නිෂ්පාදන අංශයේ වර්ධන වේගය

මේ මොහොතේදී, පවතින ගෝලීය අවපාතයේ බලපෑම හේතුවෙන් ඉන්දීය ආර්ථිකයේ වර්ධන වේගය පීඩනයට ලක්ව ඇති විට, මේ වසරේ ජනවාරි මාසයේදී රටේ ප්‍රධාන නිෂ්පාදන අංශයේ ඉහළ යාමේ ඉල්ලුම මත ඉහළ යාම සෞඛ්‍ය සම්පන්න සහ ධනාත්මක වර්ධනයක් බවට සැකයක් නැත. ඉන්දියාවේ ආර්ථික භූ දර්ශනය. ඉන්දියාවේ නිෂ්පාදන මිලදී ගැනීමේ කළමණාකරුවන්ගේ දර්ශකය (පීඑම්අයි) ප්‍රමුඛ වෙළෙඳපොළ හා ආර්ථික පර්යේෂණ ආයතනයක් වන එච්අයිඑස් මාකිට් විසින් කරන ලද සමීක්ෂණයට අනුව දෙසැම්බර් මාසයේදී 52.7 සිට මේ වසරේ ජනවාරි මාසයේදී 55.3 දක්වා ඉහළ ගොස් ඇත. එය වසර අටකට ආසන්න කාලයක් තුළ ඉහළම අගයයි. 

ඉන්දියානු ආර්ථිකය තුළ යළිත් පෙන්වීමට පටන් ගෙන ඇති පැච්. මිලදී ගැනීමේ කළමනාකරුවන්ගේ දර්ශක දත්ත ලොව පුරා ආර්ථිකයන් 40 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් සඳහා  සම්පාදනය කරනු ලැබේ. පෞද්ගලික අංශයේ සමාගම්වල ජ්‍යෙෂ්ඨ විධායකයින්ගේ සමීක්ෂණවලින් මාසික දත්ත ලබා ගැනේ. දත්ත කට්ටලයේ ශීර්ෂ අංකයක් ඇතුළත් වන අතර එය ආර්ථිකයක සමස්ත සෞඛ්‍යය පෙන්නුම් කරයි. 50 ට වැඩි  ප්‍රසාරණයක් පෙන්නුම් කරයි. පාරිභෝගික භාණ්ඩ උප අංශය යළිත් දීප්තිමත් වන අතර අතරමැදි භාණ්ඩ එහි වර්ධන වේගය පවත්වා ගෙන යයි. ප්‍රාග්ධන භාණ්ඩ නැවත පුළුල් කිරීමේ ක්‍රමයකට පැමිණ ඇති අතර එය ආර්ථිකයේ ආයෝජනවල විභව අළුත් කිරීමක් යෝජනා කරයි. පීඑම්අයි දර්ශක බාහිර වෙළඳපළවලින් නව ව්‍යාපාර ඉහළ නැංවීමට ද සහාය වේ. නැවුම් අපනයන ඇණවුම් 2018 නොවැම්බරයේ සිට වේගයෙන් ඉහළ ගොස් ඇති අතර නිෂ්පාදකයින් ආසියාව, යුරෝපය සහ උතුරු ඇමරිකාව වෙත ඉහළ විකුණුම් ලබා ඇත. 

තවද, ආදාන පිරිවැය මෘදු වන අතර මෙය ආන්තිකයන් වැඩි දියුණු කිරීමට උපකාරී වේ. ආදාන පිරිවැය සහ නිමැවුම් ගාස්තු වල මෘදු වැඩිවීම් සඳහා සහාය ලැබුණු බව දත්ත පෙන්වයි. සමහර සමාගම් ලෝහ, රෙදිපිළි සහ ආහාර සඳහා ඉහළ මිලක් වාර්තා කළ අතර තවත් සමහරු තඹ, ඇසුරුම් ද්‍රව්‍ය සහ රබර් සඳහා අඩු ගාස්තු අය කළහ. ඉල්ලුම වැඩිවීමත් සමඟ ඉන්දීය භාණ්ඩ නිෂ්පාදකයින් ජනවාරි මාසයේදී නිෂ්පාදනය වැඩි කළේය. වසර හතහමාරකට වැඩි කාලයක් තුළ මෙම නැගීම ශක්තිමත්ම බව පීඑම්අයි දත්ත පෙන්වා දෙයි. පුළුල් වීමේ වේගය එහි දිගු කාලීන සාමාන්‍යයට වඩා බෙහෙවින් වැඩි ය. වගකීම් ආවරණය කිරීම සඳහා සමාගම් තොග වාර්තා භාවිතා කිරීමට පටන් ගෙන ඇති අතර එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙස නිමි භාණ්ඩ තොග වාර්තා පහත වැටේ.

මේ දක්වා, බඳවා ගැනීම ද වේගවත් වෙමින් පවතින අතර එය ආර්ථික ව්‍යාප්තිය තවදුරටත් ශක්තිමත් කරයි. සමාගම් වසර හතහමාරකට ආසන්න කාලයක් තුළ කඩිනම් අනුපාතයකින් සේවා නියුක්තිය ඉහළ නැංවීමට ප්‍රධාන හේතු වූයේ නව ව්‍යාපාර වර්ධනය සහ නල මාර්ගයේ ව්‍යාපෘති ය. සැලකිය යුතු ලෙස ප්‍රතිඵලවලින් පෙනී යන්නේ ඉන්දියාවේ නිෂ්පාදන අංශයේ කැපී පෙනෙන ඉල්ලුමක් ඇතිවීම, නව ව්‍යාපාරවල තවදුරටත් වැඩිවීමක් අපේක්‍ෂාවෙන් සමාගම් තම ඉන්වෙන්ටරි නැවත ගොඩනැඟීම සහ ඔවුන්ගේ හැකියාවන් පුළුල් කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කර ඇති බැවින් විකුණුම්, ආදාන මිලදී ගැනීම, නිෂ්පාදනය සහ සේවා නියුක්තිය වර්ධනය කර ඇති බවයි. 

2020-21 සඳහා මෑතකදී ඉදිරිපත් කරන ලද පොදු අයවැය මගින් පුළුල් පරාසයක යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනය සඳහා ආයෝජන වැඩි දියුණු කිරීම සහ කෘෂිකාර්මික නිෂ්පාදනය ඉහළ නැංවීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කිරීම ආර්ථික විද්‍යාක්ගනයන්ගේ අදහසයි. මෙය අනෙක් අතට වර්ධන වේගය වැඩි කරයි. එච්අයිඑස් මාකිට් ඉන්ඩියා මැනුෆැක්චරින් පීඑම්අයි හි නවතම ආකර්ෂණීය ස්පයික් වලින් ලැබෙන අනෙක් වැදගත් ලකුණ නම්, පවතින ගෝලීය අවපාතයට එරෙහිව සටන් කිරීමට ඉන්දීය ආර්ථිකයට සහජ ශක්තියක් සහ ඔරොත්තු දීමක් ඇති බවය. 

ඉන්දියානු ආර්ථික ශක්තිය පිළිබඳ සාක්ෂිය දැනටමත් ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය අරමුදලේ කළමණාකාර අධ්‍යක්ෂ ක්‍රිස්ටලිනා ජෝර්ජීවා විසින් ලබා දී ඇති අතර, ඉන්දියානු ආර්ථිකය අවපාතයක නොමැති බව ඉතා මෑතකදී ප්‍රකාශ කර තිබේ. පසුගිය වසරේදී ඉන්දීය ආර්ථිකය හදිසියේම මන්දගාමිත්වයක් අත්විඳ ඇති බවත්, ජාමූඅට වර්ධන ප්‍රක්ෂේපන පහළට පහළට සංශෝධනය කළ යුතු බවත් ඇය පැවසුවාය. දැන් පවතින ගෝලීය මන්දගාමිත්වය නොතකා, ජාමූඅ 2020 දී සියයට 5.8 ක වර්ධන වේගයක් සහ 2021 දී සියයට 6.5 දක්වා ඉහළ යනු ඇතැයි අපේක්ෂා කරයි. ජාමූඅ ප්‍රධානියා පවසන පරිදි ඉන්දියාව දිගු කාලීනව රටට ප්‍රයෝජනවත් වන වැදගත් ප්‍රතිසංස්කරණ කිහිපයක් සිදු කර තිබේ. ඉන්දියානු ආර්ථිකයේ ආවේනික ඔරොත්තු දීමේ හැකියාව සහ ශක්තිය ගෝලීය ආර්ථිකයට ස්ථාවර සාධකයක් වනු ඇති බව ලෝකය දැන් වැඩි වැඩියෙන් වටහාගෙන තිබේ.

පිටපත: ජ්‍යෙෂ්ඨ ආර්ථික මාධ්‍යවේදී ආදිත්‍ය රාජ් දාස්