ඉන්දියානු-අප්‍රිකානු ආරක්ෂක අමාත්‍ය හමුව

ඉන්දියාවේ පළමු අප්‍රිකානු-අප්‍රිකානු ආරක්ෂක ඇමතිවරුන්ගේ සම්මන්ත්‍රණය ලක්නව් නුවරදී ‘ඩෙෆෙක්ස්පෝ ඉන්දියා’ සමඟ එක්ව පැවැත්විණි. එය අප්‍රිකානු මහාද්වීපයේ රටවල් සමඟ ආරක්ෂක සහයෝගීතාව වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා ඉන්දියාව කළ ප්‍රධාන පියවරකි. 1950 දශකයේ සිට දීර්ඝ කාලීන ආරක්ෂක හවුල්කාරිත්වයට අනුකූලව ඉන්දියාව අප්‍රිකානු මහාද්වීපයට උපකරණ අපනයනය කිරීම සඳහා නැවුම් අවස්ථාවන් නිර්මාණය කිරීමට වේදිකාවක් ද ඉන්දියාවට ලබා දුන්නේය. 

මෙම සමුළුවට අප්‍රිකානු රටවල් 14 ක ආරක්ෂක අමාත්‍යවරුන්, පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරුන්, ආරක්ෂක හා සේවා ප්‍රධානීන් 19 දෙනෙකු සහ අප්‍රිකානු රටවල නිත්‍ය ලේකම්වරුන් 8 දෙනෙකු ඇතුළු අප්‍රිකාවේ නියෝජිතයින් 154 කට අධික පිරිසක් සහභාගී වූහ.   සාමය සහ ආරක්ෂාව දැනට අප්‍රිකානු රටවල ප්‍රධාන ප්‍රමුඛතාවයකි. “නිහඩ තුවක්කු: අප්‍රිකානු සංවර්ධනය සඳහා හිතකර කොන්දේසි නිර්මානය කිරීම” යනු අප්‍රිකානු සංගමයේ වසරේ තේමාවයි. මෙම දැක්ම සාක්ෂාත් කර ගැනීම සඳහා අප්‍රිකානු සංගමයේ මාර්ග සිතියම සාමය, ආරක්ෂාව සහ සංවර්ධනය අතර සම්බන්ධතාවය පිළිගනී. මෙය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදිගේ සාගර් (කලාපයේ සැමට ආරක්ෂාව සහ වර්ධනය) පිළිබඳ දැක්ම සමඟ ගැලපේ.   ආරක්ෂක හා ආරක්ෂක කටයුතු දශක ගණනාවක් තිස්සේ ඉන්දියාව-අප්‍රිකානු සබඳතාවල කොටසකි. පශ්චාත් යටත් විජිත අප්‍රිකාවේ, ගුවන් හමුදාව පිහිටුවීමට සහ අප්‍රිකානු රටවල් ගණනාවක හමුදා නිලධාරීන් පුහුණු කිරීමට අමතරව ඉතියෝපියාවේ හමුදා ඇකඩමිය, ආරක්ෂක විද්‍යාලය සහ නයිජීරියාවේ නාවික යුද විද්‍යාලය පිහිටුවීමට ඉන්දියාව සහාය වූ බව සිහිපත් කළ හැකිය. 

එක්සත් ජාතීන්ගේ සාම සාධක මෙහෙයුම් (ක්‍රියාකාරී සහභාගීත්වය තුළින් අප්‍රිකානු මහාද්වීපයේ සාමය සඳහා ඉන්දියාව ද දායක වී තිබේ.   සමුළුවේදී අප්‍රිකානු ජාතීන් ආරක්ෂක නිෂ්පාදන ක්‍ෂේත්‍රය තුළ ඉන්දියාව ලබා ඇති ප්‍රගතිය පිළිගත් අතර වර්ධනය වන අභියෝග මධ්‍යයේ ඉන්දියාව සමඟ පුළුල් ආරක්ෂක හා ත්‍රස්ත විරෝධී සබඳතා ඉල්ලා සිටියේය. මිනිසුන්ගේ ජීවනෝපාය සඳහා සාගර හා මුහුදේ ඇති වැදගත්කම වටහා ගත් මෙම සමුළුව සමුද්‍රීය වසමේ සහයෝගිතාව වැඩි කිරීමට උත්සාහ කළේය. ඉන්දියාව සිය ශක්තිමත් ඉන්දියා-අප්‍රිකානු සංවර්ධන හවුල්කාරිත්වය තුළින් අප්‍රිකානු රටවලට ආරක්ෂක උපකරණ සහ සැපයුම ලබා දීමට පොරොන්දු වී තිබේ. ආරක්ෂක සහයෝගීතාව පිළිබඳ අග්‍රාමාත්‍යවරයාගේ දැක්ම හා ඉන්දියාව-අප්‍රිකාව අතර සම්බන්ධතාවය වැඩි දියුණු කිරීම සඳහා ඔහුගේ මාර්ගෝපදේශක මූලධර්ම 10 සමඟ මෙම උත්සාහය සැලකිය යුතු ලෙස වැඩි දියුණු කරනු ඇත.

අප්‍රිකාවේ අං, උතුරු අප්‍රිකාව, බටහිර අප්‍රිකාව, සහෙල් සහ මහා විල් කලාපයේ ගැටුම් දිගටම පැතිර පවතී. ඉස්ලාමීය රාජ්‍ය හා ඉරාක (සිරියාව) සහ ජමාඅත් නුස්රත් අල් ඉස්ලාම් වෝල් මුස්ලිමීන් (ජේඑන්අයිඑම්) ඇතුළු ත්‍රස්ත කණ්ඩායම් විශාල ප්‍රමාණයක් එම මහාද්වීපයේ ක්‍රියාත්මක වේ. මුහුදු කොල්ලකෑම්, සන්නද්ධ මංකොල්ලකෑම් සහ නීති විරෝධී, වාර්තා නොකළ සහ නියාමනය නොකළ මසුන් ඇල්ලීම, ජාවාරම, මානව හා මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම වැනි සමුද්‍රීය අභියෝග ද අප්‍රිකාවේ ඉන්දියානු සාගරයේ ලිටෝරල් රටවලට දිගු කලක් තිස්සේ කරදරයක් වී තිබේ.   කලාපයේ වර්ධනය වන සමුද්‍ර අනාරක්‍ෂිතතාවයට පිළියමක් ලෙස අප්‍රිකානු සංගමය ‘2050 අප්‍රිකාවේ ඒකාබද්ධ සමුද්‍රීය උපායමාර්ගය’ ලෙස හැඳින්වෙන අප්‍රිකානු සමුද්‍රීය උපාය මාර්ගයක් අනුගමනය කර ඇත.

සාම්ප්‍රදායික සමුද්‍රීය අභියෝග අවම කිරීම සහ අප්‍රිකානු ‘නිල්’ ආර්ථිකයේ තිරසාර සංවර්ධනය යන දෙකම ඉල්ලා සිටින බැවින් මෙම උපාය සුවිශේෂී වේ.   ඉන්දියාව විවිධ මහාද්වීප සමඟ වැඩි වැඩියෙන් සම්බන්ධ වීම අප්‍රිකාවේ අනෙකුත් බාහිර හවුල්කරුවන්ගේ අවශ්‍යතාවන්ට සමාන නොවේ. ඉන්දියාවේ අප්‍රිකාව සමඟ සම්බන්ධ වීම මුළුමනින්ම ඇතුළත් වන අතර අප්‍රිකානු ප්‍රමුඛතා මත පදනම් වේ. සමුළුවේදී ඉන්දියාව සම්බන්ධතාවය පිළිබඳ සූරාකෑමට ලක් නොවූ ප්‍රවේශය අගය කොට සලකන බව සඳහන් කිරීම වටී. මෑතකදී, ඉන්දියාවේ අසල්වැසි රටක් ජිබුටිගේ ඩොරාලේ වරාය අත්පත් කර ගැනීම සඳහා වූ ණය උගුල් රාජ්‍ය තාන්ත්‍රිකභාවය හේතුවෙන් දැඩි විවේචනයට ලක්විය.   ඉන්දියාවේ අප්‍රිකාවේ ඉන්දියන් සාගරයේ ලිටරල් රාජ්‍යයන් සමඟ ශක්තිමත් සමුද්‍රීය ආරක්ෂක සහයෝගීතාවයක් ඇත. 

ඉන්දියානු සාගර කලාපය පුරා අප්‍රිකානු රටවල ඉල්ලීම පරිදි මුහුදු කොල්ලකෑම් මුර සංචාර, නිරීක්ෂණ සහ මානුෂීය හා ආපදා සහන මෙහෙයුම් සඳහා ඉන්දියාව සිය නාවික හමුදාව යොදවා තිබේ. ත්‍රස්තවාදයෙන් හා මුහුදු කොල්ලකෑම්වලින් එල්ල වන පොදු අභියෝග මධ්‍යයේ ඉන්දියාව අප්‍රිකාවේ ශුද්ධ ආරක්ෂක සැපයුම්කරුවෙකු ලෙස ඉස්මතු වීමට උත්සාහ කරන බැවින් මිලිටරිය හා මිලිටරි සබඳතා පුළුල් වෙමින් පවතී. මෙම අරමුන ඇතිව නවදිල්ලිය අප්‍රිකානු ජාතීන් සමඟ ඒකාබද්ධ හමුදා අභ්‍යාස වැඩි කිරීම කෙරෙහි ද අවධානය යොමු කරයි.   කොන්ක්ලේව් හි මොළය අවුස්සන සැසිවල ප්‍රතිඵලය වූයේ අන්‍යෝන්‍ය අවශ්‍යතා සහ ප්‍රමුඛතා පිළිබඳ වැඩි අවබෝධයක් ලබා ගැනීමයි. ඉදිරි දිනවලදී ඉන්දියාව-අප්‍රිකානු සංවර්ධන හවුල්කාරිත්වය අර්ථවත් ලෙස වැඩිදියුණු කරනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. 

පිටපත: ආරක්ෂක විශ්ලේෂක උත්තම් කුමාර් බිස්වාස්