ද්විපාර්ශවීය සබඳතා ශක්තිමත් කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලංකා අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ සංචාරය

ශ්‍රී ලංකා අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා ඉහළ පෙළේ නියෝජිත පිරිසක් සමඟ ඉන්දියාවට ගොස් ඉන්දීය නායකත්වය සමඟ සාකච්ඡා පැවැත්වීය. රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපති රාම් නාත් කෝවින්ද් හමුවිය. ඔහු අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි සමඟ පුළුල් සාකච්ඡා පැවැත්වීය. ඉන්දීය විදේශ කටයුතු අමාත්‍ය ආචාර්ය එස්. ජයශංකර් මහතා ද ශ්‍රී ලංකා අග්‍රාමාත්‍යවරයා සමඟ සාකච්ඡා පැවැත්වීය. ඉන්දියාව සහ ශ්‍රී ලංකාව අතීතයේ සිටම අසල්වැසියන් වන අතර සමීප මිතුරන් ද වන බව අග්‍රාමාත්‍ය මෝදි මහතා පැවසීය. අපගේ ද්විපාර්ශ්වික සම්බන්ධතාවයේ ඉතිහාසය සංස්කෘතිය, ආගම, අධ්‍යාත්මය, කලාව සහ භාෂාව වැනි වර්ණවත් නූල් වලින් වියන ලදී. එය ආරක්ෂාව හෝ ආර්ථිකය හෝ සමාජ ප්‍රගතිය වේවා, අපගේ අතීතය සහ අපේ අනාගතය සෑම කලාපයකම එකිනෙකා සමඟ සම්බන්ධ වේ. ශ්‍රී ලංකාවේ ස්ථාවරත්වය, ආරක්ෂාව සහ සමෘද්ධිය ඉන්දියාවේ උනන්දුව පමණක් නොව සමස්ත ඉන්දියන් සාගර කලාපයේම යහපත උදෙසා වන අතර එම නිසා ඉන්දු-පැසිෆික් කලාපයේ පවා සාමය හා සමෘද්ධිය සඳහා අපගේ සමීප සහයෝගීතාවය වටී. අපගේ රජයේ “අසල්වැසි පළමු” ප්‍රතිපත්තියට සහ “සාගර්” (සැමට ආරක්ෂාව සහ වර්ධනය) මූලධර්මයට අනුකූලව. ශ්‍රී ලංකාව සමඟ සබඳතා සඳහා ඉන්දියාව විශේෂ ප්‍රමුඛතාවයක් ලබා දෙයි. කලාපීය ආරක්ෂාව සහ සංවර්ධනය සඳහා ඉන්දියාව සමඟ කටයුතු කිරීමට ශ්‍රී ලංකා රජය ගත් තීරණය ඉන්දියාව පිළිගත්තේය. 

අග්‍රාමාත්‍ය මෝදි සහ රාජපක්ෂ මහතා ද්විපාර්ශ්වික සබඳතාවල සියලු අංශ සහ අන්‍යෝන්‍ය අවශ්‍යතා පිළිබඳ ජාත්‍යන්තර කරුණු පිළිබඳව විස්තරාත්මකව සාකච්ඡා කළහ. ත්‍රස්තවාදය දකුණු ආසියානු කලාපයේ විශාල අනතුරකි. රටවල් දෙකම මෙම ගැටලුවට තදින් සටන් කර තිබේ. පසුගිය වසරේ අපේ‍්‍රල් මාසයේ දී ශ්‍රී ලංකාවේ “පාස්කු දිනයට” වේදනාකාරී හා ම්ලේච්ඡ ත්‍රස්ත ප්‍රහාර එල්ල විය. මෙම ප්‍රහාර ශ්‍රී ලංකාවට පමණක් නොව මනුෂ්‍යත්වයට ද පහරක් විය. ත‍්‍රස්තවාදයට එරෙහි ද්විපාර්ශ්වික සහයෝගීතාව තවදුරටත් වර්ධනය කිරීම පිළිබඳව නායකයන් දෙදෙනා සාකච්ඡා කළහ. ශ්‍රී ලංකා පොලිස් නිලධාරීන් ඉන්දියාවේ ප්‍රමුඛතම පුහුණු ආයතනවල ත්‍රස්ත විරෝධී පාඨමාලා සඳහා සහභාගී වීමට පටන් ගෙන තිබේ. 

දෙරටේ නියෝජිත ආයතන අතර සම්බන්ධතා සහ සහයෝගීතාව තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීමට ඉන්දියාව කැපවී සිටී. නායකයින් දෙදෙනාම ශ්‍රී ලංකාවේ ඒකාබද්ධ ආර්ථික ව්‍යාපෘති පිළිබඳව මෙන්ම ආර්ථික, ව්‍යාපාර සහ ආයෝජන සබඳතා වැඩි දියුණු කිරීම පිළිබඳව ද සාකච්ඡා කළහ. ජනතාව අතර සම්බන්ධතාවය වැඩි කිරීම, සංචාරක ව්‍යාපාරය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සහ සම්බන්ධතාවය වැඩි දියුණු කිරීම පිළිබඳව ද ඔවුහු සාකච්ඡා කළහ. චෙන්නායි සහ යාපනය අතර මෑතදී සෘජු ගුවන් ගමන මෙම දිශාවට දරන උත්සාහයේ කොටසකි. මෙම සෘජු ගුවන් ගමන ශ්‍රී ලංකාවේ උතුරු කලාපයේ දෙමළ ජනතාව සඳහා සම්බන්ධතා විකල්පයන් වැඩි කරන අතර කලාපයේ ආර්ථික හා සමාජ සංවර්ධනයට ද එය ප්‍රයෝජනවත් වනු ඇත. මෙම ගුවන් ගමනට ලැබෙන හොඳ ප්‍රතිචාරය දෙරටටම සතුටට කරුණකි. අපගේ සම්බන්ධතාවය තවදුරටත් වැඩිදියුණු කිරීමට හා වැඩිදියුණු කිරීමට ගන්නා උත්සාහයන් පිළිබඳව ද අග්‍රාමාත්‍යවරුන් දෙදෙනා සාකච්ඡා කළහ.

ඉන්දියාව ශ්‍රී ලංකාවේ සංවර්ධන ප්‍රයත්නයන්හි විශ්වාසවන්ත හවුල්කරුවෙකි. පසුගිය වසරේ ප්‍රකාශයට පත් කරන ලද නව ණය රේඛා අපගේ සංවර්ධන සහයෝගීතාවයට වැඩි ශක්තියක් ලබා දෙනු ඇත. ශ්‍රී ලංකාවේ උතුරු හා නැගෙනහිර කලාපයේ අභ්‍යන්තරව අවතැන් වූවන් සඳහා නිවාස 48,000 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් ඉදිකිරීමේ ඉන්දීය නිවාස ව්‍යාපෘතිය නිම කිරීම ගැන නවදිල්ලිය සතුටට පත්විය. ඉන්දියානු සම්භවයක් ඇති දෙමළ ජනයා සඳහා නිවාස දහස් ගණනක් ඉදිකිරීම ද උඩරට කලාපයේ සිදු වෙමින් පවතී. අග්‍රාමාත්‍ය රාජපක්ෂ සහ මෝඩි මහතා ද ධීවරයන්ගේ මානුෂීය ප්‍රශ්නය පිළිබඳව සාකච්ඡා කළහ. මෙය දෙරටේ ජනතාවගේ ජීවනෝපායට සෘජුවම බලපායි. 

නවදිල්ලිය සහ කොළඹ මෙම ගැටළුව සම්බන්ධයෙන් ඵලදායී හා මානුෂීය ප්‍රවේශය ඉදිරියට ගෙන යාමට එකඟ විය. ශ්‍රී ලංකා අග්‍රාමාත්‍යවරයා අවධාරණය කළේ දේශීය වශයෙන් බලහත්කාරයෙන් ලබා දීම විදේශ ප්‍රතිපත්ති තීරණවලට ද හේතු වන බවයි. “අපට පළමුව සංවර්ධනය අවශ්‍යයි. අපට සීමිත කාලයක් තිබෙනවා. වසර පහක් තුළ අපට ප්‍රතිඵල ලබා දිය යුතුයි. එසේ නොවුවහොත් ජනතාව ඔබව පන්නා දමනු ඇත. එයයි මට සිදු වූයේ. ශ්‍රී ලංකාවේ අවශ්‍යතාවන්ට වඩාත්ම ප්‍රයෝජනවත් වන්නේ කුමක්දැයි අපි සොයා බලමු.” කොළඹ මුහුණ දෙන චීන ණය උගුල සම්බන්ධයෙන් රාජපක්ෂ මහතා කියා සිටියේ එය තම රජය වෙනුවෙන් නම් ඔහු කිසි විටෙකත් එයට ඉඩ නොදෙන බවය. නායකයන් දෙදෙනාම ප්‍රතිසන්ධානය හා සම්බන්ධ කරුණු පිළිබඳව විවෘතව කතා කළහ. එක්සත් ශ්‍රී ලංකාවක් තුළ සමානාත්මතාවය, යුක්තිය, සාමය සහ ගෞරවය සඳහා දෙමළ ජනතාවගේ අපේක්ෂාවන් ශ්‍රී ලංකා රජය විසින් ඉටු කරනු ඇතැයි ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍යවරයා විශ්වාසය පළ කළේය. මේ සඳහා ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ දහතුන්වන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය ක්‍රියාත්මක කිරීම සමඟ ප්‍රතිසන්ධාන ක්‍රියාවලිය ඉදිරියට ගෙන යාම අවශ්‍ය වේ.

පිටපත: පදම් සිං, සමස්ත ඉන්දීය ගුවන් විදුලි සේවයේ ප්‍රවෘත්ති විශ්ලේෂක