ඉන්දියාව සහ ටර්ක්මෙනිස්තාන් සබඳතාවය වර්ධනය කරයි 

අමාත්‍ය මණ්ඩලයේ නියෝජ්‍ය සභාපති සහ තුර්ක්මෙනිස්තානයේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය රෂීඩ් මෙරෙඩොව් ඉන්දියාවට කෙටි සංචාරයක් කළ අතර ඉන්දියාවේ විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා හමුවිය. නායකයන් දෙදෙනා ද්විපාර්ශ්වික හා කලාපීය කරුණු සාකච්ඡා කළහ. ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍යවරයා කියා සිටියේ කලාපීය කරුණු සම්බන්ධයෙන් ඇති දැඩි අභිසාරීතාව මෙම සාකච්ඡාවලින් අවධාරණය වන බවයි. තුර්ක්මෙනිස්තානය මධ්‍යම ආසියානු ජනරජ පහෙන් එකකි. එය 1990 දශකයේ මුල් භාගයේ පැවති සෝවියට් සංගමයෙන් නිදහස ලැබීය. ඉන්දියාව මධ්‍යම ආසියාව සිය පුළුල් අසල්වැසි ප්‍රදේශය ලෙස සලකයි. කලාපයේ තුර්ක්මෙනිස්තානයේ අද්විතීය භූගෝලීය පිහිටීම අන්තර් කලාපීය කටයුතුවල දී වැදගත් රටක් බවට පත් කරයි. 

දකුණු අප්‍රිකාව, මධ්‍යම ආසියාව සහ බටහිර ආසියාව එකිනෙකට සම්බන්ධ කරයි. එහි මධ්‍යම ආසියානු අසල්වැසි රටවල් වන්නේ කසකස්තානය සහ උස්බෙකිස්තානයයි. තුර්ක්මෙනිස්තානයේ කැස්පියන් මුහුදු වෙරළක් ඇති අතර මෙය යුරේසියාවට සහ යුරෝපයට දොරටුවක් සපයයි. සම්බන්ධතාව වැඩි දියුණු කිරීම තුර්ක්මෙනිස්තානයට ප්‍රමුඛතාවයක් වී තිබේ. 2016 දී රට ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 2.3 ක් පමණ වැය කරමින් කලාපයේ විශාලතම ගුවන් තොටුපළක් ඉදි කළේය. ජන විකාශනය අනුව, තුර්ක්මෙනිස්තානය මිලියන 6 ක පමණ ජනගහනයක් සිටින කුඩා රටක් විය හැකි නමුත් එය සැලකිය යුතු ආර්ථික වේගයක් දරයි. එය ලොව සිව්වන විශාලතම ස්වාභාවික වායු සංචිතය සතුව ඇත. එය තෙල්, සල්ෆර් සහ අනෙකුත් ඛනිජ වලින් ද පොහොසත් ය. ලෝක බැංකුව ඇස්තමේන්තු කර ඇත්තේ එහි දළ දේශීය නිෂ්පාදිතය ඇමරිකානු ඩොලර් බිලියන 40.5 ක් පමණ වනු ඇති බවයි. ජනාධිපති ගුර්බාන්ගුලි බර්ඩිමුහමෙඩොව්ගේ පරිපාලනය ආර්ථිකය විවිධාංගීකරණය කිරීමට උත්සාහ කරන අතර සාම්ප්‍රදායික අංශ වන තෙල් හා ගෑස්, කෘෂිකාර්මික, ඉදිකිරීම්, ප්‍රවාහන හා සන්නිවේදනයන් මෙන්ම රසායනික ද්‍රව්‍ය, විදුලි සංදේශ සහ වෙනත් අධි තාක්‍ෂණික ප්‍රදේශ වැනි නව අංශවල ක්‍රියාකාරකම් වැඩි කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කර තිබේ. 

තුර්ක්මෙනිස්තානය ද 2019-2025 ඩිජිටල් ආර්ථික වැඩසටහනක් පියවරෙන් පියවර ක්‍රියාත්මක කරයි. ටර්ක්මෙනිස්තානය ලෝකය සමඟ කටයුතු කිරීමේදී ‘ස්ථිර මධ්‍යස්ථභාවය’ පිළිබඳ ප්‍රතිපත්තිය අනුගමනය කරයි. 1995 දී එක්සත් ජාතීන්ගේ මහා මණ්ඩලය විසින් මෙම ප්‍රතිපත්තිය අනුමත කර ඇත. ඉන්දියාව යෝජනාවේ සම අනුග්‍රාහකයෙකු වූ අතර වර්තමානයේ අෂ්ගාබාත් එහි 25 වන සංවත්සරය සමරයි. එහි සුවිශේෂී භූගෝලීය පිහිටීම සහ ආර්ථික අපේක්ෂාවන් නිසා, මධ්‍යම ආසියාව සමඟ ඉන්දියාව සම්බන්ධ කර ගැනීමේදී ටර්ක්මෙනිස්තානයට වැදගත් කාර්යභාරයක් ඉටු කළ හැකිය. දෙරට අතර සහස්‍ර ගණනාවක් පුරා ගැඹුරු ඓතිහාසික හා සංස්කෘතික සම්බන්ධතා ඇත. සුප්‍රසිද්ධ ‘සේද මාවත’ ශිෂ්ටාචාර දෙක සම්බන්ධ කළේය. කලාපයේ සාන්තුවරයන් සහ විද්වතුන් ඉන්දියාවට පැමිණීමත් සමඟ මධ්යකාලීන යුගයේදී සම්බන්ධතා ශක්තිමත් විය. ෂා ටර්ක්මන් බයාබානි 13 වන සියවසේ ඉන්දියාවේ ජීවත් වූ සුෆි සාන්තුවරයෙකි.

ඉන්දියාව සහ තුර්ක්මෙනිස්තානය සුහද දේශපාලන හා සංස්කෘතික සබඳතා භුක්ති විඳිති. ඉහළම දේශපාලන මට්ටම්වල සංචාර හුවමාරු වී තිබේ. ජනාධිපති ගුර්බාන්ගුලි බර්ඩිමුහමෙඩොව් 2010 මැයි මාසයේදී ඉන්දියා ටර්ක්මෙනිස්තානය වේ සංචාරය කළේය. අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි 2015 ජූලි මාසයේදී තුර්ක්මෙනිස්තානයට ගිය අතර වැදගත් අවබෝධතා ගිවිසුම් හා ගිවිසුම් කිහිපයක් අත්සන් කරන ලදී. සාම්ප්‍රදායික වෛද්‍ය හා යෝගා මධ්‍යස්ථානය ද 2015 දී අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ සංචාරයේදී ආරම්භ කරන ලදී. සුහද සබඳතා සහ මිනිසුන්ගේ සංජානනයට ශක්තිමත් පුද්ගලයන් තිබියදීත්, ද්විපාර්ශ්වික ආර්ථික සබඳතා ඔවුන්ගේ විභවතාවයට හේතු වී නොමැත. 

2018-19 දී වෙළඳාම ඇමරිකානු ඩොලර් මිලියන 66 ක් පමණ විය. දෙපාර්ශ්වයේම පවතින අවස්ථා පිළිබඳ නිසි තොරතුරු නොමැතිකම සහ ඉන්දියාව සහ මධ්‍යම ආසියාව අතර සෘජු ඉඩම් ප්‍රවාහනය නොලැබීම ප්‍රධාන බාධාවන් අතර සැලකේ. ඇෆ්ගනිස්ථානයේ අස්ථාවරත්වය දකුණු ආසියා-මධ්‍යම ආසියාවේ සබඳතාවලට ද විශාල බාධාවක් වී තිබේ. රටවල් දෙකම ඇෆ්ගනිස්ථානයේ සාමය හා ස්ථාවරත්වය ගෙන ඒම සඳහා එක්වෙයි. එසේ වුවද, මෑත වර්ධනයන් ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා පුළුල් කිරීමේ අපේක්ෂාවන් මතු කරයි. ඉන්දියාව ඉරානයේ චබහාර් වරායේ ආයෝජනය කරයි. සහ කසකස්තානය දැනටමත් ඉරානයට දුම්රිය සම්බන්ධතාවයක් ඇත. චබාහාර් වරාය ඉරාන දුම්රිය ජාලය හා සම්බන්ධ කිරීම තුර්ක්මෙනිස්තානය සහ මධ්‍යම ආසියාව සමඟ ඉන්දියාවේ සම්බන්ධතාවය වැඩි දියුණු කරනු ඇත. බටහිර ආසියාවෙන් ඉරානය සහ ඕමානය සහ මධ්‍යම ආසියාවෙන් තුර්ක්මෙනිස්තානය සහ උස්බෙකිස්තානය අතර ජාත්‍යන්තර ප්‍රවාහන හා සංක්‍රමණ කොරිඩෝවක් නිර්මාණය කරන අෂ්ගාබාත් ගිවිසුමට 2018 දී ඉන්දියාව සම්බන්ධ විය. ඒ හා සමානව, දිගු කලක් අපේක්‍ෂා කළ තුර්ක්මෙනිස්තාන-ඇෆ්ගනිස්ථාන-පකිස්තාන්-ඉන්දියා (ටැපී) ස්වාභාවික වායු නල මාර්ගයේ මෑත කාලීන ප්‍රගතියක් ලබා ඇත. විකුණුම් සහ මිලදී ගැනීමේ ගිවිසුම 2012 දී අත්සන් කරන ලදී. තුර්ක්මෙනිස්තානය වාර්තා කළේ තම භූමියේ ටැපී ඉදිකිරීම නියමිත කාලසටහනට අනුව බවත් 2018 දී ඇෆ්ගනිස්ථානයේ ඉදිකිරීම් දියත් කළ බවත්ය. ඉන්දු-තුර්ක්මන් ද්විපාර්ශ්වික සබඳතා නුදුරු අනාගතයේ දී පුළුල් කිරීමට සූදානම් වේ.

පිටපත: CIS පිලිබඳ  උපායමාර්ගික විශ්ලේෂක ආචාර්ය අතාර් සෆර්