කරනු ඇත. වැදගත්ම දෙය නම්, සේවා අංශයේ වෙළඳ හා වෙළඳපල ප්‍රවේශය සහ ශ්‍රම සම්බන්ධ ගැටළු පිළිබඳ වඩා හොඳ කොන්දේසි සොයා ගැනීමට ඉන්දියාව උත්සාහ කළ යුතුය. 2020 අවසානය දක්වා බ්‍රිතාන්‍යය යුරෝපා සංගමය සමඟ සාකච්ඡා කිරීමේ සන්ධ්‍යාවට පිවිසෙන විට, ඉන්දීය රජය සහ ව්‍යාපාරිකයන් මෙම තත්වයෙන් ප්‍රයෝජන ගත යුතු අතර එක්සත් රාජධානිය සමඟ ඇතිකරගත් සම්බන්ධතාවය නැවත සකස් කිරීම සඳහා විවිධ උපාය මාර්ග සමඟ සූදානම් විය යුතුය.

පිටපත: මහාචාර්ය උම්මු සල්මා බාවා මහාචාර්ය සහ ජීන් මොනෙට් සභාපති යුරෝපීය අධ්‍යයන මධ්‍යස්ථානය, ජවහර්ලාල් නේරු විශ්ව විද්‍යාලය