අයෝවා රැස්වීම: විධිමත් එක්සත් ජනපද ජනාධිපතිවරණය ආරම්භ කිරීම 

එක්සත් ජනපද ජනාධිපතිවරණය වසරකට ආසන්න කාලයක් පුරා ක්‍රියාත්මක වන අතර ප්‍රධාන දේශපාලන පක්ෂ දෙකේ අපේක්ෂකයින් ඔවුන්ගේ පක්ෂවල ජනාධිපති අපේක්ෂකයා ලෙස නම් කිරීම සඳහා උද්ඝෝෂනය ආරම්භ කරයි. ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂය සහ රිපබ්ලිකන් පක්ෂය යනු එක්සත් ජනපදයේ ප්‍රධාන දේශපාලන පක්ෂ දෙකයි. වත්මන් ජනාධිපතිවරයා ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප්, රිපබ්ලිකානුවෙකු බැවින් ඔහු රිපබ්ලිකන් පක්ෂයේ ජනාධිපති අපේක්ෂකයා වනු ඇති බවට විශ්වාසයි. මේ අනුව, 2020 නොවැම්බරයේ පැවැත්වෙන ජනාධිපතිවරණය සඳහා ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂයේ සාමාජිකයින් කිහිප දෙනෙකු පක්ෂයෙන් නාමයෝජනා සඳහා තරඟ වදිති. ජනාධිපති අපේක්ෂකයා නම් කිරීම අවසානයේ සිදු කරනු ලබන්නේ පක්ෂයේ ජාතික සම්මේලනයේදීය. 

එහිදී විවිධ ප්‍රාථමික හා කොකේස් වලින් තේරී පත් වූ පක්ෂ නියෝජිතයින් එක්රැස් වී තම පක්ෂයේ නාමිකයා කවුරුන්ද යන්න තීරණය කරයි. ඇමරිකානු මැතිවරණ ක්‍රමය තුළ ප්‍රාථමික හා කොකේස් ඇත. ප්‍රාථමික වශයෙන්, පක්ෂ සාමාජිකයන් විවිධ ප්‍රාන්තවල එක්රැස් වී ජාතික සම්මුතිය සඳහා නිශ්චිත නියෝජිතයින් සංඛ්‍යාවක් තෝරා ගනී. රහසිගත ඡන්ද විමසීමේදී මැතිවරණය පැවැත්වේ. එහෙත්, කොකේසස් වලදී, නියෝජිතයින් තෝරා පත් කර ගැනීම සිදු කරනු ලබන්නේ හිස ගණන් කිරීම හෝ දෑත් ඔසවා ගැනීමෙනි. ජනාධිපතිවරණයේ පළමු සමුළුව සැමවිටම අයෝවා හි පැවැත්වෙන අතර පළමු ප්‍රාථමික මැතිවරණය නිව් හැම්ප්ෂයර් හිදී පැවැත්වේ. 

පොදුවේ ගත් කල, මෙම මැතිවරණ දෙකෙහි දී හොඳින් දස්කම් දක්වන අපේක්ෂකයින් අවසානයේ එය ජාතික සම්මුතියට ඉදිරිපත් කරයි. ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂයට 2020 පෙබරවාරි 3 වන දින අයෝවා හි කොකේස් එකක් තිබුණි. මුලදී අපේක්ෂකයින් 28 දෙනෙකු ඔවුන්ගේ අපේක්ෂකත්වය සඳහා උද්ඝෝෂනයක යෙදී සිටියහ. අයෝවා කොකස් සිදුවන කාලය වන විට එම සංඛ්‍යාව 12 දක්වා අඩු වී තිබුණි. අයෝවා හි පැවති කොකේස් මැතිවරණයෙන් ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂයේ ජාතික සමුළුවට නියෝජිතයින් 41 දෙනෙකු තෝරා ගන්නා ලදී. ප්‍රතිඵල වාර්තා කිරීම ප්‍රමාද වීම හේතුවෙන් අයෝවා කොකස් මතභේදයට තුඩු දී ඇති අතර, ප්‍රතිඵල වාර්තා කිරීම සඳහා පරීක්ෂා නොකළ හා මිල අඩු ජංගම යෙදුමක් භාවිතා කිරීමට අයෝවා ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂය ගත් තීරණයෙන් අවම වශයෙන් එය සිදුවිය. එය පිළිවෙලට ඩිමොක්‍රටික් පක්ෂය විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද අතර, එහි දෘෂ්ටි විද්‍යාව නිසැකවම පක්ෂයේ ප්‍රතිරූපයට හානි කළේ අවම වශයෙන් අර්ධ වශයෙන් ය. 2020 එක්සත් ජනපද ජනාධිපතිවරණය ලොව පුරා උනන්දුවෙන් හා උනන්දුවෙන් බලා සිටී. එයට ප්‍රධාන හේතුව ඇමරිකානු ජනාධිපති ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් දෙවන වරටත් තරග වැදීමයි

ට්‍රම්ප් මහතා 2020 නොවැම්බර් 3 වන දින තම මීළඟ ජනාධිපතිවරයා තෝරා පත් කර ගැනීමට යන විට ඇමරිකානු ඡන්ද කොට්ඨාසයට  මුහුණ දෙන ආකාරය දැකගත හැකිය. සැලකිය යුතු කරුණක් නම්, ඇමරිකානු ආර්ථිකය වර්ධන වේගය හා රැකියා උත්පාදනය සම්බන්ධයෙන් සාපේක්ෂව හොඳින් කටයුතු කරයි. ජනාධිපති ට්‍රම්ප් මිත්‍ර පාක්ෂිකයින්ට සහ විරුද්ධවාදීන්ට එරෙහිව ලොව පුරා ඇමරිකානු මිලිටරි මාංශ පේශි ශක්තිමත් කර තිබේ. ඔහු පසුගිය මැතිවරණයේදී ඇමරිකානු ජනතාවට “නැවත ඇමරිකාව ශ්‍රේෂ්ඨ කරවන” බවට පොරොන්දු වී ඇත. මෙවර ඔහු කියා සිටියේ තමා එය කර ඇති බවත් එය එලෙසම තබා ගැනීමට පොරොන්දු වී ඇති බවත්ය. 

යුක්රේනයේ මැතිවරණ ක්‍රියාවලියට සම්බන්ධ වීම පිළිබඳ මුද්‍රිත, ශ්‍රව්‍ය දෘශ්‍ය හා සමාජ මාධ්‍යවල තොරතුරු බෙදා හැරීමෙන් පසුව පවා ඇමරිකානු ඡන්දදායකයින් ඔහුව නිදැල්ලේ තැබීමට ගත් සෙනෙට් තීරණය දෙස බලන්නේ කෙසේදැයි කීම ඉතා අපහසුය. ට්‍රම්ප් මහතා ජයග්‍රහණය කළ 2016 එක්සත් ජනපද ජනාධිපතිවරණ ක්‍රියාවලියට ද රුසියාව මැදිහත් වූ බවට සැලකිය යුතු කරුණකි. ඇමරිකානුවන්ගේ ඡන්ද හැසිරීම එක්සත් ජනපද ආර්ථිකයේ තත්වය සහ දේශීය සමාජ ගැටලු කෙරෙහි බලපායි. ඩොනල්ඩ් ට්‍රම්ප් මහතාට එක්සත් ජනපද ආර්ථිකයේ වත්මන් තත්වය පිළිබඳව නිසැකවම දැනිය හැකිය. ඔහු ඇමරිකානු මිලිටරිය විදේශීය ගැටුම්වලින් හෙම්බත් කළ බව ඔහුට පැවසිය හැකිය. තවත් ප්‍රධාන කාරණයක් වන්නේ ඩිමොක්‍රටික් ජනාධිපති අපේක්ෂකයාගේ පෞරුෂත්වයයි. හිටපු උප ජනාධිපති ජෝ බිඩෙන් අයෝවා කොකේස් හි හොඳින් ක්‍රීඩා කර නැත. සෙනෙට් සභික බර්නි සැන්ඩර්ස් හොඳ කථිකයෙකි, නමුත් ඔහුගේ සමාජවාදී ප්‍රතිපත්ති ධනවාදී ඇමරිකාවේ බොහෝ දෙනෙකුගේ සහාය නොලැබේ. 2020 නොවැම්බරයේ ජනාධිපති ට්‍රම්ප්ට මුහුණ දෙන ඩිමොක්‍රටික් අපේක්ෂකයා ගැන සටහන් කිරීම තවමත් පැහැදිලි නැත. ලෝකයේ විශාලතම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය වන ඉන්දියාව, උපායමාර්ගික හවුල්කරුවෙකු වන එක්සත් ජනපදය සමඟ සමීපව කටයුතු කිරීමට බලාපොරොත්තු වන අතර ඉදිරි වසරවලදී ලෝකයේ පැරණිතම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ද වේ.

පිටපත -මහාචාර්ය චින්තාමානි මහපත්‍රා, රෙක්ටර් සහ මහාචාර්ය  උප කුලපති, ජේඑන්යූ