පාර්ලිමේන්තුවේ සතිය

මධ්‍යම අයවැය අවසන් වීමත් සමඟ ඉන්දීය පාර්ලිමේන්තුවේ සභා දෙකම වැදගත් ව්‍යාපාරයක් දුටුවේය. පුරවැසි සංශෝධන පනතට එරෙහිව විරුද්ධ පක්ෂ කිහිපයක ස්ථාවරය සැලකිල්ලට ගනිමින් අපේක්ෂිත පරිදි දැනට ක්‍රියාත්මක අයවැය සැසිවාරය කුණාටු සහගත විය. සභාපතිවරයා විසින් අවසර දී ඇති සියලු කරුණු සාකච්ඡා කිරීමට කැමැත්තෙන් සිටින බව රජය පවසා තිබේ. මෙම සැසිවාරය සඳහා රජයේ ව්‍යවස්ථාදායක න්‍යාය පත්‍රයට බිල් 45 ක් සහ මූල්‍ය අයිතම 7 ක් ඇතුළත් වේ. කාරණා කිහිපයක් සම්බන්ධයෙන් විපක්ෂය පාර්ලිමේන්තුව තුළ ආණ්ඩුව කොන් කිරීමට සූදානම් වී තිබේ. පුරවැසි සංශෝධන පනත, එන්පීආර් සහ වෙනත් කාරණා සම්බන්ධයෙන් විපක්ෂය විසින් කරන ලද රණ්ඩු දබරවලින් පසු රාජ්‍ය සභාව (ඉහළ සභාව) කල් තබන ලදී.

සභාව යළිත් රැස්වූ විට කොන්ග්‍රසය, ටී.එම්.සී., ඩී.එම්.කේ., එස්.පී. සහ තවත් අය සටන් පාඨ කියමින් සටන් කළහ. පාර්ලිමේන්තුවේ සභා දෙකේම ඒකාබද්ධ රැස්වීම අමතමින් ජනාධිපතිවරයා කළ දේශනයට ස්තූති කිරීමේ යෝජනාව පිළිබඳව සාකච්ඡා කිරීමට නියෝජ්‍ය සභාපති හරිවන්ෂ් උත්සාහ කළේය. පාර්ලිමේන්තුවේ සාකච්ඡාවට යාමට ඉඩ දෙන ලෙස පාර්ලිමේන්තු නායක තාවර් චන්ද් ගෙට්ලොට් විපක්ෂ සාමාජිකයින්ගෙන් ඉල්ලා සිටියේය. විපක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන්ට සීඒඒ, එන්පීආර් සහ ඊට අදාළ කරුණු සම්බන්ධයෙන් කල් තැබීමේ නිවේදන ලබා දී ඇති අතර එය එම්. වෙන්කයියා නායිදු විසින් ප්‍රතික්ෂේප කරන ලදී. ඉහළ මන්ත්‍රී මණ්ඩලයේ සභාපති වෙන්කයියා නායිදුගේ ක්‍රියාකලාපය දිගටම කරගෙන යාමට උත්සාහ කිරීම සාමාජිකයන් නොදැන සිටි බව පෙනේ. නික්ම ගිය ඕමානයේ සුල්තාන් කබුස් බින් සයිඩ් අල් සයිඩ් මහතාට සභාව විසින් උපහාර දැක්වීය. ඕස්ට්‍රේලියාවේ සිදු වූ ඛේදජනක බුෂ් ගිනිගැනීම්වලින් ජීවිත අහිමිවීම පිළිබඳව ද ශෝකය ප්‍රකාශ කර තිබේ. කොරෝනා වයිරස්, ලූනු අපනයනය සහ රාජස්ථානයේ පළඟැටි ප්‍රහාර වැනි කරුණු මන්ත්‍රීවරුන් විසින් ඉස්මතු කරන ලදී.

ලෝක් සභාවේ (පහළ මන්ත්‍රී මණ්ඩලයේ) කොන්ග්‍රසයේ නායකත්වයෙන් යුත් විපක්ෂ මන්ත්‍රීවරු ද්‍රෝහී දර්ශන නිර්මාණය කළහ. සභාව රැස්වූ විගස කොන්ග්‍රසය, ඩී.එම්.කේ., බී.එස්.පී. සහ වාමාංශික මන්ත්‍රීවරු සටන් පාඨ කියමින් සභාවට  පැමිණියහ. පුරවැසි සංශෝධන පනත සහ පුරවැසි ජාතික ලේඛනය සම්බන්ධයෙන් සාමාජිකයින් මතු කළහ. සතියේ තවත් විශේෂත්වයක් වූයේ ඉන්දියානු ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය විසින් නියම කරන ලද පරිදි අයෝධ්‍යාවේ රාම් කෝවිල ඉදිකිරීම සඳහා භාරයක් පිහිටුවීම සම්බන්ධයෙන් පෙබරවාරි 5 වන දින අගමැතිවරයා ලෝක් සභාවේදී නිවේදනය කිරීම, රාම් ජන්මභූමි – බබ්රි පසුගිය වසරේ නොවැම්බරයේ මස්ජිඩ් නඩුවද මෙයට ඇතුළත් විය.

370 වන වගන්තිය අහෝසි කිරීම ජම්මු හා කාශ්මීරය රටේ සෙසු රටවල් සමඟ සම්පුර්ණයෙන්ම ඒකාබද්ධ කිරීමට හේතු වී ඇති බව ජනාධිපති සභාවේ (ඉහළ මන්ත්‍රී) ජනාධිපතිතුමාගේ දේශනයට ස්තූති කිරීමේ යෝජනාවට පිළිතුරු දෙමින් අගමැති මෝදි පැවසීය. ඔහු ජම්මු හා කාශ්මීරය ඉන්දියාවේ ‘ඔටුන්න’ ලෙස විස්තර කළ අතර ජේ ඇන්ඩ් කේ හි සැබෑ අනන්‍යතාවය සියලු ආගම් හා එහි සුෆි සම්ප්‍රදාය කෙරෙහි ඇති සමානාත්මතා ආකල්පයයි. රාම් ජන්මභූමි ප්‍රශ්නය පිළිබඳ තීන්දුව ප්‍රකාශයට පත් කිරීමෙන් පසු ඉන්දියාවේ ජනතාව ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී ක්‍රියාදාමයන් හා ක්‍රියා පටිපාටි කෙරෙහි විශිෂ්ට විශ්වාසයක් පෙන්නුම් කළ බව ද අග්‍රාමාත්‍යවරයා පැවසීය. “අයෝධ්‍යාවේ රාම් කෝවිලක් ඉදිකිරීමට අපි සැවොම සහාය දෙමු”. භාණ්ඩාගාර බංකුවලින් රජය ගෙනයාමට සහාය දෙන සටන් පාඨ විය.

 

පිටපත: යෝගේශ් සුඩ්, මාධ්‍යවේදී